Provozovateli Caffé Trieste Radimu Petrovi před časem mu přišla pokuta ve výši pěti tisíc korun.

Nyní dostal další rozhodnutí magistrátu, tentokrát s pokutou pětadvacet tisíc korun.

Jako důkaz, že neoprávněně v únoru a v březnu užíval část chodníku, posloužily záběry z městského kamerového systému.

Majitel podniku se však brání, že posezení na chodníku v horní hraně náměstí sloužilo jako petiční stolky. Tentokrát postih zaplatit nehodlá a obrátí se na právníka.

Boj o celoroční zahrádku

Stolky před kavárnou Trieste na Dolním náměstíPostup města, které udělilo podnikateli již druhou pokutu, vidí Radim Petr jednoznačně jako byrokratickou šikanu.

„Nic špatného nedělám. Stolky jsem tam měl jako takzvané petiční, tedy byla na nich petice. Lidé mohli podepsat, jestli chtějí, abych zahrádku provozoval i mimo sezonu, tedy po celý rok," řekl Radim Petr, který bojuje za to, aby v Olomouci bylo možné provozovat restaurační předzahrádky celoročně.

Provoz předzahrádek je v Olomouci nyní možný od dubna do září. Namísto toho dostal kavárník pokutu, pět tisíc korun plus tisícovku za náklady na správní řízení.

Z druhého rozhodnutí, které obdržel na začátku června, opět vyplynulo, že neoprávněně a bez souhlasu města stavěl posezení na části chodníku.

Radim Petr se stále hájí tím, že stolky před kavárnou mít mohl, protože vykonávaly funkci pro petiční právo.

Jako před rokem 1989?

Podle stavebního odboru olomouckého magistrátu však na chodníku neměly stoly se židlemi co dělat.

K prokázání posloužily záznamy z městského kamerového systému.

Rozhodnutí se opírá o snímky z kamery na Dolním náměstí ze čtyř únorových a šesti březnových dní.

V dokumentu, ve kterém Radima Petra magistrát informuje o udělení pokuty, úředníci s přesností na hodiny a minuty uvádějí odkdy, dokdy a v jakém počtu lidé na zahrádce seděli, zda konzumovali produkty kavárny či se podepsali pod petici.

„To mě celkem děsí. Rozhodnutí mi majitel ukázal, přijde mi to jako v dobách před osmdesátým devátým. Aby mě někdo sledoval, že tady piji kávu?" nechápala paní Eva, jedna ze zákaznic kavárny.

Petici podepsalo 1300 lidí

Podle ředitele Městské policie Olomouc Pavla Skalického využití snímků z kamerového systému jako důkazních materiálů vyplývá ze zákona o obecní policii. Stejně tak jsou strážníci povinni kontrolovat veřejná prostranství.

„Začíná to v lednu u reklamních áček. Strážníci kontrolují, zda je v pořádku vyřízení zábor. Stejně tak jsou povinní zkontrolovat provozovatele předzahrádek, zda mají vyřízená veškerá potřebná povolení," popsala Magda Václavíková, mluvčí Městské policie Olomouc.

Pokud tomu tak není, mohou záležitost strážníci s dotyčným vyřešit na místě, pokud druhá strana nesouhlasí, vše jde do správního řízení. Tak jako v případě kavárny na Dolním náměstí.

První pokutu Radim Petr zaplatí, protože se nestihl v řádném termínu odvolat.

„Tu druhou ale platit nehodlám, obrátím se na právníka," uzavřel Radim Petr, který již zahrádku provozuje se všemi potřebnými povoleními.

Pod jeho petici se od podzimu doposud podepsalo více než třináct set lidí.