Karneval v RCO

Za zrcadlem aneb Alenka v Říši divů, takové je téma letošního karnevalu Centra aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Vše se bude odehrávat v pátek 1. dubna v Regionálním centru Olomouc.

„K poslechu, tanci a zábavě bude hrát New Street Band pod taktovkou Michala Vičara. V rámci programu se představí se svým baletním vystoupením Alenka v Říši divů tanečnice z Baletní školy Iriny Popové. Vystoupí také pořádající studenti v doprovodu, nebo spíše pod vedením, mažoretek GINA z Brodku u Přerova," vysvětlila organizátorka Karnevalu APA Tereza Šedová.

Také se bude předávat několik cen. Do Síně slávy APA bude uvedena docentka Běla Hátlová z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně za celoživotní přínos v oblasti aplikovaných pohybových aktivit. Zaměřuje se na vztah psychiky a pohybu a na problematiku využití aktivního pohybu v prevenci a léčbě psychických poruch a onemocnění. Chybět nebude ani král a královna karnevalu za nejlepší masky.

„Připraveno bude i losování o ceny, každá vstupenka je zároveň slosovatelným lístkem. Průběžné informace můžete sledovat na facebookové stránce Karneval APA. Lístky je možné zakoupit na sekretariátu katedry a v menze Neředín nebo objednáním na e-mailové adrese apa.listky@email.cz, s doručením na sjednaném místě," doplnila Tereza Šedová.

Probuzení hory na Sluňákově

Otevření Domu přírody Litovelského Pomoraví u Horky nad MoravouPojďte spolu s dětmi pomoci probudit horu ze zimního spánku a zahájit tak novou sezonu.

Ekologické centrum Sluňikov v Horce nad Moravou zve v sobotu 2. dubna na jarní procházka domem přírody s nabídkou drobných hravých a výtvarných aktivit pro děti.

Začátek je uvnitř informačního centra v nízkoenergetickém domu. Možnost vyrazit na stezku bude v době od 13 do 16 hodin, ukončení v 17 hodin.

Při vycházce vstoupíte do Rajské Zahrady a Sluneční hory snů. Rodinné vstupné 100 Kč.

Farmářský trh u orloje

Už popáté zavoní centrem Olomouce regionální výrobky Hanáckého farmářského trhu.

Prodejci rozbalí svou nabídku v sobotu 2. dubna od 8 hodin ráno na Horním náměstí před podloubím radnice. Organizátoři avizují, že příchozí si mohou nakoupit biomaso, uzeniny, uzené maso z Leštiny, tvarůžkové moučníky, chléb a pečivo, kozí a ovčí sýry a jiné mléčné výrobky, bylinky, ovocná vína, mošty, bylinné sirupy, zeleninové hořčice, zeleninu, raw dezerty, domácí čatní a další pochutiny.

Přijede i Chris Dellatre s občerstvením Bonjour. Trhy končí ve 13 hodin.

Více informací na www.olomouckytrh.cz

Modrá pevnost i radnice

 O víkendu 2. a 3. dubna se olomoucká radnice na Horním náměstí a Pevnost poznání připojí k podpoře děti s autismem a jejich rodin. Ve spolupráci s organizací Jdeme Autistům Naproti je v muzeu připraven lákavý program, který ukáže, že krásou života je různorodost a pestrost.

Výuka žonglování na živo - návštěva otevřeného tréninku olomouckého Cirkusu LeVitare„Návštěvníci se dozvíte se o odlišnostech mozku lidí s autismem, a proč některé věci vnímají a prožívají zcela odlišně, nebo co jim naopak umožňuje vynikat v určitých oblastech. Seznámí se s mýty o autismu a dozví se, že ve světě vědy a kultury existuje řada známých osobností s autismem," vysvětlila mluvčí interaktivního muzea Univerzity Palackého Martina Vysloužilová.

V senzomotorickém koutku si příchozí mohou vyzkoušet na vlastní kůži příjemné relaxační a pohybové terapeutické techniky, které pomáhají dětem uvolnit se a také zlepšují koncentraci a schopnost učit se nové věci třeba ve škole. Seznámí se i s fascinující říší rostlin pomocí hmatu i čichu.

„Užijí si i spoustu legrace při žonglování s Janem Hlavsou, principálem olomouckého souboru Cirkus Levitare. Také si prohlédnou úžasná výtvarná díla a výrobky dětí s autismem. Ve výtvarné dílně si se Studiem Experiment vytvoří modrou květinu, kterou si mohou ozdobit oblečení a vyjádřit tak podporu lidem s autismem nejen tento den," doplnila mluvčí.

