Garden Food Festival v parku

Přehlídka dobrého jídla a pití se představí první červnový víkend v olomouckých Smetanových sadech. Tváří festivalu bude opět známý televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. 

I letos přinese Garden Food Festival návštěvníkům vybrané lahůdky od nejlepších lokálních restaurací, pokrmy špičkových tuzemských šéfkuchařů i netradiční delikatesy a regionální i zahraniční speciality.

Na Garden Food Festivalu si přijdou na své milovníci vybraných delikates, ale i příznivci tradiční české kuchyně. K ochutnání zde budou i exotické pokrmy, hmyzí delikatesy, lanýže, ústřice, foie gras a další speciality z jater kachen a hus, farmářské a regionální produkty, destiláty, tuzemská i zahraniční vína či pivo z minipivovarů.

Stejně jako v předchozích letech nabídne Garden Food Festival i velké kuchařské hvězdy. Kromě Zdeňka Pohlreicha, který živě představí své umění, mohou návštěvníci potkat i další osobnosti české gastronomické scény.

Objeví se zde například herečka a spisovatelka Markéta Hrubešová, která bude letos i průvodkyní programem. Ve všech areálech bude opět platit jednotná festivalová měna grešle. Letos je však připravena novinka v podobě elektronického systému, díky kterému bude placení komfortnější pro vystavovatele i pro návštěvníky. (rak)

Svátky města Olomouce

Pestrý a atraktivní program zaplní o víkendu centrum Olomouce, tradiční Svátky města zvou například na historickou bitvu, ležení císařské armády, jarmark, spoustu představení i barokní ohňostroj.

Hlavní část oslav odstartuje v pátek večer, kdy ve 21 hodin z Horního náměstí vyjde tradiční historický průvod ke cti patronky města svaté Pavlíny.

Průvodu však ještě od 19 hodin bude předcházet velký koncert pod širým nebem, na kterém Moravská filharmonie zahraje několik filmových skladeb.

Sobota, kterou v 10 hodin zahájí nástup císařské armády na Horním náměstí, pak návštěvníkům akce nabídne divadelní představení, jarmark nebo velkou historickou bitvu.

Program se bude odehrávat na Horním náměstí, ale i na Korunní pevnůstce, která se stane domovem rakouského vojska 18. století.

Návštěvníci také mohou ochutnat pestrou nabídku místních pivovarů, regionálních vín a občerstvení v podobě regionální gastronomie.

Náměstí oživí jarmark, cirkusová a žonglérská představení, šermířské souboje, výtvarné dílny a hry pro děti a večer ve 22 hodin velký barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum.

Šternberk plný zábavy a závoďáků

O víkendu se na legendární šternberské trati Ecce Homo pojede mistrovství Evropy vrchařů. Pořadatelé tak lákají nejen na souboj hvězd, ale i pestrý doprovodný program, který začne již v pátek v podvečer na šternberském Hlavním náměstí. Ke slavnostnímu zahájení závodu zahraje kapela Zvláštní zóny v čele se Šternberanem Oldou Maškem a program zakončí Perseus z Olomouce.

V sobotu se návštěvníci mohou těšit už na celodenní program. U spousty stánků si určitě vyberou nějakou dobrotu a potkají zde také skvělé muzikanty. Pro děti budou připraveny nafukovací atrakce, malování na obličej a spousta dalšího.

V odpoledních hodinách vystoupí šternberské kapely Crunch, Plán C nebo Výsledek, přijedou však také šoumeni z Circus Problem. Ve 21 hodin publikum rozproudí Marek Ztracený.

O zlatý hřeb večera se pak postará charismatický Václav Noid Bárta s kapelou, který svým koncertem v rockovém podání uzavře celodenní hudební maraton. Vstup na akci je zdarma.

