„Našli jsme záznam o vybudování kaple a její obnově. Nevědělo se přesně, jestli byla postavená od roku 1444 do roku 1510 nebo 20. Dnes víme, že kaple je z roku 1484, nalezl se totiž pamětní štítek, který mluví o postavení kaple a o jejím znovuobnovení v roce 1580, kdy se dělala poslední větší přestavba.U té příležitosti byl postavený i kůr,“ vysvětlil Josef Rosenberg, litovelský farář, který památku v gotickém slohu spravuje.

Odborníci však kromě přesné datace pod několika vrstvami omítek objevili i gotickou malbu Svatého Jiří.

„S tím jsme nepočítali. Obraz má zhruba dvakrát dva metry. Podle letopočtu, který je na obrazu, je malba z roku 1485, tedy rok po dostavbě kaple. Malba je na vápenné líčce, což znamená, že je na suchém nátěru nanesená barva. Zvláštní je také to, jak je propracované pozadí, taková malovaná výzdoba byla spíš v knížkách. Na velké ploše je to poměrně propracovaný obraz,“ pokračoval farář.

Podotkl, že překvapením jsou i v klenbě zasazené štíty, u který se domnívali, že půjde o erby. „Jsou tam však také podobizny svatých. Všechno je to tak pět set let staré. V přední části se pak dochoval i epitaf. Přizvali jsme však odborníky, kteří by nám s restaurováním pomohli,“ uvedl.

Sondy, které restaurátoři dělali, ukazovali náznaky dekorace, že však půjde o celé plochy, nečekali. „Tušili jsme, že tu něco bude, nevěděli jsme přesně, co a letopočet se našel zcela náhodně,“ vysvětlil Rosenberg.

Lidi s propíchnutýma očima

Podle Marie Dočekalové, kroměřížské restaurátorky, která v kapli pracuje, patří k nejstarším dochovaným malbám i takzvané konsekrační kříže, které se na zdi malovaly po vysvěcení kostela.

„Co se obrazu týče je zajímavé i to, že po katolících kostel převzali protestanti a dali si práci, aby figury znehodnotili. Lidem vypíchali oči a zamazali jim obličeje vápennou líčkou, aby byly nečitelné,“ řekla odbornice a doplnila, že na obraze je kromě Svatého Jiří na koni zabíjejícího draka i princezna a zámek.

„Je to radost i starost zároveň. Máme radost z toho, že je to unikátní nález a že se něco takového dochovalo. Na druhé straně to nesmí zpozdit rekonstrukci, takže restaurátoři musí pracovat o to intenzivněji. Do konce roku by měly skončit,“ řekl.

Už na jaře však tato v okolí Litovle ojedinělá památka, odkryla poklad. „Na kůru jsme našli počiny věřících. Jsou tam jak různé podpisy, letopočty, tak jako kdyby komiksy, kde jsou postavy, zvířátka, podpisy lidí, ale třeba i znak cechu. Je to taková živá kniha, jejíž nejstarší záznam pochází z roku 1571. Našli jsme i kamenickou značku,“ uvedl už v dubnu letošního roku Josef Rosenberg.

Kdy se otevře?

Kaple svatého Jiří by se měla stát duchovním prostorem, kde by se konaly výstavy, koncerty i bohoslužby. Otevřít by se návštěvníkům měla příští rok na jaře. Rekonstrukce památky je financovaná z takzvaných Norských fondů a za spoluúčasti města Litovel.

„Celkové náklady jsou okolo deseti milionů korun a máme teď trochu problémy s kursovým rozdílem. Norské fondy nám daly peníze v eurech, v přepočtu, který se tehdy vyhlašoval, ale tím, že kurz eura jde dolů, jsme ve ztrátě. Náklady však neklesají, ale rostou, takže se potýkáme i s touto otázkou. Doufáme, že nám pomůže Olomoucký kraj,“ uzavřel litovelský kněz Josef Rosenberg.