Večerní prohlídky zoo
Koho o Vánocích přestane bavit sledování pohádek, může s dětmi vyrazit na večerní prohlídku do potemnělé zoologické zahrady na Svatém Kopečku.
„Kromě 24. a 31. prosince budou večerní prohlídky probíhat až do 1. ledna," pozvala mluvčí zoo Iveta Gronská.
Zájemci o prohlídku vycházejí s průvodcem z dětského hřiště vždy v 17 a v 18.30 hodin. Pokladny jsou otevřeny až do 19. hodiny, přičemž areál zoo zůstane zpřístupněn ještě dvě hodiny po uzavření pokladen.
„O Štědrém dni a Silvestru se večerní prohlídky sice neuskuteční, ale i v těchto svátečních dnech si lidé mohou svou soukromou prohlídku udělat kdykoliv během otevírací doby zahrady, od 8 do 16 hodin," doplnila Iveta Gronská.
Na poklady muzea o Vánocích zdarma
Olomoucké Muzeum umění zve o vánočních svátcích na prohlídky jeho největších skvostů v rámci atraktivní výstavy Od Tiziana po Warhola.
Prostory Muzea moderního umění i Arcidiecézního muzea budou 25. a 26. prosince otevřeny návštěvníkům zcela zdarma.
Živý betlém v dómu
Příběh o narození Ježíše můžete přijít prožít do olomoucké katedrály.
Živý betlém bude v dómu sv. Václava k vidění po oba vánoční svátky od 14 do 17. hodiny, představení začíná vždy každou půlhodinu.
Bouzov zve na vánoční návštěvu s betlémem i dílnami
Na prohlídku vánočně vyzdobeného hradu zvou organizátoři z hradu Bouzov na Olomoucku. Sváteční prohlídky se konají 26. a 27. prosince, začátek je vždy v 15 hodin.
Příchozí kromě hradních prostor uvidí i na I. nádvoří také živý Betlém a vánoční dílnu pro děti.
Plné vstupné je 150 korun, snížené 100 korun a za rodinné pak příchozí zaplatí 450 korun. Organizátoři upozorňují, že během programu je zpoplatněn vstup na I. nádvoří – děti do 15 let zaplatí deset korun, ti nad 15 let dvacet korun. Neplatí pro držitele vstupenky do hradu. (paš)
Hrad ve Šternberku ožije Poetickými prohlídkami
Na Poetické prohlídky hradu láká v úterý 25. prosince i hrad Šternberk. Prohlídky začínají od 16 hodin a potrvají do 20 hodin.
„V romantickém podvečerním čase připravujeme prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Začátky prohlídek jsou v 16, 17, 18 a 19 hodin. Mimo informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic, příchozí uslyší půvabné příběhy z knihy Piera Gribaudiho "Příběhy vánoční noci "," informoval Jan Gottwald ze Správy šternberského hradu.
V hradní kapli pak zazní koledy a vánoční písně v podání souboru Hanel Collegium. Za prohlídky příchozí zaplatí běžné vstupné ve výši 140 korun pro dospělé osoby, studenti, senioři a děti do 15 let zaplatí sto korun. Rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a tři děti činí 370 korun.
Vánoční koncert v chrámu svatého Michala
Olomoucký pěvecký sbor Collegium Vocale rozezní v úterý působivé prostory chrámu svatého Michala v Olomouci. Na programu je Vánoční muzika Adama Michny z Otradovic a pastorální mše Francesca Carla Müllera.
Koncert začíná v 17 hodin, plné vstupné je 100 korun.
Pecky od AC/DC v Jazz Tibetu
Olomoucký Jazz Tibet Club hostí 26. prosince od 20 hodin pravidelné vánoční vystoupení souboru AC/DC BON SCOTT MEMORIAL BAND.
Ten se snaží všem obdivovatelům kapely AC/DC připomenout výraznou osobnost zpěváka Bona Scotta, a který si během svého několikaletého působení vydobyl pověst kvalitní a vyhledávané revivalové kapely.