Hody na Svatém Kopečku

Svatokopecký hodový víkend se blíží! Na návštěvníky čekají tři dny nabité akcemi pro celou rodinu – páteční hodová zábava, sobotní rodinné odpoledne pro děti i rodiče ukončené letním kinem a nakonec tradiční nedělní hodový průvod a mše svatá.

V pátek od 19 hodin se na fotbalovém hřišti uskuteční Svatokopecká hodová zábava. K tanci a poslechu hrají STARÝ WeMenA. Vstup je zdarma.

Na sobotu od 15 hodin bude připraveno Rodinné hodové odpoledne – pro děti bude připraven skákací hrad, jízda na koni, občerstvení, bublinkový workshop, pohádkové postavičky, soutěže – přijeďte na kole či koloběžce, hasiči vyrobí kopec pěny, dětská diskotéka a na závěr letní kino. Zhruba od 21 hodin (po setmění) se bude promítat český film Špunti na vodě.

V neděli od 8 hodin Svatokopecký hodový průvod. Sraz účastníků průvodu je v 8 hodin v ulici Křičkova, od 9 hodin mše svatá v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. (kač)

Slavnosti pivovaru Jadrníček

Na už třetí ročník slavnosti pivovaru Jadrníček v Náměšti na Hané se mohou v sobotu 2. června těšit milovníci piva.

Po celý den bude pro návštěvníky připraven bohatý program a těšit se mohou také na soutěže o hodnotné ceny. Pro děti bude připraven skákací hrad. Hudbu zajistí například country kapela Pročne nebo Elvis Presley revival band.

Občerstvení po celý den bude zajištěno. Vstup na akci je zdarma. (kač)

Svátky písní v Olomouci

Bezmála tisícovka účastníků a třicítka pěveckých sborů z osmi zemí světa. To je Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Jeho už šestačtyřicátý ročník se na Hané uskuteční od středy 30. do neděle 3. června. Mimo české sbory Olomouc navštíví také soubory ze Slovenska, Ruska, Slovinska, Polska, Turecka, Chorvatska a Jižní Koreje.

Přehlídka startuje ve středu 30. května v sokolovně T. J. Sokol Olomouc – Chválkovice, a to v 19 hodin, kdy se publiku předvede jihokorejský soubor MAPO OB Choir ze Soulu.

Zahajovací koncert se ale chystá na čtvrtek 31. května a to od 18 hodin v sále Reduty. V pátek 1. a v sobotu 2. června se pak uskuteční celkem sedmatřicet soutěžních vystoupení na dvou festivalových místech, v Redutě Moravské filharmonie a v sále ANAG Paláce Bohemia. Více informací o hudební přehlídce je uvedeno na www.festamusicale.com. Akce je součástí Svátků města Olomouce. (paš)

Dětský den v Července

Chcete si vyzkoušet své farmářské dovednosti v dílnách a na stanovištích pro děti i dospělé? Pak je pro vás jako stvořený Dětský den na farmě Doubravský dvůr v Červenky, který se koná v sobotu od 10 do 17 hodin. Nejen ty nejmenší zabaví pohádka Divadélka s radostí. Připravena bude také domácí zmrzlina a grilované dobroty. O hudební doprovod se postarají kapely Veškerá úcta a HB Band.

Dětský den v Chomoutově

Sokol Chomoutov ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči a komisí městské části Chomoutov pořádá už tuto sobotu od 14 hodin dětský den, kde se vaše děti mohou vyřádit, zúčastnit se různých her a dalších aktivit.

Připravena bude tombola a v případě příznivého počasí také pěna, takže náhradní oblečení určitě s sebou! Hlavně se ale můžou malí i velcí těšit na plno smíchu s Klaun family skupinou zkušených profesionálů, kteří dokážou rozparádit děti i dospělé.

