Velká muzejní noc

Až do pozdní noci zůstanou v pátek 19. května otevřená olomoucká muzea, galerie, soukromé ateliéry, knihovny, kino ale třeba i forty nebo kryty civilní obrany.

Slavnostní zahájení olomoucké Muzejní noci připadne v Muzeu moderního umění na 18 hodin, kdy výtvarník David Černý představí své nejnovější dílo, kinetickou sochu Lupiče, jenž leze po budově Muzea moderního umění v Olomouci. Uvedení pak podtrhne koncert rockové skupiny Garage přímo na ulici před budovou muzea.

Párty u Michalských schodů

Po dva dny bude okolí kostela sv. Michala v Olomouci žít multižánrovým festivalem Michalský výpad. Pořadatelé oproti předchozím ročníkům přidali jeden den navíc a také rozšířili plochu a místa, na kterých se akce koná.

V pátek a v sobotu tak kromě pouličních koncertů a divadla na návštěvníky čeká i street art, kavárna či design market.  

Activityfest v parku 

Festival volnočasových aktivit a zdravého životního stylu, Akctivityfest, se v sobotu 20. května uskuteční v olomouckých Smetanových sadech. Letošní už třetí ročník startuje ve 13 hodin.

Pro návštěvníky budou v Rudolfově aleji připraveny interaktivní ukázky pohybových aktivit, tvořivé dílny, nabídka zájmových činností a letních táborů s různým zaměřením, vědomostní soutěže, hry, zdravověda, zdravá výživa, tanec, sport a další zajímavé aktivity pro malé i velké.

Součástí festivalu pro celou rodinu je i bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.

Áčko plné tance

Jednu z nejvýznamnějších světových soutěží v oblasti tanečního sportu – Mistrovství Evropy ve standardních tancích v kategorii dospělých, bude v pátek 19. května hostit město Olomouc. Prestižní taneční klání se uskuteční v Pavilonu A Výstaviště Flora Olomouc.

Na Hanou se sjede přibližně šedesátka nejlepších tanečních párů Evropy, přičemž první kola se budou konat v odpoledních hodinách od 15 hodin. Ve večerní části se pak představí finálové páry a předávání poháru novopečenému Mistru Evropy.

Večerní část bude vysílána Českou televizí v přímém přenosu od 21 hodin na programu ČT4 Sport. Následující víkendové dny v sobotu 20. a neděli 21. května na mistrovství naváže už tradiční 4. ročník mezinárodní taneční soutěže 4th Bandi OK Dance Open.

Taneční soutěže během celého víkendu budou probíhat v různých věkových a výkonnostních kategoriích od juniorů, přes mládež a dospělé až po seniorské taneční páry. Více informací je uvedeno na webu akce.

Olomoucký Chilliman

Ochutnat chilli na několik způsobů, naučit se připravovat jídla s chilli, soutěže v pojídání pálivého… Tohle všechno čeká na ty co přijdou do Olomouc CITY na akci Chilliman.

Představení gastronomického fenoménu chilli je připraveno na sobotu 20. května od 11 do 19 hodin. Kromě ochutnávání všeho pálivého, se také při komentovaných přípravách jídel, příchozí naučí chilli ve vaší kuchyni používat. 

Country a folk v Horce

Už dvanáctý ročník country, trampského, bluegrassového a folkového festivalu se o víkendu koná v Horce nad Moravou. Přehlídka v areálu na Sokolce startuje už v pátek 19. května v 18 hodin, kdy „Pod kaštanem" zahrají kapely Poslední kovboj a Heřmánek 1983.

Sobotní program začíná ve 13 hodin a nabídne osm kapel, například Arrest, Zatůlaní ze Slovenska nebo třeba kapelu Freďáci. Vstupné je v sobotu 21. května 120 korun, akce se koná za každého počasí. Podrobný program zájemci najdou na www.horeckestruny.webnode.cz 

Silácká Litovel

Čtyřčlenná družstva silných mužů si v sobotu 20. května změří své síly na sportovní soutěži Silácká Litovel. Tradiční soutěž se pořádá na počest českého zápasníka Gustava Frištenského, letos je to jubilejní, už desátý ročník.

