Práce trvaly zhruba čtyři měsíce.Náklady na revitalizaci tříhektarového území přesáhly 10 milionů korun.

Upravená plocha v budoucnu poslouží k rozvoji Fakultní nemocnice Olomouc. Vyrůst by zde mohla například klinika pro následnou péči.

„Demolice všech bývalých vojenských objektů včetně následných zásypů a terénních úprav je již ukončena. V současné době zajišťujeme vymazání zbouraných budov z katastru nemovitostí a zároveň vedeme jednání s magistrátem města o možnosti a podmínkách zpřístupnění areálu veřejnosti,“ popisoval vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.

Návrh úprav Žižkova náměstí v Olomouci od ateliéru Zahrada Olomouc
Žižkovo náměstí v Olomouci změní podobu. Tady jsou VIZUALIZACE

Vyroste zubní klinika?

Areál získala nemocnice na podzim 2017 od Úřadu práce ČR, který chtěl přestěhovat na Tabulový vrch krajskou pobočku. Místní se záměru postavili a nakonec z něj sešlo.

„Jsem rád, že jsme přispěli ke kultivaci prostředí v našem městě a zároveň získali kvalitní prostor pro další rozvoj podle vznikajícího generelu,“ hodnotil ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Možností je několik, například nové sídlo Kliniky zubního lékařství nebo ústavu pro navazující následnou péčí.

Likvidaci někdejší armádní ubytovny, dílny, kotelny a správních budov přivítali zejména obyvatelé sousedních bytových domů, kteří měli nehezký výhled a za tmy obavy o svoji bezpečnost, když procházeli kolem bývalých armádních staveb.

„Konečně. Bydlíme tady dva roky, staráme se o pozemky mezi domy, vše udržujeme v čistotě a přes cestu jsme se dívali na takovou hrůzu,“ komentovala vyčištěnou plochu za plotem obyvatelka jednoho z bytových domů v ulic Prof. Fuky.

Bývalá hlavní brána do olomoucké fakultní nemocnice na historickém snímku (vlevo). Začátkem června 2019 nadobro zmizela (vpravo)
Bývalá hlavní brána do fakultky šla k zemi