Podle hlášení z ambulancí a pohotovostí to vypadá na počínající epidemii. Takovému označení se už nebrání ani experti.

Pokud venku nepřituhne a mráz šíření bacilů nezpomalí, za týden, dva bude ještě hůře.

Na Olomoucku je nemocnost nejhorší v rámci celého Olomouckého kraje.

„Kolem svátků jsme tradičně zaznamenali pokles, který byl dorovnán a aktuální situaci lze hodnotit jako počínající chřipkovou epidemii. Zvolna počínající," hodnotila aktuální nemocnost na Olomoucku vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Relativní nemocnost na Olomoucku v tomto týdnu dosáhla 1922 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel – o epidemii odborníci mluví, když překročí 2000. Nejvíce jsou nemocné malé děti do tří let. V této kategorii je v tomto týdnu 5565 marodů na 100 tisíc obyvatel. Už přitom nejde pouze o běžné záněty horních cest dýchacích.

„Lékaři už zachytili i chřipkový vir. Převládá typ A," informovala epidemioložka. Jde o skupinu, jejíž subtyp je shodný s tím, který nyní koluje ve většině evropských států.

Podle Haliřové se v nejbližších dnech dá očekávat další pozvolný nárůst nemocnosti hlavně u dětí.

„Když je dítě nemocné, mělo by zůstat doma, aby ostatní ve školce a spolužáky ve škole nenakazilo," připomněla Haliřová základní opatření proti šíření respiračních infekcí v zimních měsících.

„Také současné klimatické podmínky ovlivňují nemocnost: ráno člověk málem drkotá zuby a odpolední sluníčko nutí dávat šály do tašky," poznamenala.

Aby přituhlo a mráz zpomalil šíření bacilů, by přivítali i v ambulancích pediatrů.

„Ještě to není tak závažné, ale pokud se nezmění počasí, přijde to," reagovala Dana Váňová, zdravotní setra lékařky pro děti a dorost Marty Žemličkové.

„Děti kašlou a jsou i těžší případy, ale o epidemii bychom zatím nemluvili," dodala.