Ten odstartuje v sobotu v 19 hodin z Horního náměstí.

„Chci být na stupních vítězů mezi českými běžkyněmi. Když bych běžela svůj nejlepší letošní čas, což mám 1:18:50, tak to by byl takový bonbonek," přála si zkušená závodnice, která i v jednačtyřiceti letech patří mezi českou elitu.

V Bernu jsem se rozběhala na Olomouc

Olomoucký půlmaraton se v sobotu poběží již popáté. Co pro vás osobně tento závod znamená?
Já jsem šťastná, že v našem krásném městě se takový závod vybudoval a že se tady pořádá velká atletická akce. Několikrát jsem už za to Carlovi Capalbovi děkovala, že tento závod zorganizoval.

Na minulém půlmaratonu v Českých Budějovicích jste nestartovala. Šetřila jste se na domácí závod?
Konečně jsem si chtěla zaběhnout pražský maraton, ze kterého jsem byla nadšená. Pak jsem běžela v Karlových Varech, a pokud bych běžela i v Českých Budějovicích, tak by toho bylo opravdu hodně. To už bych pak tady mohla nejspíš jen stepovat na místě (usmívá se). Na olomoucký půlmaraton jsem se snažila co nejlépe připravit, minulý týden jsem byla na krásném závodě v Bernu na pět kilometrů, kde jsem se rozběhala a zodpovědně jsem se připravovala, tak věřím, že sama sebe nezklamu a v cíli budu šťastná z dosaženého výsledku.

Loni jste v Olomouci běžela čas 1:19:00. Budete jej chtít letos překonat?
Samozřejmě bych chtěla, ale hlavně bych chtěla být na stupních vítězů mezi českými běžkyněmi. O to budu nejvíce bojovat. I kdybych měla hodinu dvacet a byla do té trojky, tak budu spokojená. Když bych běžela svůj nejlepší letošní čas, což mám 1:18:50, tak to by byl takový bonbonek.

Cítíte se ve formě?
Budu se snažit běžet co nejlépe. Samozřejmě jdu pomaličku s výkonností níž, ale i tak si myslím, že běhám pořád na úrovni české běžkyně velice dobře.

Trať bude zajímavá i pro hobíky

Petra KamínkováJak vidíte konkurenci na letošním ročníku závodu?
Je velice kvalitní, pořadatelé chtějí získat zlatou známku, takže přilákali více účastníků z různých zemí. Podmínek je tam spousta a opravdu je to stojí strašně velké úsilí. Zlatá známka by byla odměnou.

Není pro vás neobvyklé startovat v tak elitní společnosti afrických vytrvalců?
Já jsem od roku 1998 jezdila po zahraničí a některé roky jsem dokonce africkým běžkyním byla konkurentkou. Mám spoustu skalpů, a jak se říká: nikdo není k neporažení. Startovat s výbornými běžci pro mě není neobvyklé.

Jak jste spokojena s novou tratí, kterou jste pomáhala vybírat?
Je to velice pěkná trať. Olomouc je krásné historické město, takže se samozřejmě nevyhneme kostkám, ale to je v každých větších městech. Myslím, že trať bude zajímavá a pěkná pro běžce hobíky, kterým bude rychleji utíkat. I proto, že budou míjet elitní závodníky.

Nebudete věřit, jak jsou rychlí

Těšíte se na letošní ročník díky nové trati o něco více?
Opravdu se na to velice těším. Už se nepoběží po Velkomoravské, kde ale na druhou stranu díky blízkosti panelákových sídlišť chodilo spoustu lidí povzbuzovat. Teď ale poběžíme v místech, kde jsou rodinné domy a lidé mohou vykouknout a povzbudit nás.

Je podle vás špičkové obsazení pro fanoušky velkým lákadlem?
Rozhodně, všichni se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak jsou keňští běžci šikovní a rychlí. Myslím, že nebudou věřit, že se dá tak rychle utíkat, protože v televizi to tak opravdu nevypadá, ale ve skutečnosti je to úplně o něčem jiném. Myslím, že každý olomoucký obyvatel si přijde na své, může podporovat své známé nebo rodinu, ale může vidět i ty elitní běžce.