Období symbolizující radost z pomalu ustupující zimy, čekání na jaro, ale také přípravu na čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

Někde se masky prošly už minulou sobotu, největší veselí však připadá na tento víkend před Popeleční středou.

Pokud ještě nemáte plán na nadcházející dva volné dny a chcete se pobavit a poznat, jak se za starých časů slavil masopust na Moravě, nabízíme vám několik tipů na obce v kraji, kde tradice stále žije.

Sobota 9. února

Olomoucko

Bohuňovice

Vodění medvěda a masopustní průvod začíná v 9.30 u hasičské zbrojnice, dobrá nálada a masky povinné.

Velká Bystřice

Bystřický masopust se zabijačkou začíná v 10 hodin na Zámeckém náměstí. V prodeji na stáncích budou zabijačkové speciality, nebudou chybět ani tradiční masopustní koblihy. Ostatky vyvrcholí v odpoledních hodinách obchůzkou maškar s voděním medvěda po trase Zámecké náměstí – 8. května – Křížkovského – Nad Skalou.

Velký Týnec

Průvod s voděním medvěda vychází v 9 hodin od Společenského domu. Masky se vydají po staveních v centru obce a pozvou lidi na pochování basy.

Prostějovsko

Pivín

Průvod masek odstartuje v 10 hodin na návsi, od 19 hodin začne ostatková zábava v místním kulturním domě s vyhlášením smetákového krále. Hraje skupina Skymusic.

Víceměřice

Sraz na ostatkovou merendu je v 18 hodin v prostorách košíkárny Domova u rybníka, zábava a bohatý doprovodný program zajištěn.

Slatinky

Průvod masek obcí začíná v 9 hodin na návsi.

Přerovsko a Hranicko

Tučín

Průvod maškar s medvědem vyrazí od obecního úřadu v Tučíně v 9 hodin. Součástí je i pochovávání basy s tradiční tragikomickou trachtou a lidovým soudem v „paláci kultury a sportu" (kulturním domě). Začátek je ve 20 hodin. Hraje a zpívá Romana.

Kojetín

Masopustní průvod v čele s medvědem vyjde v 10 hodin od sokolovny a projde celým městem až k náměstí Republiky. V rámci akce se v řeznictví na rohu Tyršovy ulice uskuteční pravá domácí zabijačka. Součástí je hasičský bál spojený s pochováváním basy, který se uskuteční ve 20 hodin v sále Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí.

Paršovice

Sraz masek na vodění medvěda bude v 8 hodin na obecním úřadě. Od 20 hodin pak v sokolovně začíná pochovávání basy. K dobré náladě přispěje kapela Nejistota.

Klokočí

Tradiční vodění medvěda začíná srazem masek v 9 hodin ráno v hospodě U Jarky.

Šumpersko a Jesenicko

Vápenná

Průvod masek vychází v 15 hodin od bývalé školy, od 16 hodin začínají zabijačkové hody v jídelně.

Neděle 10. února

Olomoucko:

Hlásnice

Sraz na masopust je ve 13 hodin na špici u Richterů, konec průvodu je v místním kulturním domě. Masky jsou vítány, chybět nebude harmonikář, soutěže ani občerstvení v podobě zabijačkové polévky, vepřových kolen nebo masopustních koblih.

Přerovsko a Hranicko

Hranice-Velká

Zábavný program, hry a soutěže začínají ve 14 hodin v místní sokolovně. Tamní sokoli a hasiči pořádají dětský maškarní karneval.