Majitelé rybářství z regionu ujišťují, že čerstvých ryb je na předvánočním trhu dostatek a opozdilci nepřipraví rodinu o sváteční pochoutku ani když na kapra vzpomenou až na Štědrý den, ale budou muset zajet na sádky.

„Na Olomoucku máme 25 stánků, které postupně navážíme. Od pondělí se prodej rozjede naplno,“ uvedl Zdeněk Horák, majitel rybářství v Nové Dědině. Na vánoční trh dodá 700 metráků ryb, převážně tradičního kapra.

Stejně tak Jiří Zahradníček z tovačovského rybářství už začal prodávat.

„Dodáváme na 30 prodejních míst, kam jsme připravili na 600 až 700 metráků ryb,“ uvedl.

Ceny letos nezvedli, ale zůstávají na stejné úrovni jako před loňskými svátky:

„Kapr výběr 92 až 93 koruny za kilogram a I. třída 79 až 82 koruny za kilogram,“ uvedl Horák. „Cenu nad stovku za kilo bych se nebál označit za lichvu,“ poznamenal Zahradníček.

Kapr se jako tradiční česká ryba prodává na štědrovečerní tabuli stále nejvíce. Konkuruje mu pstruh a tolstolobik, oblíbený je i losos a treska.

Podle Horáka by lidé neměli nechávat nákup ryby na poslední chvíli.

„Máme určitou prodejní kapacitu a poslední den lidé riskují fronty,“ poznamenal.

Doporučuje koupit kapra či jinou rybu dva tři dny před Štědrým dnem, nasolit ji a nechat v chladu proležet.

„Na kvalitě tím maso rozhodně neutrpí, naopak ještě získá, jako každé jiné, které před úpravou necháme chvíli proležet,“ podotkl Horák.

Pokud se najde opozdilec, který ještě 24. prosince nebude mít doma kapra, nemusí si podle Horáka zoufat, a pro čerstvou rybu si může přijet na sádky do Nové Dědiny nebo Tovačova.

„To byste se divili, kolik takových opozdilců každý Štědrý den zachráníme. Otevřeno bude do 13. hodiny,“ poznamenal s nadsázkou Horák.

I prodej a zabíjení kaprů musí mít určitá pravidla, aby se obchodníci nedopouštěli jejich týrání. Voda v kádích musí být okysličená a ryby se v ní nesmí tísnit, jsou dány způsoby, jak smí prodejce rybu usmrtit. Dodržování předpisů při prodeji ryb ve stáncích opět zkontrolují pracovníci veterinární správy.