Samoobsluhu s půdorysem 114 x 56 metrů a parkovištěm pro 325 vozidel plánuje investor umístit na pozemek s bývalým průmyslovým areálem v blízkosti frekventované křižovatky ulic Okružní a Hněvotínská.

Místním by Kaufland sice zkrátil cestu za nákupem, narostla by však doprava.

Na parkovištích by se denně mohla vystřídat tisícovka aut.

Vliv na životní prostředí?

Informace o oznámení záměru výstavby pod názvem „Kaufland – Okružní“ byla minulý v pátek zveřejněna na Informačním systému EIA ((Environmental Impact Assessment).

U staveb s rizikem negativního dopadu na životní prostředí, totiž musí předcházet získání územního a stavebního povolení proces posuzování jejího vlivu na životní prostředí.

Nové pozemky pro nové obchody

Investor Kaufland umístil na Tabulovém vrchu do průmyslového areálu bývalého Mila. Územní plán záměr připouští.

„Velmi intenzivně hledáme po celé republice vhodné pozemky pro výstavbu nových obchodních domů. V současné době se, bohužel, nedokážeme k žádnému konkrétně vyjádřit vzhledem k faktu, že nevíme, jak jednotlivá jednání dopadnou,“ reagoval v pondělí mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl.

K jednání s vlastníky nemovitostí v olomouckém areálu u hranice katastrálních území Neřenín a Nová Ulice se blíže nevyjádřil.

Více se nepodařilo zjistit ani od vlastníka - ústecké společnosti Schicht, které objekty a pozemky o celkové výměře 12685 metrů čtverečních patří.

Jde o výrobce drogistického zboží, známý je například značnou jádrového mýdla s Jelenem.

Bližší obchod, větší provoz

Obyvatele „sídliště“ mezi ulicemi Profesora Fuky a Okružní zpráva o záměru výstavby Kauflandu nezaskočila.

Že si řetězec brousí zuby na Tabulový Vrch, zaslechli už v minulosti.

„O areál, bývalé Milo, se Kaufland zajímal před třemi čtyřmi roky. Tehdy to byla neoficiální zpráva, EIA se ještě neřešila, tak daleko to nebylo,“ vzpomněl Luděk Krystýn, předseda komise městské části Olomouc – Nová Ulice.

Žije v ulici Profesora Fuky a nový obchoďák by měl přes cestu.

Zároveň potvrdil, že obyvatelé bytových domů mají obchod z ruky – pro pečivo to mají nejblíže do Terna.

„Takže z pohledu zajištění dostupnosti služby je to plus. Další věc, možná první, je doprava, která v této doposud klidné části města naroste. Všichni víme, jak už dnes vypadá křižovatka u Žluté haly,“ poukázal Luděk Krystýn a dodal, že při splnění určitých podmínek by však nebyl proti tomu, aby se stavělo.

Většina aut v podzemí 

Do Kauflandu a z něj by motoristé jezdili z ulic Okružní a Hněvotínská. Počítá se e vznikem 325 parkovacích míst, přičemž 113 je navrženo jako nekryté parkoviště a větší část, 212 parkovacích míst, bude zapuštěna do terénu pod obchodním domem.

Doprava v přilehlých ulicích se tedy znatelně navýší.

Podle hluková studie se v areálu, který bude ze tří stran obklopen opěrnými zdmi o výšce až pět metrů, objeví denně až 1014 aut, která přijedou a také odjedou. Zásobování v noční době není v plánu.

"Aby to vypadalo k světu"

Náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09), který má na radnici svěřený odbor koncepce a rozvoje, nepatří mezi podporovatele výstavby dalších obchodů s větší prodejní plochou v Olomouci.

„Zrovna tato lokalita ještě kapacitně zvládne další obchodní centrum a navíc to nebude typický Kaufland, ale patrová budova s parkováním z části ve sklepě nebo v patře, takže zábor plochy nebude tak velký, jak jsme u těchto nákupních center zvyklí. Investora tlačíme k tomu, aby to vypadalo k světu,“ reagoval náměstek.

Stovky bytů. A rondel?

Město již jedná s investorem, také společností Gemo, která chystá výstavbu bytových domů na Tabulovém Vrchu v blízkosti základny Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, o kruhovém objezdu.

Ten by nahradil nepřehlednou a nebezpečnou křižovatku ulic Okružní a Hněvotínská. „Řešíme, kdo se bude na čem finančně podílet,“ sdělil Jakubec.

Právě plánovanou výstavbu několika stovek bytů v západní části Olomouce, zejména „Rezidence Hněvotínská - Za hřbitovem“ zdůvodňuje investor, proč by měl v Olomouci vyrůst další obchoďák.

Společnost Gemo již připravuje komplex bytových domů s 325 byty a 431 parkovacími místy nedaleko olomouckého heliportu.

Olomouc - rekordman v obchoďácích

Olomouc přitom již nyní patří mezi tuzemské rekordmany v množství nákupních ploch.

Nejnasycenější je Liberec, těsně následovaný Olomoucí; tam je třináct set metrů čtverečních obchodní plochy na tisíc obyvatel.

Pokud druhý olomoucký Kaufland získá všechna razítka, stavět by se mohlo začít ještě v letošním roce.

Otevření obchodního centra je předpokládáno v posledním čtvrtletí 2018.