Litovelský otvírák: revival Kabátů, Arakain i cyklopeleton

Litovel – Na dobré pivo, muziku a skvělou zábavu zve již posedmé Litovelský otvírák. Tradiční akce, kterou každoročně nevynechají tisíce návštěvníků, startuje v sobotu v 11 hodin. Chybět tu nebude ani cyklopeloton nebo exkurze do pivovaru. Vstup je zdarma.

Na pódiích se vystřídají zajímavé kapely jako například O5 a Radeček, Arakain, hanácké bigbít v podání skupiny Stracené ráj nebo revival jedné z nejoblíbenějších českých kapel Kabát Revival Kabát Morava.

VÍCE ZDE…

Flamencová fiesta u orloje

Vášnivé rytmy flamenca i dobroty španělské gastronomie zaplní v sobotu odpoledne Horní náměstí v Olomouci. V rámci festivalu Colores Flamencos se tam koná již tradiční flamencová fiesta.

Vystoupí na ní místní soubor Aires del Sur a jejich přátelé. Program před radnicí startuje v 15 hodin a vstup je zdarma.

VÍCE ZDE…

Na hradě Šternberk se můžete převléct za komtesu

Na hradě ve Šternberku se v sobotu mohou příchozí obléct v hradních komnatách do připravených kostýmů a zahrát si tak na komtesy, markýzy, barony nebo knížata.

„Na výběr budou mít zhruba ze čtyřiceti historických šatů. Máme kostýmy i pro děti. Mohou se také kdekoli na hradě vyfotit a mít tak pěknou památku,“ popsala kastelánka hradu Helena Gottwaldová.

O víkendu se budou konat klasické prohlídky hradních komnat a pokojů. Průvodci se převléknou do renesančních a barokních rób a přednášku o historii hradu doplní také informacemi o módě, která se ve středověku nosila.

„Lidé se tak dozví, jak se používal vějíř a k čemu mužům sloužil klobouk. V sobotu začínáme v 15 a končíme v 18 hodin, v neděli mohou lidé přijít od 10 do 18 hodin,“ přiblížila kastelánka.

Sovinec ovládnou pohádky

Zábavný program nabízí také hrad Sovinec. Po celý víkend jej ovládnou pohádky. Lidé se mohou těšit na loutková, divadelní i kombinovaná představení.

„Přichystali jsme desátý ročník loutkářské a divadelní pouti. Přizvali jsme několik souborů, které publikum pobaví známými i méně známými příběhy z říše pohádek,“ popsal za pořadatele Zdeněk Zedek s tím, že doporučuje návštěvníkům, aby se zašli podívat na vystoupení divadelní společnosti Františka Xavera z Prahy.

„Zajímavě kombinují činohru s loutkami. Postavu čerta hraje živý herec, princezna je ze dřeva. Stojí to za to,“ podotkl Zedek.

Hrad se lidem otevře v 9.15 a zavře v 18.15 hodin. Představení navazují jedno na druhé. „Jde jen o to, které si lidé vyberou. Hradem bude procházet vyvolávač, který je vždy na vystoupení upozorní,“ doplnil Zedek.

Květiny i svatební šaty na zámku

Náměšť na Hané – Květiny a svatební šaty i doplňky zdobí zámecké prostory v Náměšti na Hané na Olomoucku. Od 11. do 14. srpna se tady koná již tradiční akce Květiny pro zámeckou paní, letos na téma Svatba.

„V sobotu 13. srpna od 10 hodin, každou hodinu máme připravenou ukázku svatby, v neděli 14.srpna v 15 hodin je v plánu módní přehlídka svatebních šatů,“ informovala kastelánka náměšťského zámku Eva Kašparová. Více informací zájemci najdou na www.zamek.namestnahane.cz.

Hody ve Štěpánově: Stracené ráj, folk, kroje, jarmark

Štěpánov – Hodovou zábavu s tradičními řemesly, dobrým jídlem a pitím, jarmarkem, ale také cestu k poutnímu místu přináší nadcházející víkend obyvatelům některých obcí na Olomoucku.

V sobotu je na programu předání tradiční hanáckého práva, potrestání hříšníků, folkový fetsival a nebude chybět tradiční velký jarmark s pouťovými atrakcemi. V neděli pak projde obcí průvod s krojovanou dechovkou a hanáckým folklórním souborem.

VÍCE ZDE…

Hody ve Velkém Újezdu s cimbálovkou i řemesly

Velký Újezd – Hodové slavnosti nachystali na tento víkend ve Velkém Újezdu na Olomoucku. Návštěvníci mohou v sobotu zhlédnout přátelský fotbalový zápas, zajezdit si na koni nebo si prohlédnout výstavu k výročí městyse na obecním úřadě. V 16 hodin zahraje na náměstí cimbálová muzika Zemané, ve dvacet hodin začne na místním fotbalovém hřišti hodová zábava, kterou povede skupina Galaxy.

V neděli hody pokračují mší v kostele svatého Jakuba Staršího, která začne v 8 hodin. Od 9 do 17 hodin se pak ve Velkém Újezdu bude konat tradiční jarmark s ukázkami lidových řemesel. V 16 hodin mohou lidé zajít na hodový koncert do kostela. Po celé odpoledne mohou zájemci posedět na náměstí při hudbě kapely Galaxy. (luc)

Tršice oslavují výročí v pěstování chmele

Tršice – Otestovat schopnosti v soutěži v pití piva na čas a hodu pivním sudem nebo třeba v ručním česání chmele nabízí v sobotu 13. srpna 150. výročí založení chmelařské Tršické oblasti v Tršicích na Olomoucku.