„Jednotlivé soutěžní disciplíny vychází z pestrého tréninkového plánu Gustava, který v sobě obsahuje prvky posilování, atletiky i gymnastiky. Snoubí se zde síla, obratnost, mrštnost, vytrvalost, postřeh, pohotovost i správná taktika a vzájemná souhra celého týmu," uvedla Zdenka Frištenská, praneteř Gustava Frištenského, která je vedoucí Litovelského muzea a také hlavní organizátorkou soutěže.

Siláci se utkají v těchto sportovních disciplínách: ve shybech na hrazdě, přemisťování břemen, vzpěračském nadhozu, skoku dalekém z místa, hodu medicinbalem přes hrazdu a na bench pressu na rovné lavici s velkou činkou. Sílu svých paží si mohou otestovat také diváci v arm-wrestlingu nebo-li páce nebo se podívat na ukázko řecko – římského zápasu.

Akce nazvaná Silácká Litovel startuje v 10 hodin ve sportovní hale Základní školy Vítězná v Litovli. Vstupné je 30 korun. Více informací na www.gustavfristensky.cz 

Empírový den

Do časů románu Jane Austenové Rozum a cit, se mohou lidé vrátit v sobotu 20. května během Empírového dne v Čechách pod Kosířem.
Program odstartuje dopoledne, těšit se můžete na taneční lekce anglických tanců, piknik, projížďky v kočáře nebo prohlídku zámeckých interiérů.

Podvečerní koncert ve Velkém sále zámku vyvrcholí závěrečným plesem.

Pohádkový Sovinec

Kolotoč príma pohádek - Den dětí na zakletém hradě se chystá o nadcházejícím víkendu na hradě Sovinec. Organizátoři avizují, že se k nim opět vrací oblíbená divadelní a kejklířská společnost Komedianti na káře s pohádkou Princ Bajaja.

S pohádkou Rumcajs zavítá na 5. nádvoří hradu pražská divadelní a šermířská společnost Fuente ovechuna. Své šermířské umění v několika příbězích a pohádkách předvedou těžkooděnci v plné zbroji Solutus. Pro nejmenší zase bude nachystané oblíbené loutkové divadlo Kašpárkův svět.

Návštěvníci si mohou také vyslechnout besedu o dravých ptácích a taktéž se s nimi vyfotit na ruce. Hrad bude otevřen od 9.10 do 18 hodin a součástí akce je i prohlídka s průvodcem každých 30 minut. Více informací je na www.akce.sovinec.cz 

Hanácké vérobek

Už pošesté se bude udílet Hanácky stavovsky gléto. Tentokrát v pátek 19. května od 17 hodin v kulturním domě v Loučanech.

Účelem projektu je vyhledávat šikovné řemeslníky z oblasti Hané a ty ocenit za jejich činnost takzvaným Hanáckym stavovskym glétem. Oceněný pak má právo užívat logo Hanácké vérobek. Pokud obdivujete tradiční lidové řemeslo, neváhejte a přijeďte se podívat na další oceněné řemeslníky a na jejich nádherné výrobky. Součástí akce je kulturní program a řemeslný jarmark. 

Dětský den a závod koloběžek

Velký dětský den na hřišti se koná v sobotu 20. května v Mladči na Olomoucku. Akci startuje od 13 hodin a potrvá zhruba do 18.30. Na programu je vystoupení taneční skupiny Kaster, ukázky hasičského zásahu, šašek Viky a jeho show ale i večerní zábava. 

Závod koloběžek, kol a odrážedel se chystá v sobotu 20. května ve Velké Bystřici. Závod se uskuteční od 14.30 v tamním Zámeckém parku, přijďte podpořit malé závodníky na nejrůznějších vozítkách.

