Majitelé rybářství z Olomouckého kraje poukazují na to, jaká je to škoda, protože nejenže jeho tuk obsahuje omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, ale kapří maso je velmi bohaté na bílkoviny.

„Různými výzkumy jsou právě s ohledem na omega-3 polynenasycené mastné kyseliny doporučovány mořské ryby, přitom český kapr je stejně kvalitní a zdraví prospěšný,“ poukazoval majitel rybářství v Nové Dědině Zdeněk Horák. „Nejde jen o tuk, ale i bílkoviny, na které je maso kapra velmi bohaté.

Hlavně náš kapr je čistá bio potravina a oproti jiným rybám, například lososům, není chován na granulích,“ doplnil Jiří Zahradníček z tovačovského rybářství.

Maso kapra je lehce stravitelné a zajišťuje veškerou potřebu bílkovin. Obsahuje zejména všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje, a které si neumí vyrobit. V tuku kapra jsou obsaženy omega-3 polynenasycené mastné kyseliny EPA a DHA. Ty rozpouštějí a uvolňují látky ucpávající cévy.

Český kapr do Polska a Německa

Spotřeba masa sladkovodních ryb je v České republice kolem 1,5 kilogramu na osobu za rok.

„Podle statistik se to sice rok od roku velmi místě zvedá, ale pořád je to málo,“ sdělil Horák.

Nejvíce rybího masa se sní ve Skandinávii a na Islandu.

„Je prokázáno, že Eskymáci, kteří jiné maso než ryby nejedí, neznají infarkt. Pro svoje zdraví by proto lidé měli něco udělat a rybu, ať mořskou nebo sladkovodní, do jídelníčku zařazovat častěji,“ poznamenal.

Rybářství v Nové Dědině letos dodá na předvánoční trh na 700 metráků ryb, zhruba stejné množství směřuje k zákazníkům z tovačovského rybářství. Kam putuje zbytek jejich produkce sladkovodních ryb?

„Vyvážíme. Paradoxně do přímořských zemí – zejména Německa a Polska. Tam, i když mají dost vlastní produkce, si pochutnávají na českém kaprovi,“ uvedl Horák.