Ještě letos se na vodovodní síť napojí všichni obyvatelé Olomouce. Poslední městskou částí, kde obyvatelé neměli možnost odběru pitné vody, bylo Nedvězí. „Nový vodovod tam dokončují, dělají domovní přípojky. Zbytek města je vodovodní sítí pokrytý,“ sdělila mluvčí Moravské vodárenské společnosti Helena Koutná.

S kanalizací je na tom Olomouc o něco hůře, v několika částech města se stále staví. „V polovině příštího roku se napojí také lidé z Nedvězí, Topolan, Chomoutova, Droždína a Svatého Kopečka. Město díky tomu splní požadavky dané Evropskou unií,“ dodala Koutná.

V Litovli, která leží na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, už do kanalizace investovali stovky milionů korun a stále nejsou hotovi.

„Zbývá dořešit městské části Chořelice, Tři Dvory, některé ulice města a zvýšit výkon čističky, což bude stát 164 milionů korun. Připravujeme žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí,“ sdělil starosta Vojtěch Grézl (nez.).

Kanalizace však stále chybí v dalších osmi litovelských městských částech, náklady přesáhnou sto milionů.

„Zatím jsme si u odborníků objednali studii, se stavbou počítáme postupně v horizontu několika let. Záleží na tom, zda se nám podaří získat dotace. Jsme rádi, že alespoň vodovod už máme v celém městě. Jedinou výjimkou je Savín, tamní občané však dali přednost plynofikaci,“ dodal Grézl.

Do konce roku 2010 musí novou kanalizační síť vybudovat také Šternberk. Vodovod zde má většina obyvatel. Zdejší Vodohospodářská společnost Sitka již připravila projekt na odkanalizování zbývajících částí města a některých přilehlých obcí.

„Náklady dosáhnou 403 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Za tyto peníze vybudujeme sedmnáct kilometrů stokové sítě a dalších 690 přípojek. Pokud získáme dotace z Evropské unie, začne stavba na jaře 2009. S dokončením počítáme v listopadu 2010,“ sdělil ředitel společnosti Miloslav Kymlička.

Problémy s výstavbou nákladné kanalizace řeší také Uničov. Moderní stoková síť je jen na území města a v místní části Brníčko.

„Na kanalizaci všech místních částí máme hotové projekty, chybí však 130 milionů na uskutečnění. Dotaci jsme nezískali kvůli tomu, že okrajové části města jsou od uničovské čističky vzdálené více než dva kilometry. Lidé zatím využívají septiky, novostavby mají domácí čistírny. Městu vyprší výjimka v roce 2012,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Jitka Mátlová.

Bez vodovodu zatím žijí obyvatelé uničovských částí Nová Dědina, Dolní a Horní Sukolom. „Žádost o dotaci podáme společně s obcí Dlouhá Loučka a podělíme se o náklady,“ řekla Mátlová.