V bazilice na Sv. Kopečku vystoupí cimbálovka a sbor
Baziliku na Svatém Kopečku čeká na Štěpána vánoční benefiční koncert.
V programu je vystoupení Cimbálové muziky Stanislava Gabriela z Babic u Uherského Hradiště a Hanáckého mužského sboru Rovina. Diváci si vyslechnou tradiční i méně známé koledy, písně vánočního času a pastorely. Vstupenky půjde koupit na místě půl hodiny před začátkem, výtěžek ze vstupného použije pořádající Matice svatokopecká na opravy v areálu baziliky.
Mozart a Vivaldi rozezní chrám v Dubu nad Moravou
Na vánoční koncert do Dubu nad Moravou se mohou vydat všichni příznivci skladem z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Antonia Vivaldiho nebo třeba Edvarda Hagerupa Griega. Koncert se koná 26. prosince, od 14 hodin v Poutním kostele Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou na Olomoucku. Hrát bude Orchestr Camera di Olomucensis. (paš)
Štěpánská zábava v Mariánském Údolí
Ve středu 26. prosince se ve Vinárně Na Letním, v Mariánském Údolí, místní části obce Hlubočky na Olomoucku, koná Štěpánská zábava. Začátek pořadatelé stanovili na 19 hodin, vystoupí kapely Safety First, Keporkak, Guns ´n´ Roses Revival. Afterparty pak zajistí DJ Mrak. Vstupné je 65 korun.
V Litovli na Štěpána ožijí řemesla
Písmomalířství, pečetění či třeba malování na různé materiály nebo výrobu šperků si mohou vyzkoušet návštěvníci, pokud zavítají 26. prosince do Muzea v Litovli. Přízemí hlavní budovy muzea a salonek restaurace se promění v tvůrčí dílnu při tradiční akci nazvané Oživlá řemesla.
„Akci pořádáme pravidelně jednou ročně, poprvé se uskutečnila 26. prosince 2005. Termín 2. svátek vánoční, se s jedinou výjimkou v roce 2007, drží dodnes. Sváteční odpoledne a podvečer letos mohou návštěvníci litovelského muzea trávit poosmé," řekl Robert Najman z Muzea Litovel.
V prvním patře bude hrát v menším výstavním sále živá lidová hudba v podání Hanácké mozeke, která má v kmenovém repertoáru také několik hanáckých koled.
„Nebude chybět ani stylové občerstvení v podobě perníčků, vánočního cukroví, vánočky, speciality z domácí zabijačky, ale ani čaj, grog či svařené víno," pokračoval.
Ve větším výstavním sále, kde je stálá expozice litovelských řemesel, budou k vidění nejrůznější řemesla a um šikovných účinkujících. Ti také zvídavé návštěvníky poučí o svém kumštu a nechají je i ledacos si vyzkoušet. Někteří nabídnou návštěvníkům své výrobky i k prodeji.
„K navození sváteční atmosféry nebude chybět stylové osvětlení petrolejovými lampami, loučemi, svíčkami apod. Ukončení programu je v 19 hodin," doplnil Najman.
Do Litovle i za výstavou betlémů
Ze sádry, perníku, keramiky, ale i z méně tradičního materiálu jako je sláma, vata, či třeba cín, jsou k vidění betlémy na výstavě v litovelském Muzeu.
„Rozličnost materiálů nás vedla k uspořádání této výstavy. Myslíme si, že snad neexistuje materiál, ze kterého by betlém nešel vyrobit," uvedl Robert Najman z Muzea v Litovli.
Velkou část výstavy tvoří betlémy od soukromého sběratele z Olomouce, doplňují je historické kousky zapůjčené z Vlastivědného muzea v Olomouci, část jesliček se Svatou rodinou pak pochází z litovelských muzejních sbírek a také od soukromých osob z Litovelska.
Výstava je otevřena denně od středy do neděle od 9 do 16 hodin, až do 20. ledna příštího roku.