Nárazový tón nového malého zvonu je laděný v tónu d3.

„Zvon váží třicet šest kilogramů. Zavěšený bude na staré konstrukci, která je pro tento účel vyhovující. Bude poháněný elektrickým pohonem s lineárním motorem, spínat se bude ručně nebo dálkovým ovládáním,“ prozradil Rostislav Bouchal z firmy Boroko z Brodku u Přerova, která zvon instalovala.

Jedná se o tak zvaný sanktusník, který nezvoní pravidelně, ale jen v určitých slavnostních okamžicích – například při bohoslužbách nebo svátcích spojených s Janem Sarkanderem.

Původní zvon roztavili na nábojnice

Zvon stejné velikosti a ladění, který ve věži vyzváněl původně, neminul za druhé světové války stejný osud jako dalších více než dvacet tisíc zvonů, které tehdy roztavili a vyráběli z nich nábojnice.

Zbrusu nový zvon má už na svém kontě za krátkou dobu existence zajímavost týkající se jeho vzniku: v červnu letošního roku byl odlit přímo na Horním náměstí před zraky desítek Olomoučanů. Až poté putoval do zvonařské dílny Marie Tomáškové – Dytrychové v Brodku u Přerova.

Firma instalovala už více než 4700 zvonů

V úterý jej konečně zavěsili do věže kostelíku pracovníci firmy Boroko, která do dnešního dne takto instalovala již více než 4700 zvonů

„Zavěšovali jsme i v Olomouci na Dómě zvon Václav o hmotnosti 8600 kilogramů, tam jsme předělávali technické vybavení,“ podotkl Bouchal.

„Zvon by měl poprvé zaznít v neděli během mše svaté při proměňování,“ sdělil kněz svatomichalské farnosti Antonín Basler. Finančně na zvon přispěli kněží a bohoslovci.

SOUVISEJÍCÍ

Svatý Michal má dveře, teď dostane poslední zvon

PODÍVEJTE SE: Panna Maria už je v Olomouci