Připravena bude také projekce filmu Tak daleko, tak blízko a chybět nebude ani panelová diskuse významných osobností. Diskutovat budou PhDr. Mgr. Lenka Vacková, Doc. Mgr. Kateřina Vitásková, Ph.D. , Veronika Pasierbová a Dr. Michael Londesborough Ph.D.

Se soumrakem se pak celá Pevnost poznání rozsvítí modře, příjemnou atmosféru na večerní Modré party doplní britský zpěvák James Harries.

Nejen Pevnost poznání, ale také olomoucká radnice na Horním náměstí se obleče do modré barvy. Více informací o dění na Pevnosti poznání zájemci najdou na www.pevnostpoznani.cz

Zámek otevře Svěrák i hrabě

Opravené zámecké komnaty, filmová expozice věnovaná Zdeňku a Janu Svěrákovým, obrazy Josefa Mánesa ale také revitalizovaný park, čeká na návštěvníky zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

Zámek v Čechách pod KosířemVeřejnosti se areál slavnostně otevře už tuto sobotu 2. dubna.

Program startuje v 9 hodin ráno a hlavním hřebem by měl být odpolední příjezd hrabat Silva – Tarouca kočárem ve 14 hodin.

„S nimi přijede také hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a režisér Jan Svěrák. Slavnostně budou přivítáni chlebem a solí na schodech zámku. Ve tři hodiny je pak plánovaná autogramiáda Jana Svěráka," popsal část slavnostního programu Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které zámek spravuje.

Doplnil, že celý den se budou konat prohlídky zámku, chystá se také vystoupení folklorních i pěveckých souborů.

„Bude připraveno i několik stánků s občerstvením a menší řemeslný jarmark. Pro děti bude i malý řetízkový kolotoč," dodal Břetislav Holásek.

V Náměšti na Hané zahajují sezonu

Výstavou nazvanou Historické cukrárny odstartuje letošní sezonu zámek v Náměšti na Hané na Olomoucku.

Vernisáž se chystá na sobotu 2. dubna ve 13 hodin, výstava pak bude otevřená až do 26. června.

Zámecké komnaty jsou pak vyzdobeny v duchu jara a Velikonoc. Zámek je po oba víkendové dny otevřený od 9 hodin.

Šternberský slavíček

Tradiční pěvecká soutěž Šternberský slavíček 2016 vybraných dětí a žáků šternberských škol a okolí, se uskuteční v sobotu 2. dubna ve Šternberku na Olomoucku.

Soutěž odstartuje ve 14 hodin v Našem kině ve Šternberku.

Vstupné na 18.ročník pěvecké soutěže je pro děti 30 korun, dospělí pak zaplatí 50 korun.

Sraz motorkářů s požehnáním

Motorkáři v OlomouciSetkání motorkářů bez rozdílu kubatur a typu strojů se chystá v sobotu 2. dubna u Hostince na Hutích ve Štěpánově na Olomoucku.

Motorkářům požehná kněz do nové sezony 2016. Akce se uskuteční od 10 do 15 hodin, zváni jsou i nemotorkáři na prohlídku strojů.

V Haňovicích zavoní domácí pálenky

O nejlepší pálenku se bude o víkendu soutěžit v Haňovicích na Olomoucku.

Vše se odehraje v sobotu 2. dubna od 18 hodin v místním kulturním domě.

Hudební doprovod zajistí Volné Uskupení Muzikantů Litovelska. Soutěž je veřejná.

Čmeldův bazárek

Sezónní dětské oblečení všech velikostí, sportovní potřeby, autosedačky, kočárky, kola, potřeby a pomůcky pro miminka, ale i třeba těhotenské oblečení je možné prodat nebo koupit na tradičním Čmeldově bazárku ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Akce se uskuteční ve velkém sále místního Společenského domu v sobotu 2. dubna od 8 do 11 hodin. Více informací zájemci najdou na stránkách pořádajícího Rodinného centra Čmela: www.cmelda.info

Přehlídka trofejí s hody

Chovatelská přehlídka trofejí bude od čtvrtka 31. března do soboty 2. dubna k vidění v reprezentačním sále hotelu Záložna v Příkazích na Olomoucku.

Výstava bude otevřená každý den od 9 do 18 hodin.

Během návštěvy výstavy je možné se občerstvit v restauraci Záložna, kde budou i zvěřinové hody.

Sázení třešní s kabanosem

Dosadba třešní kolem cesty na sušírnu se chystá ve Velkém Újezdu.

Akce se koná v sobotu 2. dubna od 10 hodin. Organizátoři avizují, že pomocníci by si s sebou měli vzít rýč a konev.

Drobné občerstvení, v podobě opékání kabanosu nebude chybět.