Na Hanácké okruh se vydají historické vozy a motocykly

Olomouc, Horní náměstí, sobota 19. července, 9:45 hodinHanácké okruh

Vzácný francouzský automobil Lorraine-Dietrich z roku 1907 a několik dalších vozů, které mají ještě kočárová loukoťová kola, včetně legendárního amerického Fordu T, mohou už v sobotu obdivovat diváci na Olomoucku. Tradiční soutěž Hanácké okruh připravil olomoucký klub historických vozidel SKAM Olomouc. Tentokrát se auta na trať vydají už poosmnácté…VÍCE

Cyklovyjížďka provede okolím Luké

Luká, požární nádrž, sobota, 9 hodin

Letní véjezd se chystá v sobotu 19. července v Luké na Olomoucku. Start je u tamní požární nádrže v 9 hodin a čtyřiceti kilometrová trasa cyklisty povede lesními polními cestami.

Vede od požární nádrže přes Veselíčko, Javoříčko, lesní cestou kolem Bouzovských rybníků na Bouzov, Doly, kolem říčky Třebůvky přes Kozov k Balatkově mlýnu. Poté podél potoka Věžnice do Kladek na Prostějovsku, po cestě takzvané Napoleonce, přes Březsko, Ochoz, Rakůvku, Bohuslavice, Polomí do Luké. Kratší varianta je pak o deset kilometrů kratší a pokračuje z Kladek přes Ludmírov a Hvozd do Luké.

„Celá akce je pojata jako cyklovyjížďka, nezávodí se. Jede se pro pobavení a trochu pohybu. Každý jede na vlastní nebezpeční, pořadatelé doporučují přilbu. Děti pouze v doprovodu rodičů nebo s písemným souhlasem zákonného zástupce," píší v pozvánce organizátoři. (paš)

Vyzkoušejte si vaření domácího piva v Příkazech

Příkazy, Hanácké skanzen, sobota, 10 hodinVlastní pivo ve skanzenu v sobotu odpoledne vařil Petr Melichárek z Horky nad Moravou

Vůně vařeného piva provoní o tomto víkendu Hanácké skanzen v Příkazech na Olomoucku. Chybět nebude ani ukázka odstřeďování mléka a výroba másla. Akce se uskuteční v sobotu 19. července od 10 hodin.

„Uvaříme společně pivo a projdeme si krok za krokem celý výrobní proces: sypání, vystírání, rmutování, vyslazování, chmelovar a tak dále. Po celý den bude prostor pro diskuze, rady a nápady. Pro zpestření je připravena i ukázka odstřeďování mléka, stloukání a výroba másla," píší organizátoři v pozvánce.

Chybět nebude ani hudební produkce, dobroty z udírny a na čepu tři druhy piva z Pivovárku Melichárek Horka nad Moravou. (paš)

Fanoušci bláznivých fyziků si užijí noční maraton v kině

Olomouc, kino Metropol, pátek od 18 hodin

Na setkání s dvěma bláznivými fyziky Leonardem a Sheldonem láká dnes v podvečer olomoucké kino Metropol. Od 18 hodin totiž začíná noční maraton páté série oblíbeného seriálu The Big Bang Theory.

Fanoušci uvidí své hrdiny například v epizodách Víkendová vřava, Porucha transportéru nebo Hawkingova excitace. Permanentka na celý maraton stojí 150 korun, na osm dílů 50 korun. Vytrvalce čeká ráno snídaně. (krk)

Promítání nabídne thriller s netradičním policistou

Velká Bystřice, amfiteátr letního kina, pátek od 21 hodinNový amfiteátr u Zámeckého náměstí ve Velké Bystřici

Irský komediální thriller Pomáhat a chránit si dnes užijí návštěvníci amfiteátru ve Velké Bystřici na OLomoucku.

Letní kino tentokrát připravilo promítání příběhu policisty, který má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem. Dokud mu na dveře nezaklepe agent FBI.
Jak se popere s novou úlohou, uvidíte od 21 hodin. (krk)

Výtěžek z festivalu pomůže nemocným

Červenka u Litovle, sobota, 13 hodin

Zatančit si s kapelami O5&Radeček nebo Koblížci a přitom ještě přispět na pomoc lidem s onkologickým onemocněním mohou účastníci zítřejšího festivalu Rockové léto v Července u Litovle.

