Mrtvo i přes vynikající sněhové podmínky ale zůstává v Karlově u Paseky. Areál, který v roce 1971 položil základy sjezdového lyžování na Olomoucku a kde se učily lyžovat stovky lidí nejen z Uničovska, je na prodej.

Žádné údolí Bystřice, kde jsou v současnosti v provozu moderní lyžařská střediska, ale Karlov u Paseky je Mekkou sjezdového lyžování v olomouckém okrese a Nízkém Jeseníku. Vlek na severním svahu malebného údolí u Sovince poprvé vyvezl lyžaře na kopec v roce 1971.

Na Poděbradech otevírá nová sauna. Prosinec 2023
Sauna na Poděbradech je zpět! Otevírá nová a větší baňa. Podívejte se

Nestor lyžování v Olomouckém kraji, který stál i u zrodu střediska v Petříkově, Antonín Kryl se rozhodl jej prodat.

„Snažíme se najít kupce. Areál tuto zimu fungovat nebude,“ vysvětlil David Brejcha, vnuk zakladatele střediska ležícího jen půl hodiny od Olomouce.

„Bavíme se o částce něco málo přes dva miliony korun,“ doplnil.

Areál je rozdělený na dvě části: pro pokročilejší lyžaře s délkou vleku 207 metrů a pro děti s vlekem o délce 116 metrů. K dispozici je chata s krbem, jež sloužila i jako kiosek s občerstvením.

Antonín Kryl, majitel a správce vleku v Karlově u Paseky
Krásná zima! Vlekař si v 84 letech užívá sezonu v Karlově a vzpomíná

Součástí prodeje je pozemek o rozloze 5549 metrů čtverečních a veškeré vybavení, které je potřeba k provozu areálu. Ostatní pozemky s rozlohou 17 789 metrů čtverečních je možné si pronajmout od obce za výhodných podmínek.

„Možností využití areálu je více, možný je jeho celoroční provoz. Záleželo by už na novém majiteli. My bohužel nemáme kapacitu se tomuto krásnému místu věnovat,“ dodal David Brejcha.

Resort Hrubá Voda zahajuje sezonu. Pohled na sjezdovky zleva: A, B, C. Více než kilometrové "Áčko" bude podle provozovatelů tahákem letošní zimy pro všechny lyžaře z Moravy.
Hrubá Voda spouští vlek, Hlubočky finišují přípravu. Za kolik na lyžovačku

Nový majitel v Domašově

Na prodej byl i lyžařský areál v Domašově nad Bystřicí. Nového majitele má od letošního jara. Už se pustil do rekonstrukce chaty.

„Vlek sedm let stál a chata se nevyužívala. Pustili jsme se do oprav,“ sdělil vlastník Ondřej Gryga.

Tuto zimu chtějí vlek znovu rozběhnout. Zatím pouze k soukromým účelům.

„Během vánočních svátků chceme vlek rozjet. Zjistíme, jaké budou investice. Podle sněhovým podmínek v posledních letech to zatím nevychází, že by se vyplatilo otevírat areál pro veřejnost,“ odhadoval vyhlídky.

Nádraží v Domašově nad Bystřicí, únor 2023
Proměny nádraží v údolí Bystřice: Historizující vzhled zůstane, ujišťuje správa

Předchozí vlastník vzhledem k nedostatku přírodního sněhu uvažoval o umělém zasněžování. Nachystáno je vedení ke spodnímu potoku.

„Chybí technologie, která by vyžadovala investici ve výši nejméně půl milionu korun, to jsme úplně zavrhli,“ reagoval současný majitel.

Do budoucna však využití pro veřejnost úplně nezatracuje. „Letos to určitě nebude,“ uvedl Gryga.