V olomouckém okrese je v těchto dnech v rámci Olomouckého kraje nemocnost největší. Některé nemocnice a kliniky kvůli zvyšujícímu se výskytu akutních respiračních raději zakázaly návštěvy hospitalizovaných pacientů. Podle epidemiologů se dá předpokládat, že nemocnost v celém Olomouckém kraji poroste.

„Zatím tady máme akutní respirační infekce, chřipky po republice jsou, ale v Olomouckém kraji zatím celkově v epidemii nejsme. Na Olomoucku je situace horší, což je dáno tím, že tento okres má stotisícové velkoměsto, což se promítá v hlášeních od lékařů, koncentrují se zde školská zařízení,“ vysvětlovala ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Nejvíc marodí mládež a malé děti

Na Olomoucku v pátém týdnu vystoupala nemocnost na 1907 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce marodí mladí dospělý ve věku 15 až 24 let a malé děti do pěti let.

„K dnešnímu dni neevidujeme žádný případ chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem,“ informovala Haliřová.

Zákazy návštěv

Kvůli narůstajícímu počtu akutních respiračních infekcí již v minulém týdnu zakázala návštěvy Vojenská nemocnice Olomouc a v pondělí přistoupila k zákazu návštěv Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc.

„Ode dneška platí zákaz návštěv v LDN ve Šternberku, Přerově i Prostějově. Situaci nadále sledujeme a pokud by došlo k dalšímu zhoršení, zvážíme možnost rozšíření zákazu na celé nemocnice,“ informovala v pondělí odpoledne mluvčí Středomoravské nemocniční Radka Miloševská.

Epidemiologové i vzhledem k počasí doporučují nepřecházet onemocnění a raději včas zalehnout.

„Pokud se lidé necítí dobře, neměli by chodit na kulturní či sportovní akce, do zábavních center. Ostatní návštěvníky jistě nepotěší, když jim bude do koncertu někdo kuckat, a určitě nestojí o to, aby také onemocněli,“ připomněla Růžena Haliřová.

Ordinace se plní, školky vyprazdňují

Narůstající počty pacientů od včerejška potvrzují v ordinacích praktických lékařů v Olomouci.

„Až tento týden to začalo, ale zatím žádné drama. Jde o běžné záněty horních cest dýchacích,“ popisovala pondělní dopoledne sestra praktické lékařky pro děti a dorost Kateřiny Dorazilové.

Řídnou i třídy v mateřských školách. Například v MŠ Michalské stromořadí bojovali s virózami minulý týden.

„Byly provázeny průjmy a zvracením. Děti se vracejí a očekáváme, že přijde jiná vlna,“ uvedla Dana Přasličková z mateřské školy v centru Olomouce.

Během loňské chřipkové epidemie evidovali odborníci v Olomouckém kraji 15 případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem. V souvislosti s chřipkou v regionu zemřelo šest nemocných.