Akce začíná v 9.30 položením věnců u osobností regionu zakladatele moravského chmele H. Florýka a profesora Mikuláše Klapala. Na dospělé pak v 11.15 čekají soutěže v disciplínách pití piva na čas, tažení chmelovodičů klasickým způsobem nebo třeba odvoz chmele na sušárnu. Chybět nebude ani ochutnávka regionálních potravin, výstava o pěstování chmele, jarmark nebo ochutnávka piva.

Kulturní část programu začíná v poledne dechovkou, ve 13.30 se představí se skupinou Bacily legendární Václav Neckář a v 16 hodin zatančí starostové mikroregionu Bystřička v představení Rivajvl Bolšovo Tějatra. Akce se koná v obci Tršice v tamním Zámeckém areálu.

Pevnůstku zaplní Mozartovy koule, klání v petanque

Olomouc – Hrajete rádi petanque? Tak máte šanci si zítra pořádně zahrát. Korunní pevnůstka v Olomouci totiž ožije prvním ročníkem petanqového turnaje s názvem Mozartovy koule.

Mezi přihlášenými týmy je i kompletní česká juniorská reprezentace, ženská reprezentace z Polska, hráči ze Slovenska či Litvy. Pořadatelé však rádi uvítají také diváky a fanoušky francouzské kratochvíle. Turnaj je přesto až do naplnění limitu otevřen i příchozím bez nutné licence.

VÍCE ZDE…

Děti mohou soutěžit v aquaparku

Olomouc – Na miniplavecké závody zve v sobotu Aquapark v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na několik zajímavých a hlavně netradičních disciplín.

Program začíná ve 13 a končí v 17 hodin. Soutěže jsou určené pro všechny věkové kategorie. Bojovat mezi sebou mohou děti i dospělí, rodiče a jejich potomci. Akce se bude konat podle pořadatelů jen za pěkného počasí ve venkovním areálu. (luc)

Pouť v Nové Hradečné s motorákem Hurvínkem

Nová Hradečná – Na třídenní Svatovavřineckou pouť zve obec Nová Hradečná na Olomoucku. Program pouti začíná v pátek 12. srpna v areálu TJ Sokol, kde se od 21.30 mohou všichni přijít podívat do Letního kina na promítání muzikálu MAMA MIA.

O den později bude tamtéž připravený od 16.30 do 18.30 malý pivní festival a Hanácká mozeka, na hřišti Sokola se odehraje mistrovské utkání v kopané a od 20 hodin se mohou všichni pobavit na tradičním pouťovém karnevalu se skupinou Livin.

V neděli 14. srpna je na programu v kostelu sv. Vavřince v 7.45 a v 10 hodin mše svatá, ve 14.30 bude připraveno Svátostní požehnání, ale také posezení na faře s Rohelankou a Misijní jarmark.

Prostor u kostela pak od 9 do 14 hodin ožije Lidovým jarmarkem, děti se mohou těšit i na divadlo. Po oba víkendové dny se v Penzionu Pod Hůrkou mohou příchozí navštívit výstavu drobného hospodářského ptactva a na Hasičské louce nebudou chybět pouťové atrakce nebo třeba lunapark.

Příznivci železnice a starých vlaků se mohou v neděli na Svatovavřineckou pouť dopravit historickým motorákem Hurvínkem, za dvacet korun. Vlak vyjíždí ze Šumperka. Více informací nejen o jízdních časech zájemci najdou na stránkách obce www.novahradecna.cz (paš)

Véskou bude znít country

Dolany – Už osmý ročník tradiční akce s názvem Country stodola se bude konat v sobotu ve Vésce, místní části Dolan na Olomoucku. Od 15 hodin se mohou lidé těšit na živé kapely. Jako první zahraje ostravská skupina Blue rej, následovat bude formace Dřevěná tráva z Plzně.

Návštěvníky roztančí hranicko-příbramská kapela Blue Stones. Hudební vystoupení zakončí pořádající skupina The Log, která na akci spolupracovala s místními dobrovolnými hasiči. Country stodola se koná za každého počasí. (luc)

Na letišti v Neředíně budou létat vzduchem kola i skateboardy

Olomouc – Salta, přelety, skoky a další neuvěřitelné triky mohou sledovat diváci, kteří v sobotu v pravé poledne dorazí na letiště do Olomouce-Neředína.

Koná se zde totiž třetí ročník akce s názvem Freestyle Jam Olomouc. Představí se zde borci, kteří dokonale ovládají triky na kolech či na skateboardech a předvedou je publiku v několika exhibicích. Po celý den bude hrát na letišti muzika. K dispozici bude občerstvení. Program na letišti končí ve 21 hodin.

Pokračovat však bude potom v klubu Belmondo v centru města, kde lidem zahrají zadarmo známí dýdžejové. Akce se koná za každého počasí, protože areál je částečně zastřešený.

Svezte se legendou Modrým šípem či Kredencem

Kojetín, Tovačov – Historickými motorovými vozy Modrý šíp a Kredenc se budou moci svézt všichni zájemci, kteří se o víkendu chystají na folkový festival Tovačovský portál nebo na Kojetínské hody.

VÍCE ZDE…