Na charitativní akci to letos rozjedou také muzikanti ze skupin Perseus, Black Bull nebo Venefica. Děti si užijí jízdu na ponících nebo malování na obličej. Výtěžek z Rockového léta poputuje na pacientský vzdělávací onkologický program. Festival začíná od 13 hodin a vstupné je 200 korun. Děti do 10 let mají vstup zdarma. (krk)

Bluegrass bude znít Bílou Lhotou

Bílá Lhota, místní část Pateřín, sobota, 14:55 odpoledne

„Přijďte na malinkaté hudebně taneční dostaveníčko s přáteli," lákají v pozvánce organizátoři II. Dostaveníčka v Pateříně, místní části Bílé Lhoty na Olomoucku.

Akce, kde se tančí, zpívá, poslouchá muzika ve stylu folk, counry či třeba bluegrass, ale i popíjí a nechybí něco dobrého k zakousnutí, se koná v sobotu 19. července. Přehlídka odstartuje ve 14.55 a příchozí se mohou těšit na místní kapelu Hubertus, litovelské NoaCo, kapelu Dunibuch z Dlouhé Loučky nebo třeba brněnský Cvykr.

Občerstvení bude zajištěno, organizátoři avizují, že stany si mají účastníci vzít s sebou. Vstupné je dobrovolné. (paš)

Hody v Senici na HanéHody v Senici

Senice na Hané, pátek 18. července od 20 hodin až neděle 20. července

Na tradiční hody se chystají o tomto víkendu v Senici na Hané na Olomoucku. Slavnost začíná v pátek 18. července ve 20 hodin taneční zábavou se skupinou Motors. Program pokračuje následující den od 14 do 18 hodin Hasičským dětským dnem, ve 20 hodin pak taneční zábavou se skupinou Galaxy a končí v neděli 20. července v 15 hodin odpoledním čajem se skupinou Happy End.

Chybět nebude ani hodové občerstvení, které nabídne pečené makrely, uzená žebra a cigára nebo třeba párky v rohlíku, hranolky a krokety. (paš)

Dechová hudba rozezní Věrovany

Věrovany, Sokolská zahrada, sobota, 14 hodin

Už šestnáctý ročník přehlídky dechové hudby startuje v sobotu ve 14 hodin a příchozí se mohou těšit na místní Dechovou kapelu Věrovanku, dále vystoupí Muzikanti z Jižních Čech, Dechová hudba Straňanka a Dechová hudba Vacenovjáci. Od 19.30 program pokračuje lidovou veselicí s dechovou hudbou Vacenovjáci.
„Pro všechny návštěvníky bude připraveno bohaté občerstvení, hanácké speciality s spousta jiných překvapení," lákají organizátoři. Cena vstupenky je 130 korun. Za nepříznivého počasí se akce koná ve věrovanském kulturním domě. (paš)

Child at heart, benefiční multižánrový festival v Olomouci

Olomouc, areál Korunní pevnůstky, sobota 19. a neděle 20. července, od 9 do 20 hodinIlustrační foto

Multižánrový hudební a umělecky orientovaný benefiční festival Child at Heart se koná o nadcházejícím víkendu v Olomouci, v areálu Korunní pevnůstky. Na návštěvníky festivalu, který si klade za cíl získat peníze na opravu domu prostějovského Fondu Ohrožených Dětí pro projekt Klokánek, čekají sportovní aktivity, divadlo, muzika i obchůdky s netradičním zbožím. Chybět nebude ani možnost stanování.

V sobotu a v neděli na návštěvníky čeká vystoupení kapel jako jsou Bluesberg, Strike Out, Man is: Astronaut, No Future, Panická Ataka, Desperate desire nebo třeba The Sculptures. Návštěvníci se také mohou těšit na divadlo Hysterie, tanec s křídly bohyně Isis nebo na Kašpárka v rohlíku. Pro děti bude připraveno malování na obličej a řada soutěží o hodnotné ceny.

