Zatímco v roce 2013 podalo kandidátní listiny 19 subjektů a podmínky registrace nakonec splnilo 18 z nich, v letošních volbách do dolní komory parlamentu bude usilovat o přízeň voličů v Olomouckém kraji 25 stran a hnutí.

„Dalo se očekávat, že počet subjektů vzroste a že se v době jakési nejistoty a roztříštěnosti stranického politického systému objeví řada konceptů a lidé, kteří se domnívají, že mají nejlepší lék - od nacionalismu přes neoliberalismus po národovectví a vlastenectví,“ uvedl docent Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle lídra hnutí ANO 2011 Ladislava Oklešťka může mít větší počet kandidátek pozitivní dopad na volební účast.

„Kandidátek je o sedm více než v roce 2013, což vnímám pozitivně. Je správné, že se objevují nové politické subjekty a noví lidé, kteří se veřejně angažují, zajímají se o věci veřejné a nabízejí občanům na výběr různé programové vize,“ hodnotil delší seznam Okleštěk. Ten nahradil na prvním místě kandidátky Jaroslava Faltýnka. Místopředseda ANO a šéf jeho poslanců, který měl vést kandidátku v Olomouckém kraji, je lídrem na Vysočině.

Favoritem ANO

Právě „zánovní“ hnutí Andreje Babiše dosavadní předvolební průzkumy favorizují. V Olomouckém kraji získalo v posledních volbách necelých 20 procent hlasů, které proměnilo ve tři poslanecké mandáty. Ty chce nyní potvrdit.

„Pokud nám dají občané Olomouckého kraje větší důvěru, bude to skvělé ocenění naší dosavadní práce v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Okleštěk. Ten získal jeden z mandátů a je zároveň hejtmanem Olomouckého kraje. Jestli si vybere z volených funkcí, nebo bude vykonávat obě, zatím nesdělil.

„Sám netuším, jakou důvěru nám voliči dají. Mým primárním úkolem je dovést kandidátku hnutí ANO k vítězství v Olomouckém kraji. Zda tomu tak bude, rozhodnou hlasy voličů. Podle výsledku se pak rozhodnu,“ řekl.

S odstupem necelých tří procentních bodů od hnutí ANO 2011 vyhrála poslední volby v Olomouckém kraji ČSSD. V čele s Romanem Váňou, který ji vede i nyní.

„Cílem je obhájit tři mandáty. Nevím, zda v současné době můžeme pomýšlet na více,“ uvedla dvojka kandidátky Pavel Holík. „Strategie kampaně je jasná a naplno se rozjede v posledním týdnu prázdnin a zejména v září, kdy se budeme setkávat s voliči,“ dodal.

ODS s lídrem Záchou

Podle posledních průzkumů jde celostátně nahoru opoziční ODS. Na plakátech v Olomouckém kraji se už objevil její nový lídr Michal Zácha. Potěšilo by ho, kdyby ODS zvedla poslední zisk.

„Jsem realista.Víme, jak je to v Olomouckém kraji, jak je voličsky zaměřený. Budu rád, když obhájíme pozice, ve kterých dnes jsme, a osobně udělám co nejvíce pro maximální možný procentuální výsledek,“ uvedl lídr ODS, která má nyní jednoho poslance z Olomouckého kraje. Martin Novotný ovšem do vnitrostranických primárek vůbec nezasáhl. Věnuje se rodině.

Jeden poslanecký mandát bude obhajovat TOP 09. I ta vyměnila lídra v Olomouckém kraji. Jitku Chalánkovou vystřídal náměstek primátora Olomouce Aleš Jakubec.

Po rozpadu koalice s lidovci tento týden představilo kandidátku hnutí Starostové a nezávislí, které v Olomouckém kraji povede Radim Sršeň, starosta Dolních Studének.

Lídrem lidovců, kteří v posledních volbách získali jeden mandát, je ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dva mandáty bude obhajovat třetí nejúspěšnější subjekt voleb v roce 2013 v Olomouckém kraji KSČM. Tradičně v čele s poslancem Alexandrem Černým.

Jedno křeslo, které získal Radim Fiala, bude obhajovat Úsvit.

O přízeň voličů v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny se bude v Olomouckém kraji ucházet 25 politických stran a hnutí. Na kandidátních listinách najdou voliči celkem 498 jmen. Termín pro podání kandidátek vypršel ve středu v 16.00. Volby do dolní komory parlamentu se uskuteční ve dnech 20. a 21.října.

Podané kandidátní listiny

V Olomouckém kraji podaly ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandidátní listinu politické strany, politická hnutí:
Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)
Řád národa – Vlastenecká unie
ROZUMNÍ - stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…
Česká strana sociálně demokratická
Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka
ANO 2011
Občanská demokratická strana
Komunistická strana Čech a Moravy
Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová
Dělnická strana sociální spravedlnosti
Občanská demokratická aliance
Strana svobodných občanů
Česká pirátská strana
Blok proti islamizaci – Obrana domova
Česká strana národně sociální
SPORTOVCI PRO SPOLEČNOST
REALISTÉ
Strana Práv Občanů
TOP 09
CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI
Dobrá volba 2016
Strana zelených
Radostné Česko
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ
Referendum o Evropské unii