Prcinův hodový guláš

Hodovými oslavami bude o víkendu žít Grygov. Hlavní program je naplánovaný na sobotu 20. května a startuje v 11.30 hodin fotbalovým utkáním mladších žáků na hřišti sportovního areálu.

V pravé poledne bude připravený Prcinův hodový padesátikorunový guláš v sokolské zahradě, kdy budou k výtečnému guláši hasiči nabízet točené pivo a Motolu.

V 17 hodin se chystá další fotbalový zápas a ve 20 hodin se mohou lidé pobavit při hodové hasičské diskotéce v sokolské zahradě. V neděli pak program ukončí v 9.30 slavnostní hodová mše v kapli sv. Jana Nepomuckého. Po celý víkend budou v prostoru parku k dispozici i dětské atrakce.

Obnova Staré Vody

Kdysi významná poutní obec Stará Voda, která byla v druhé polovině minulého století postupně srovnána se zemí, opět na pár dní ožije. Na víkend 20. a 21. května je totiž naplánovaná pravidelná akce Obnova Staré Vody, která má již více než třiadvacetiletou tradici.

K péči o okolí kostela sv. Anny a sv. Jakuba Většího se minulých letech přidali i skauti ze zahraničí. Nechyběli mezi nimi Francouzi, Němci, Poláci, Američané a mezi nejčastější pomocníky patří i přes velkou vzdálenost Kanaďané.

„Jarní pracovní víkend mívá oproti podzimnímu větší účast. Právě na jaře je to pro některé oddíly jedna s prvních výprav, na které spí pod stanem," uvedl Jiří Dvořák, jeden z organizátorů akce. Přestože hlavní náplní programu je sečení trávy, čistění okolí cest od náletových křovin a péče o starovodský hřbitov nebo rybník, víkend není jen čistě pracovní.

Skauti si v sobotu odpoledne, po řádně vykonané práci, zahrají týmovou terénní hru a následně je v plánu společné posezení, během kterého se obvykle baví o souvislostech vysídlení Sudetských Němců z Libavska a připomínají si historii dnes již nenávratně zaniklých obcí v okolí.

„Snažíme se o událostech, které zapříčinily zánik tolika obcí a změnily osudy tisíců lidí, často diskutovat. Považujeme za důležité nezapomínat na ponurý osud tohoto kdysi velice živého regionu," dodal Jiří Dvořák.

Sobotní večer se pak zakončí světelným svíčkovým průvodem z kostela ke Královské studánce a nebude chybět ani oheň, kytary a zpěv. 

Společné výšlapy a cyklovýlety

Z čeho vybírat mají tuto sobotu vyznavači hromadných výšlapů a cyklovýletů. V kalendáři jsou atraktivní akce sezony, dokonce s jubilejními ročníky.

Za krásami Bouzova a Bouzovské vrchoviny se z hřiště nedaleko hradu vydají účastníci Bouzovské třicítky, která nabízí pěší trasy od tří do 30 kilometrů a 25 a 40 kilometrů dlouhé výlety na kole.

V Hanušovicích pořádají 20.ročník Pivovarské čtvrtky - tradičního turistického pochodu za Ryzím pivem z hor, který startuje ze třech míst a nabídne trasy v délce 10 až 21 kilometrů.

Přírodním parkem Sovinecko vede 15.ročník stejnojmenného pochodu o trasách od 10 do 30 kilometrů.

Populární Smržický vandr kolem Velkého Kosíře nabídne pěším i padesátku a cyklistům i 95 kilometrů dlouhou trasu. Za úspěšné absolvování zvolené trasy dostanou účastníci akcí razítka, případně i razítko IVV a diplom. Občerstvení pořadatelé zajistili.

Počasí by v sobotu mělo přát. Během dne bude 20 až 24 stupňů, mohou však přijít přeháňky nebo bouřky. Kdo zakufruje, ten zmokne s jistotou, protože na večer předpovídají meteorologové na většině Olomouckého kraje déšť.  (tau)