V praxi to poznaly také některé velké vyvařovny a stravovny, které musely drtiče zrušit a vyřešit problém se zbytky jídel jiným způsobem. Stejně tak není dovoleno splachování potravin do záchodové mísy.

„V obou případech lidé porušují kanalizační řád. Domácnosti nesmějí do výlevek vypouštět tuky a zbytky z vaření. Tyto odpady slouží jako zdroj potravy pro potkany. V zahraničí je pro používání drtičů uzpůsobena kanalizace, v České republice však většinou nemá dostatečný spád. Potrubí se postupně zanáší, často se úplně ucpe přípojka. Pročištění pak zaplatí ten, kdo havárii způsobil,“ upozornila mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Někteří lidé však zbytky od jídla řeší po svém. „Ne, že bych vyhazovala všechno do záchodu, ale když se mi například něco zkazí a není toho hodně, tak to vyleji raději do mísy než do koše,“ uvedla Jana K. z Olomouce, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Prodejci drtičů však tvrdí, že každého zákazníka předem upozorňují na to, aby si zjistil, jaký je v místě jeho bydliště kanalizační řád.

„Tam, kde lidé mají domovní čističky nebo jsou napojení na septik – s tím není žádný problém. Podle mě je lepším řešením, když zbytky z kuchyně skončí v drtiči, než když je lidé vcelku spláchnou do toalety, jak se to v domácnostech dodnes běžně dělá. Stejně tak jsem přesvědčený o tom, že potkani ani další hlodavci kašovitou hmotu z drtiče nepozřou,“ sdělil Jiří Houdek, majitel olomoucké firmy, která tyto spotřebiče prodává.

Od používání přístrojů však už musely upustit také velké stravovny a vyvařovny. Například ve školní jídelně v Holečkově ulici v Olomouci se bez tohoto pomocníka musejí obejít již několik let.

„Kanalizační řád jsme však neporušovali ani tenkrát, protože jsme drtič neměli napojený na kanalizaci, ale na samostatnou jímku, která se pravidelně vyvážela. V poslední době se o kuchyňské zbytky stará firma, která je vyváží na kompostárnu,“ sdělila vedoucí jídelny Pavla Králíková.

Ministerstvo zemědělství o zákazu prodeje drtičů kuchyňského odpadu a zbytků zatím neuvažuje.

„Vodárny však mohou zakázat jejich používání v rámci své kanalizační sítě a tzv. kanalizačního řádu. Existují čistírny odpadních vod, které s odpadem z drtičů nemají problém. Tam je možné jejich používání povolit, ale zpoplatnit. U ostatních čističek je vhodnější tyto kuchyňské spotřebiče raději úplně zakázat,“ doporučil vedoucí oddělení metodického řízení odboru vodovodů a kanalizací ministerstva zemědělství Vladimír Chaloupka.