Děti do sedmi let mají na festival vstup zdarma, poloviční vstupné 8 – 15 let je na jeden den 110 korun, na dva dny pak 190 korun. Dospělí zaplatí za jeden den 180 korun, za oba dny 320 korun. Více informací zájemci najdou na www.childatheart.cz (paš)

Zábavné odpoledne pro děti zpestří tanec s šaškem Vikym

Náměšť na Hané, neděle, od 13 do 17 hodin

Pohádkové odpoledne s hrdiny Večerníčků si v neděli užijí malí i velcí návštěvníci na zámku v Náměšti na Hané na Olomoucku.

Během zábavního programu je pro děti připravené malování na obličej, u čaroděje Gargamela ochutnají jeho perníčky nebo si zatančí s šaškem Vikym.

Pro nejmenší bude připravený skákací hrad a na závěr obdrží všichni Večerníčkovo vysvědčení. Akce se koná od 13 do 17 hodin. (krk)

Na hradě se zavlní orientální tanečnice

Bouzov, sobota i neděle od 13 hodin

V orientální taneční parket se o víkendu promění hrad Bouzov na Olomoucku. Tanečnice v exotických šatech rozvlní první nádvoří hradu a v sobotu se navíc návštěvníci mohou těšit na galashow v rytířském sále.

Akce nazvaná Víkend s princeznou Šahrazád začíná po oba dny ve 13 hodin a vstup na první nádvoří je zdarma. Za večerní show v rytířském sále zaplatí návštěvníci 70 korun. (krk)

V amfiteátru vystoupí i Věra Martinová

Náměšť na Hané, sobota od 13 hodin

Náměšť na Hané – Folkové písničky z repertoáru Věry Martinové, legendární skupiny Zelenáči nebo olomouckého bandu Country Expres rozezní zítra amfiteátr v Náměšti na Hané na Olomoucku. Od 13 hodin zde startuje druhý ročník jednodenního country-folkového festivalu Náměšťský gong.Slavná zpěvačka country Věra Martinová „si střihne“ svou první Lucernu…

Jako první to společně s návštěvníky rozbalí domácí skupina Country Expres, která letos oslaví deset let na hudební scéně. „Repertoár je opravdu velice pestrý a příznivci folkové hudby si mají z čeho vybírat. Jsme rádi, že náš amfiteátr může po Kryštof Kempu pozvat i jinak naladěné posluchače," uvedla starostka městyse Náměšť na Hané Marta Husičková.

Jedním z vrcholů open air festivalu bude koncert známé zpěvačky a kytaristky Věry Martinové, který se neobejde bez jejích nejslavnějších hitů jako Až na vrcholky hor nebo Zítra další vlaky pojedou.

Spojení folku a rocku nabídne posluchačům vystoupení další olomoucké kapely Bujabéza, po níž se na pódiu objeví skupina Heřmánek 1983 z Dolan. Přehlídku olomoucké folkové a country scény završí v 17 hodin vystoupení alternativní folkové hudební formace Kofe@Vlna.

Vrchol večera bude patřit finalistům soutěže Česko-Slovensko má talent Ukulele Troublemakers a jako poslední vystoupí legendární skupina Zelenáči z Prahy, která baví své fanoušky už čtyřicet let.

Kdo bude mít zájem, může během celého festivalu navštívit také unikátní Mobilní trampské muzeum.

Druhý ročník festivalu Náměšťský gong začíná ve 13 hodin v sobotu v amfiteátru, návštěvníci zaplatí za vstupné dvě stě korun. (krk)

Na hradě chystají romantické prohlídky

Šternberk, státní hrad, sobota, 18, 19 a 20 hodin

Romantické chvíle při západu slunce mohou zažít všichni, kdo přijdou v sobotu na hrad ve Šternberku. Správa památky totiž v tomto dni nabízí kostýmované prohlídky v podvečerním čase v netradiční atmosféře. Začátky prohlídek jsou stanovené na 18, 19 a 20 hodin. Kapacita jedné exkurze je třicet osob. Z tohoto důvodu je na místě včasná rezervace na číslech 585 012 935, 602 543 562 a e-mailu gottwaldova.helena@npu.cz.