Varhany postavil kutnohorský varhanářský závod Jana Tučka st. v roce 1913.

„Tyto varhany byly už takřka nehratelné, proto bylo v roce 2008 přistoupeno ke generální rekonstrukci. Už předtím si bratři pořídili digitální nástroj, aby vůbec zajistili nějaký hudebně-liturguický provoz. Zpracoval se restaurátorský záměr, uskutečnila se jednání s památkovým úřadem a magistrátem a o rok později se začalo s opravou, která trvala tři roky. Bylo to dáno finančními možnostmi vlastníka," informoval organolog arcibiskupství olomouckého Jan Gottwald.

Zajímavostí podle něj je to, že přesto, že jde o tovární výrobek, typický, kusový, mají varhany pěkné zvukové vlastnosti.

„Protože byly postavené v roce úmrtí zakladatele závodu, Jana Tučka staršího, přistoupilo se k jejich památkové ochraně. Mohl je restaurovat pouze varhanář restaurátor s ministerskou licencí. Firma, která je restaurovala je z Kutné hory a zajímavostí je, že to je nástupnická firma původních varhanářů," pokračoval odborník na varhany.

Ve čtvrtek odpoledne se nástroj poprvé, po opravě rozezněl, zároveň byl slavnostně požehnán.

„Opravy budou zkolaudovány koncem října, při víkendových bohoslužbách se už bude běžně hrát. Nástroj se od svého vzniku několikrát opravoval a přestavoval, příští rok oslaví sto let, takže můžeme říct, že ve své původní kráse zazní určitě po desítkách let," doplnil Jan Gottwald.

Náklady na opravu se vyšplhaly na 2 715 592 korun, přispěli na něj jednotliví sponzoři, ale i Olomoucký kraj, zbývající prostředky se vybraly sbírkami a na sponzorských darech.