Jak hodnotíte první kolo senátních voleb?
Jsem velmi rád, že jsem postoupil. Kandidoval jsem s tím, že chci vyhrát. Horní komora je komorou vítězů, kde se musí politika dělat naplno. Nechtěl jsem se účastnit jen symbolicky nebo si jakkoli pohladit ego.

Co vás tedy přimělo jít do politiky?
Dělám primáře dvacet let a je to vlastně určitý způsob politiky. Od začátku jsem zkušenost neměl, udělal jsem chyby, z nichž jsem se poučil. Podařilo se mi například na ministerstvu zdravotnictví dohodnout pro porodnice a novorozenecká oddělení v ČR finance ve výši přes 840 milionů na obnovení přístrojů. V politice jsou místa, kam se běžný odborník nedostane, smí tam jen politici. Na základě zkušenosti jsem si uvědomil, že kdybych v některých případech měl senátora, na kterého bych se mohl obrátit, všechno by bylo jednoduší. Senátor má možnost pokládat otázky státním orgánům, může být mediátorem mezi různými skupinami. Senát má výraznou roli jako pojistka demokracie.

Kdybyste si musel vybrat mezi tím být primářem, nebo senátorem?
Když jsem o tomto problému hovořil s nejrůznějšími lidmi včetně současných a minulých senátorů, zjistil jsem, že je žádoucí, aby primář byl zároveň v Senátu. Vážím si toho, že mám kontakt s rodiči a kolegy. Když jsem od ministra Jurečky dostal nabídku, jestli nechci kandidovat do Senátu, moje první odpověď byla, že mám svoje oddělení. Každý by měl kromě svojí profese dělat ještě něco užitečného pro ostatní. Díky medicíně jsem získal spoustu prožitků, našel jsem smysl života, vše se snažím vracet.

Očekával jste, že by mohl být vaším soupeřem v druhém kole váš kolega lékař?
Určitě ano. Kolegy Brázdila si vážím, nemám s ním žádné špatné zkušenosti. Nejsme konfrontační typy, nechtěl bych, aby kampaň narušila naše vztahy. Vzpomínám si na jedno z našich prvních setkání, asi před patnácti lety. V areálu nemocnice ležel na zemi člověk. Začal jsem ho resuscitovat, zanedlouho mi pomáhala sestřička, která šla kolem. Zavolali jsme sanitku a přijel právě pan doktor Brázdil. Pochválil mě, že jsem provedl dobrou laickou (myšleno bez přístrojů, poznámka redakce) resuscitaci. Pacient se za několik dní probral. Kdyby zůstal pan Brázdil ve sněmovně a já se stal senátorem, myslím, že bychom se charakterově doplňovali a mohli bychom v těchto rolích udělat pro Olomoucko spoustu užitečného.