Betlémské světlo u Trojice

Možnost odpálit si Betlémské světlo, symbol míru a přátelství, nabízí skauti a skautky také na Štědrý den.

V Olomouci si jej zájemci mohou tradičně vyzvednout v neděli 24. prosince od 9 do 15 hodin na Horním náměstí přímo u Sloupu Nejsvětější Trojice.

Odpálení vánočního plamínku nabídnou lidem i skauti v okolních obcích.  Bližší informace na www.betlemskesvetlo.cz

Nadílka na hradě Bouzov

Speciální prohlídku na Štědrý den s nadílkou v rytířském sále nabízí hrad Bouzov. Organizátoři avizují, že zájemci si mohou přivézt dárečky a pod hradním stromečkem si je nadělit. Zároveň však upozorňují, že prohlídka je pouze na telefonickou rezervaci a to ve všední dny od 9 do 15 hodin.

Prohlídky vcházejí do hradu v 15.00 a 15.10 hodin a pro každého bude připravená malá pozornost. Vstupné je 200 korun.

Hrad ale zůstane otevřený i 26. a 27. prosince a to od 15 do 17 hodin. Přijďte si zazpívat koledy na I. nádvoří v době vánočních svátků, pro děti i dospělé bude připravená tradiční vánoční dílna a chybět nebude i něco na zahřátí. I tady je však třeba si prohlídky předem rezervovat, plné vstupné je 150 korun, snížené pak 110. 

Vánoční zoo

Vánoční dárek si přichystali pro své návštěvníky v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Na Štědrý den dospělí návštěvníci zaplatí dětské vstupné.

Užijte si dopoledne Štědrého dne na čerstvém vzduchu a přijďte se podívat, co dostanou zvířata v zoo a jak si poradí s rozbalováním svých dárků. Rozdávat dárky začneme v 10 hodin.

Zoologická zahrada ale bude otevřená i během svátků. Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu zoo 25. až 30. prosince a 1. ledna v 16 a 18 hodin. V úterý 2. ledna pak v 16 hodin. (paš)

Sváteční otevírací doba pokladen
24. 12. 9.00 – 14.00, 25. – 30. 12. 9.00 – 18.30. Areál je otevřen ještě 2 hodiny po zavření pokladen.

Otvírání jesliček 

Farnost Bouzov zve širokou veřejnost na otvírání jesliček. Akce se koná v neděli 24. prosince od 14 hodin v bouzovském kostele. Příchozí si mohou poslechnout a třeba i zazpívat známé koledy. Krátkou jesličkovou hru si pro připravily děti z bouzovské farnosti a všechny děti si budou moci postavit svou figurku do Betléma. 

Štědrovečerní troubení z věže

Už tradičně se ve Velké Bystřici na Olomoucku, na Štědrý den bude z věže kostela Stětí sv. Jana Křtitele ozývat troubení. Organizátoři v pozvánce píší: „Ještě než se rozezní kostelní zvony před půlnoční, bude nás z kostelní věže k jesličkám svolávat hlas trubek. Rozbalte dárky a přijďte ke kostelu. Nebo si aspoň otevřete okno, snad hlas trubek doletí až k vám.“ Trubači své nástroje rozezní od 21.15 do 21.45 hodin.

Troubení a koledy 

Na „Vánoční troubení, otevírání jesliček a betlémské světlo“ zve v neděli 24. prosince širokou veřejnost osadní výbor v Březcích, místní části Štěpánova na Olomoucku. Akce se koná u tamní kapličky ve 14 hodin, o hodinu později se bude troubit u kapličky v další místní části Benátky a do Štěpánova trubači dojdou v 16 hodin. Tradičně pak své umění předvedou před místním kostelem.

U koled se na Štědrý den mohou sejít i obyvatelé další štěpánovské místní části, Moravské Huzové. Spolek IMPULS totiž zve spoluobčany k tradičnímu krátkému štědrovečernímu zastavení při koledách. Sraz je u vánočního stromečku ve 14.20, kdo bude chtít, může si ze setkání odnést betlémské světlo.