Hospodáři přikoupili moderní zařízení na okysličování vody, a když bylo úplně nejhůře, raději potrápili obsádku hlady. Jinak by nezajistili potřebné množství kyslíku ve vodě a u hladiny by sbírali mrtvé kusy. Úhyny byly. Ale ne tak dramatické jako jinde.

„Zatím jsme to zvládli. Úhyny nebyly téměř žádné,“ hodnotil dosavadní boj se suchem a vysokými teplotami Martin Horák, majitel společnosti Rybářství Horák z Uničova – Nové Dědiny.

„Je za tím řada opatření: méně jsme krmili ryby, které tak v nepříznivých podmínkách nejsou tolik zatíženy a přežijí. To se ale projeví na velikosti ryb a následně na hospodářském výsledku. Budeme se to muset dohnat. V červnu jsme nakoupili vybavení na okysličování vody, které jsme okamžitě nasadili na rybníky, kde máme přístup k elektřině,“ líčil, jak rybáři v tropech bez vody bojovali o životodárné množství kyslíku v rybnících.

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce
Velká proměna baziliky na Sv. Kopečku začala. Zkrásní za 114 milionů

Kapři mají v průměru 2,45 kilo

Středeční kontrolní odlovy v největším, desítky hektarovém Šumvaldském rybníku s obsádkou, která poputuje na předvánoční trh, daly rybářům naději na solidní výsledek letošní dramatické sezony.

„Kapr má v průměru 2,45 kilogramu. To je dobré,“ pokyvoval spokojeně Horák.

Na Šumvaldském rybníku nebyla situace kritická, voda přitékala a bylo možné nasadit aerátory. Navíc zde nestoupala teplota tak, jako na menších stojatých vodách na Olomoucku a Drahanské vrchovině.

Velké úhyny během rekordně teplého léta s nedostatkem vody nemělo ani Rybářství Tovačov.

„Bylo období, kdy jsme kvůli nedostatku vody nekrmili, ale zvládlo se to. Drobné úhyny bohužel byly, ale žádné drama,“ shrnul Jiří Zahradníček.

„Přírůstky se zdají být nakonec normální. Je však otázkou, kolik ryb je ve vodě, do které nevidíme,“ upozornil Zahradníček.

Jaký bude letošní výsledek pod hladinou, zjistí rybářství nejdříve v polovině října, kdy zatáhnou sítě. Od něj se následně odvinou i ceny vánočních šupináčů na stáncích a v obchodech.

„Ve výsledku budou výkyvy, podobně jako u zemědělců: někde zapršelo, jinde vůbec. Ale s tím nic nenaděláme. S takovými extrémy se budeme muset naučit žít a na rozdíl od zemědělců bez dotací na hektar a odškodnění za sucho,“ poukázal Martin Horák.

Umístění nového parku (červený trojúhelník) u Hamrysu na pomezí Nových Sadů a Slavonína
U pískovny na jihu Olomouce vyroste nový park

Boj za záchranu ryb

Boj o záchranu života ve vysychajících tocích sváděli členové Českého rybářského svazu. Největší problémy zaznamenali na Trusovickém a Dolanském potoku.

„Elektroodlovem jsme se snažili zachránit, co se dalo. Ryby zůstaly v tůních a potok byl bez průtoku vody,“ připomněl Michal Šefčík, předseda olomoucké organizace Českého rybářského svazu.

Na Podhradu v Horce nad Moravou měli vlivem nedostatku kyslíku na mále candáti.

„Objevovali se u hladiny a vypadalo to zle. Včas jsme však zasáhli, nasadili areátor a čerpali vodu z toku, čímž došlo k okysličení a ochlazení vody. Úhyn byl do 50 kusů,“ popsal drama se šťastným koncem Šefčík.

Tramvaj v Sokolské ulici v Olomouci.
V opravené Sokolské vyrostou stožáry. Troleje na domech nechtějí

Sucho trvá dál

Přestože víkendové a pondělní srážky zvedly hladiny vodních toků, hydrologické sucho pořád trvá.

„Vodní toky, které ještě v průběhu pondělí zaznamenávaly nadnormální vodnosti, se vracejí na úroveň z minulého týdne. Většina dešťových srážek se vsákla, podle odhadů odtekla přibližně tři procenta napršeného množství, sucho přesto v povodí Moravy hlásí 32 měřících stanic,“ sdělil ve čtvrtek mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na zlepšení, které by přinesl trvalejší déšť, to zatím nevypadá. Olomoucký kraj v nejbližších dnech pokropí přeháňka, případně dorazí bouřka a odpolední teploty budou od 21 do 25 stupňů. Předpověď pro Česko na příští týden avizuje oteplení o jeden až tři stupně a opět maximálně přeháňku nebo bouřku.

Helena Vondráčková a Martin Michal
Zrušený koncert Vondráčkové: policie kauzu "stopla"