Druhou výpověď zcela jednoznačně zamítl olomoucký okresní soud. Důvodem k výpovědi mělo být hrubé porušení pracovní kázně, včetně napadení náměstka NPÚ.

Boček by se nyní na hrad rád potřetí vrátil. „Samozřejmě počítám i s náhradou ušlé mzdy,“ řekl otec dvou malých dětí.

Památkový ústav zase zvažuje podle ředitele Pavla Konečného odvolání.

„Soud uznal žalobu pana Bočka v plném rozsahu. To znamená, že soudní výlohy teď musí zaplatit žalovaná strana, tedy Národní památkový ústav. Pracovní poměr pana Bočka je v souladu s rozhodnutím soudu obnoven. Rozsáhlé důkazní šetření neprokázalo, že by se dopustil hrubého porušení pracovní kázně napadením svého nadřízeného. Tím se nenaplnily podmínky pro jeho výpověď, a proto byla uznána jako neplatná,“ uvedla soudkyně Jaroslava Jechová.

Ředitel Konečný naznačil, že pro NPÚ je to komplikovaná personální situace. Boček už po prvním vyhraném sporu v roce 2005 fungoval na hradě jako druhý kastelán. Na starost dostal pouze předhradí, ale jen měsíc. Pak mělo dojít ke strkanici s náměstkem Františkem Chupíkem, kterého měl Boček dokonce inzultovat.

V místnosti byli v inkriminovaný okamžik jen oni dva a výpovědi se značně rozcházely. Ani vyšetřování policie neodpovědělo na otázku, zda facka skutečně padla. Boček měl pak zaměstnavatelem zakázán přístup do hradu. Propuštěn byl v březnu 2006.

„Jeho návrat nevylučuji, ale vzhledem k tomu, že zvažujeme odvolání, není spor ještě u konce,“ řekl Konečný.

Definitivně se chce NPÚ rozhodnout až po prozkoumání písemného rozsudku v patnáctidenní odvolací lhůtě. „Možnosti odvolání pravděpodobně využijeme,“ dodal Konečný.