Inovační centrum a vysokoškolský kampus, který vznikne v sousedství univerzitních kolejí na Envelopě, postaví soukromý investor Tesco SW.

V první etapě vyrostou dvě čtyřpodlažní budovy, které budou sloužit jako sídlo firmy a Moravské vysoké školy.

Dělníci a těžká technika začnou měnit podobu lokality mezi řekou Moravou a třídou Kosmonautů už letos v květnu.

V roce 2012 by první budovy měla doplnit osmnáctipatrová budova Inovačního centra, kde by měli odborníci uvádět vědecké poznatky do praxe. V budoucnu by se areál měl rozšířit a Olomoučanům tak nabídnout parkovou zónu, amfiteátr či podzemní parkování.

Základním motivem vzniku Inovačního centra a zároveň vysokoškolského kampusu je propojení teorie, výzkumu, nejnovějších poznatků vědy i techniky s realitou a praxí.

„Hlavní myšlenkou je vytvořit centrum, které by využilo potenciál Univerzity Palackého a jehož výstupem by byly služby a produkty, které budou směřovat na trh a dají lidem práci," uvedl Josef Tesařík, generální ředitel společnosti Tesco SW.

Firma je investorem projektu a zabývá se vývojem informačních technologií a služeb.

„Inovace je jediná cesta kupředu a Olomoucko je jeden z posledních regionů v republice, který nemá inovační strategii. Chtěli bychom postavit mosty mezi výzkumem a realitou a vychovat zde odborníky, které je budou umět postavit,“ vysvětlil Tesařík.

#nahled|https://g.denik.cz/43/35/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/35/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_01.jpg|Návrh možné podoby Inovačního centra a vysokoškolského kampusu v prostoru bývalých kasáren 9. května. Zdroj: Moravská vysoká škola #
#nahled|https://g.denik.cz/43/ac/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_04_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/ac/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_04.jpg|Vizualizace jádra budoucího Inovačního centra v prostoru bývalých kasáren 9. května#

Kvalitní zázemí pomůže udržet odborníky

V areálu bývalých kasáren 9. května vznikne zázemí pro rozvoj spolupráce mezi vědci, studenty a na druhé straně podnikateli, kteří budou uvádět jejich poznatky do praxe.

V první fázi zde vyrostou dvě čtyřpodlažní budovy, v jedné bude sídlit Moravská vysoká škola, ve druhé investor projektu Tesco SW. Zahájit výstavbu plánuje společnost už letos v květnu, příští rok by objekty mohli zaplnit odborníci i studenti Moravské vysoké školy.

„Nové sídlo pro nás bude znamenat především možnost rozvoje. Chtěli bychom získat akreditaci na magisterské studium. Naším hlavním cílem je vychovávat absolventy nikoli pro úřad práce, ale pro praxi. V podnikatelském inkubátoru budou mít studenti už na vysoké škole možnost založit firmu a naučit se, jak to v reálu funguje. Chceme jim ukázat cestu, jak využívat moderní technologie a postupy. Navíc je může kvalitní zázemí přesvědčit, aby neodcházeli za prací do jiných regionů,“ poznamenala Pavlína Bolfová, prorektorka Moravské vysoké školy.

#nahled|https://g.denik.cz/43/ac/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_02_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/ac/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_02.jpg|Vizualizace jádra budoucího Inovačního centra v prostoru bývalých kasáren 9. května#
#nahled|https://g.denik.cz/43/ac/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_03_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/ac/kampus_9kvetna_inovacni_centrum_2103_03.jpg|Návrh možné podoby Inovačního centra a vysokoškolského kampusu v prostoru bývalých kasáren 9. května #

Areál se bude stavět postupně

V další etapě v lokalitě přibude osmnáctipatrová budova, v jejímž nitru vznikne zázemí pro Podnikatelský inkubátor, Vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií.

„Až rozvoj spolupráce Inovačního centra s univerzitou ukáže, co bude v lokalitě ještě potřeba postavit a to pak realizujeme. Celý areál tedy budeme stavět postupně. Nejsme developeři. Neplánujeme na stavbách vydělat. Chceme především, aby sloužily a jde nám hlavně o jejich náplň,“ přiblížil Tesařík.

Amfiteátr jako moravský Hyde Park

V budoucnosti by v areálu měly stát nejenom budovy, ale doplnit by je měl také společenský prostor pro setkávání veřejnosti a parková zóna poblíž řeky pro rekreaci. Parkovat budou moci lidé v podzemí.

„Také zde plánujeme postavit amfiteátr, který bude k dispozici nejen studentům, ale i ostatním občanům města, aby zde mohli říct, co si myslí. Když to připodobním, tak by to mohl být moravský Hyde Park. Potřebujeme ve městě diskuzi. Uvažujeme také o akademicko-společenském objektu, kde by se setkávala akademická obec,“ podotkl Tesařík.

Projekt financuje ze svých zdrojů. Další výstavbu by pak měly zaplatit zisky z fungování Inovačního centra.

Podle primátora města Martina Novotného je areál možností, jak vrátit život do prestižní lokality, která je dnes nevyužívaná.

„Vítáme každou soukromou iniciativu, která nabídne vysokoškolské vzdělání zaměřené ryze na praxi. Inovační centra jsou běžnou součástí větších regionů. Olomouc nebude nikdy městem automobilek a oceláren, ale vždy zde budou mít zázemí menší a střední firmy, které mohou využívat potenciál velkého množství vzdělaných odborníků a nabídnou produkty s velkou přidanou hodnotou,“ uvedl Novotný.