Zatím však marně. Závěrečný verdikt teď bude na odboru dopravy olomouckého magistrátu.

Klepou se skleničky

„Bydlíme přímo u hlavní cesty. Před domem je třicítka, ale auta jezdí rychleji než je padesát kilometrů za hodinu. Když projíždějí těžké vozy, třese se nám celý dům i skleničky. Mám strach o děti,“ popsala problém před časem Deníku mladá maminka.

Obec si na doporučení olomouckého magistrátu nechala od odborné firmy vypracovat studii, která navrhuje, jak trvale průjezd vozidel nad patnáct tun omezit.

„Nechali bychom umístit dopravní značky zakazující vjezd nákladních automobilů do naší obce od Svésedlic, Holice a Grygova, samozřejmě s výjimkou místního zásobování. Dokument jsme předložili k posouzení Dopravnímu inspektorátu Policie České republiky, Správě silnic Olomouckého kraje a Ředitelství silnic a dálnic České republiky. První dvě instituce naši žádost zamítly, Ředitelství silnic a dálnic s úpravou souhlasí,“ konstatoval starosta obce Petr Hanuška.

#nahled|https://g.denik.cz/43/95/tynec_kamiony_1910_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/95/tynec_kamiony_1910.jpg|Návrh zákazu průjezdu kamionů Velkým Týncem (červeně)#

Vysvětlil, že nákladní auta například sjíždějí na rychlostní silnici od Hranic u Přáslavic, projedou Velkým Týncem a cestu na Prostějov si dál krátí přes Grygov.

„Není jediný důvod, aby řidiči vjížděli na komunikaci třetí třídy,“ podotkl.

Dopravní inspektorát Policie České republiky se k návrhu vyjádřil zamítavě. Argumentuje mimo jiné i tím, že silnice je zde ve velmi dobrém stavebně-technickém stavu.

„Z našeho pohledu se nejedná o takzvaný nehodový úsek. Omezením provozu vozidel nad patnáct tun nastanou problémy se zásobováním. V neposlední řadě by odklon vozidel zatížil komunikace v okolních obcích, což je nežádoucí,“ píše se v zamítavém stanovisku.

Správa silnic Olomouckého kraje pak vydala nesouhlasné stanovisko na základě doporučení Policie ČR.

Do parlamentu

Další kroky starosty Velkého Týnce teď budou směřovat na olomoucký magistrát, který je pro obec nadřízeným orgánem ve správě dopravy a pozemních komunikací.

„I přes negativní vyjádření všechno vezmu a dovezu na magistrát, aby mi dali jednoznačné stanovisko.

Neočekávám, že se stane zázrak a na základě dvou záporných stanovisek magistrát rozhodne jinak,“ sdělil starosta.

„V případě, že věc zamítnou, budu kontaktovat kolegy i politiky, kteří zastupují naši oblast v parlamentu. Myslím si, že je to záležitost, která by je měla zajímat. Studie ukázala, že doprava omezit jde. Když se podíváte na mapu, nemá žádný smysl, aby sem auta jezdila,“ doplnil.