Aktualizace vyhlášky o karanténě v oblasti s nejvyšším počtem prokázaných případů nákazy Covid-19 v Olomouckém kraji rozšířila výjimku z „domácího vězení“ o cesty do zaměstnání a místa podnikání uvnitř zóny.

Řemeslu se opět mohou věnovat třeba opraváři televizorů, zedníci, instalatéři, rozjet se mohou další firmy, které doposud výjimku neměly.

Pohyb po uzavřené zóně je umožněn pouze lidem, kteří jsou zdraví, neprojevují se u nich příznaky onemocnění. Musí mít ochranné prostředky.

„Uleví se živnostníkům, podnikatelům. Ano, například opravář televizorů může opustit bydliště a u zákazníka opravit televizor, pokud sídlí v oblasti, kde je karanténa. Stále platí, že musí dodržovat hygienická opatření, minimálně mít roušku a dbát na odstup mezi lidmi,“ popsal mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Dosavadní mimořádné opatření umožňovalo chodit do zaměstnání, které zajišťovalo základní služby - policie, hasiči, obchody s potravinami. Dále platily výjimky.

Kritika: Zmírnění příliš brzy

Podle kritiků ale přichází „zmírnění“ v ohnisku nákazy moc brzy. Nárůst počtu potvrzených případů uvnitř zóny zatím nezpomaluje.

V úterý odpoledne bylo v Litovli a Července 52 případů Covid-19, v Uničově 30. V celém kraji bylo v tu chvíli evidováno 124 nakažených.

„Smyslem je, aby se minimalizovaly ztráty firem. Je umožněno, aby mohli přijít zaměstnanci v karanténní zóně a lidé mimo zónu, aby byli odděleni od lidí v karanténní zóně a byly dodrženy hygienické podmínky,“ reagoval místostarosta Litovle Lubomír Broza.

„Je to však uspěchané. Vláda přece řeší spoustu opatření, jak firmám pomoci,“ poukázal.

V rámci „zmírnění“ zákazu pohybu mimo bydliště v oblasti s téměř 25 tisícovkami obyvatel se zvažovalo i rozšíření výjimky o pobyt v přírodě nebo parcích či cestu na zahrádky v zahrádkářských osadách, za předpokladu, že lidé nepřijdou do bližšího kontaktu.

„Toto schváleno nebylo. Lidé se těšili, to je pravda, ale jsme v karanténě, to je třeba si uvědomit,“ uvedl Marek Juráň.