Jedná se o první žalobu proti komunistické akci Kulak, která se dostala před soud. Někdejšího předsedu Národního výboru v Brníčku u Uničova Ladislava Nakládala vinila z trestného činu porušení povinnosti veřejného činitele.

Nakládal se totiž osobně podepsal pod výnos, podle kterého měla být rodina Nohavičkova vystěhována ze statku v Brníčku. Rodina „kulaka“ a bývalého legionáře Nohavičky musela opustit prosperující statek.

„Je to dobrá zpráva pro spoustu lidí. Stále existuje naděje, že dojde k odsouzení těchto činů. Doufám jen, že si soudy tentokrát nedají příliš na čas,“ reagovala snacha sedláka Nohavičky, šestaosmdesátiletá Jarmila Nohavičková, která musela v prosinci roku 1951 odejít ze statku se svými dvěma dětmi a dalšími členy rodiny. Nakládal ani jeho právní zástupce se k případu nechtějí vyjadřovat.

Komunisté chtěli začátkem padesátých let dostat vesnice pod stoprocentní kontrolu a soukromí zemědělci jim v tom překáželi. Proto se rozhodli je zlikvidovat.

Kvůli akci Kulak přišly počátkem padesátých let o střechu nad hlavou tisíce zemědělců a jejich rodin. Z více než tří set prošetřovaných případů byla kauza z Brníčka vůbec první, ve které padla obžaloba a dostala se tak až před soud.

Soudkyně Hana Machalová však minulý týden věc zastavila s odůvodněním, že se na něj vztahuje amnestie prezidenta Novotného z roku 1960.

„Amnestie odkazuje na trestní zákoník z roku 1950. Je tam uvedeno, kterých činů se netýká a tento ve výčtu není. Kdyby byl stíhaný v té době, tak by se na něho amnestie vztahovala,“ vysvětlila minulý týden své rozhodnutí soudkyně. Státní zastupitelství však zastává naprosto opačný náhled.

„Zásadním důvodem podání stížnosti je odlišný právní názor zdejšího státního zastupitelství. Dle našeho názoru je použití amnestie v tomto případě vyloučené,“ řekl Deníku státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Olomouci Jaroslav Kouřil.

Krajský soud se tak bude rozhodovat mezi naprosto protichůdnými stanovisky. Jeho verdikt přitom bude důležitý pro rozhodování dalších podobných kauz. Pokud by případ zamítl, mohlo by jej vrátit do hry jedině dovolání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

Ta se ke konkrétnímu případu nechtěla vyjadřovat, vypořádání s tak zvanými starými zločiny však podle její mluvčí považuje za svou prioritu.

„Za velký úspěch považuje, že se v případě vyhánění z půdy či jiné perzekuce zemědělských rodin daří vést trestní řízení,“ sdělila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová.

Od středy už přitom tato kauza není jediným případem v republice, která se dostala před soud. „Dne 29. července byla podána další žaloba související s akcí Kulak u Okresního soudu v Rakovníku,“ sdělil ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Karel Páral