„Myslím si, že kamery jsou dnes už všude. Odkud mě ale přesně snímají, to nemám ponětí,“ řekl třiadvacetiletý Lukáš Křenek.

Kolik objektivů Olomoučany pozoruje, přitom neví nikdo. Evidují se totiž jen ta zařízení, jejichž obraz se zaznamenává. „V České republice provozuje kamery se záznamem 800 společností. Často však vlastní velký počet kamer, proto je skutečný počet kamer se záznamem mnohem vyšší,“ řekl mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Jan Folda. Kamery, jejichž signál jde „pouze“ na obrazovku, provozovatelé hlásit nemusí.

Lidé si existenci bezpečnostních kamer většinou pochvalují. „Myslím si, že kamery jsou prospěšné, cítím se bezpečněji. Jen doufám, že je nikdo nezneužívá,“ řekla Lenka Hanzelková.

A jak jsou záznamy proti zneužití chráněny? V hypermarketu Tesco se k záznamům dostanou pracovníci bezpečnostní služby. „Zaznamenáváme pouze krátký časový úsek, který je průběžně přemazáván. Pokud kamery zachytí nějaký incident, předáváme pásku policii,“ řekla mluvčí Jana Matoušková.

Podobně citlivé materiály chrání banky. „ K záznamům z kamer mají přístup pouze vybraní pracovníci bezpečnostního oddělení. Lze zpětně dohledat, kdo se záznamy pracoval,“ sdělila tisková mluvčí Komerční banky Romana Ondrušková. Objektivy snímají i pohyb na bazénu. Zde například hlídají, jestli se někdo netopí. „Kamery máme například na toboganu nebo v bazénech,“ řekl ředitel společnosti Olterm Pavel Kolář.

Pokud se člověk pohybuje v prostoru, který snímá kamera, měly by jej na to upozorňovat výstražné cedulky. Výjimku má městská policie – ta o kamerách informuje například v radničních novinách nebo na webových stránkách.