Pivo, alko i nealko, párky v rohlíku nebo pizza budou připraveny v kantýně, další dobroty pak v udírně. Před dětským dnem odehrají ve 12.15 hodin starší žáci z Chomoutova domácí zápas s Litovlí. (kač)

Pouť na Svatý Kopeček

III. Pouť na Svatý Kopeček trasou křížové cesty ze Samotišek pro krojované Hanáky i patrioty bez tradičního oděvu se bude konat v neděli 3. června. Sraz účastníků je v 9 hodin v Samotiškách (ulice V Lipkách, u kruhového objezdu).

Deset minut po deváté začne pouť se zpěvy HSM Rovina křížovou cestou k bazilice na Svatém Kopečku, o půl jedenácté pak požehnání v bazilice. Účast v tradičním kroji je vítána. Pro zájemce jsou připraveny autobusy hned z několika míst, více informací na info@hanfos.cz.

Srdečně zve pořádající Hanácký folklorní spolek za podpory Statutárního města Olomouce, Statutárního města Prostějova a Olomouckého kraje. Vstupné je zdarma. (kač)

Kácení máje v Řepčíně

Tradiční kácení máje v Řepčíně, to je zábava pro celou rodinu. V sobotu od 14 do 18 hodin atrakce a soutěže zdarma, v 18 hodin kácení máje a ve 22 hodin ohňostroj.

Mezitím skvělé jídlo, pití a živá muzika.

Další program pro rodiny s dětmi je zdarma a zahrnuje projížďky historickým kočárem, hasičskou pěnu, aquazorbing, nafukovací skluzavku, malování na obličej nebo šlapadla v bazénu. (kač)

Charitativní akce v Metropolu

Kupte si pár kousků do šatníku a přispějte na dobrou věc. V olomouckém kině Metropol se v sobotu od 10 hodin chystá bohatý program a k zakoupení krásné oblečení pro celou rodinu, edukační hračky pro miminka nebo kabelky pro dámy.

Výtěžek z nákupu bude věnován Blance a její rodině, která se statečně pere se všemi nástrahami nelehkého života. Na Blančin transparentní účet číslo 2100919240/2010 je možno kdykoliv přispět i nahlédnout, co se s penězi děje. Těšit se můžete také na limonády Herba Lena, líčení od Markéty Sklenářové, promítání filmu pro děti, zpívání se Sabinou Ulmanovou či malování na obličej. (kač)

Setkání v Liboši

Obec Liboš letos slaví 940 let od první písemné zmínky o obci. U té příležitosti zve všechny v neděli od 10 hodin k příjemnému setkání v prostředí zahrady pohostinství Za Vodó v Liboši. Bude se zde konat XXIV. ročník festivalu malých hudebních souborů. V průběhu dne vystoupí například Sadovanka z Uherského Hradiště, Trnkovjanka z Kašavy nebo Gloria z Kyjova. V 16.30 hodin se návštěvníci mohou těšit na vystoupení Olomouckých mažoretek. Pro diváky bude připravena také tombola. Vstupné je 70 korun.

Filmová hudba na Floře

To nejlepší z filmové hudby v podání Aničky Slováčkové a Milana Peroutky spolu s unikátním žesťovým orchestrem Moravia Brass Band. Na výstavišti Flora zazní v neděli od 20 hodin filmové melodie ze Star Wars, Jurského parku, Harryho Pottera, E.T., Forresta Gumpa, Avataru, Ledového království, Lvího krále a mnoha dalších filmů. Vstupenky jsou k dostání na: www.filmmusictour.cz/. (kač)

S dětmi do zoo

Celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží a pohádkových bytostí, které mají co do činění se zvířaty. Ten chystá v sobotu i v neděli olomoucká zoologická zahrada.

Odhadnete, jaké úkoly pro vás chystají? Chcete se zároveň dozvědět něco o mořských predátorech, a proč jsou tak důležití pro ekosystém moří či oceánů?

Pokud vaše odpověď zní ano, navštivte stánek, který bude umístěn v altánku naproti výběhu vlků. V zoo totiž v rámci světového dne moří a oceánů probíhá Národního žraločí týden. (kač)