Sdělil to jejich právní zástupce a bývalý člen strany Pavel Němec.

„Rozhodnutí soudu mi bylo doručeno s tím, že návrh na vydání předběžného opatření byl zamítnut," uvedl.

Regionální šéf Jiří Zemánek v minulém týdnu odmítl, že by kraj nerespektoval stranické stanovy, a byl přesvědčen, že návrh podaný soudu nemá šanci na úspěch.

„Kandidátní listina byla schválena krajským výkonným výborem jednomyslně po dlouhé diskusi a po návrzích z okresů, které reflektovaly nominace jednotlivých místních organizací – samozřejmě s preferencí jednotlivých okresů," reagoval Zemánek. Připomněl, že kandidátka byla podle jeho slov schválena sto procenty hlasů, a to v tajných volbách.

Němec uvedl, že ho rozhodnutí soudu nepřekvapilo. Sice neuspěl, avšak podle svých slov mu dal částečně za pravdu. „V odůvodnění konstatoval mimo jiné, že na straně krajského výboru v Olomouci došlo k postupu v příkrém rozporu se stanovami i se samotným řádem (řádem pro sestavování kandidátek)," sdělil právník po 17.hodině, když si rozhodnutí přečetl.

Vyjádření soudu se nepodařilo získat. Mluvčí odpoledne nemohla o závěru informovat dříve, než soudu bude mít informaci o tom, že si advokát vyzvedl rozhodnutí z datové schránky.

Šestice sociálních demokratů z Mohelnice a nečlenů, kteří chtěli do voleb, poukazuje na to, že při sestavování kandidátky se nepostupovalo podle stanovených kritérií, ale v rozporu s demokratickými principy.

„Soud tento postup také vyčítá, ale v rámci předběžného opatření to do detailů neprokazuje," sdělil Němec.

Ten se proto na soud obrátí znovu s upraveným podnětem. „Ještě do konce tohoto týdne bude podána nová žaloba a nový návrh na předběžné opatření, kde dojde ke zpřesnění a doplnění argumentace," informoval o dalších svých krocích.

Němec odmítá, že by sebe a členy chtěl dostat na přední místa kandidátky – Němce počátkem roku vyloučila ČSSD ze svých řad. Tvrdí, že mu ani nejde o oslabování a poškozování předpokládaného vítěze předčasných voleb.

„Jestliže řádně navržení kandidáti z okresní úrovně nebyli zařazeni a nedočkali se ani vysvětlení, proč tomu tak bylo, je potřeba se tím zabývat. Očekáváme revizi kandidátky z toho pohledu, že někdo řekne, proč tito lidé takto dopadli. Na to mají právo," uvedl právník.

Zemánek minulý týden připomněl, že strana se s Němcem rozloučila v lednu i proto, že stranu mediálně poškozoval. „Máme individuality, ale táhneme za jeden provaz," uvedl.

„Od té doby se stal zastáncem všech zhrzených členů sociální demokracie. Zastupuje i ty, kteří měli nějaký konflikt se stranou, se stanovami apod. Zřejmě si z toho udělal docela solidní živnost – mezi tolika členy ČSSD se jistě najde někdo, kdo je vnitřně nespokojený nebo politicky neúspěšný," uvedl Jiří Zemánek.

Němec kritizoval už i krajskou kandidátku, v níž se podle něj dostali nahoru lidé, kteří na okresních konferencích takovou podporu neměli.

SOUVISEJÍCÍ: Rebelie v ČSSD: Nedali nás na kandidátku, protestují v kraji