Nylon Jail a výstava v Ponorce

Výstavu obrazů olomouckých malířek a výtvarnic spojenou s koncertem kapely Nylon Jail připravili na páteční večer v hospodě U Musea.

Během akce nazvané Art atak samyc vol. 4: Terapyje si návštěvníci budou moci prohlédnout padesátku obrazů, vyslechnou oblíbenou progressive-country skupinu a k ochutnání bude i několik dobrot, které pro příchozí připravili přítomné malířky A.J.A, Dalaven, M-tina, Krystalka, Zdenka a Lucie.

Program připravený v "Ponorce" na 17. ledna začíná v 19.30 hodin­.

Počítání zvířat v zoo

Do tradiční zooinvertury se od tohoto víkendu mohou zapojit i sami návštěvníci. Počítání zvířat potrvá od soboty 18. ledna do 9. února.

„Je to akce, kterou chystáme každým rokem v období, kdy dochází k faktickému sčítání zvířat. Jaké to je sčítat konkrétní zvířata si může vyzkoušet i široká veřejnost. Jinak se sčítají lvi a zcela odlišně zase kaloni, které u toho musíme očipovat a odchytat. Je to hodně náročné," uvedla tisková mluvčí zoo Iveta Gronská.

Poznamenala, že není jednoduché spočítat například ani velmi početnou skupinu kotulů veverovitých, protože chvíli neposedí.

„Návštěvníci přijdou do zoo a u vstupu dostanou v období kartičku, kde mohou postupně vyplnit otázky týkající se například lemura katy, hrošíka liberijského či třeba lva berberského. Na konci bude ještě tipovací otázka, kolik mláďat se celkem v měsíci lednu narodí," popsala soutěž tisková mluvčí a prozradila, že oficiálním prvním mládětem letošního roku olomoucké zoo je malá opička kotula veverkovitého.

Poté co si návštěvníci projdou zoo, všechna zvířata najdou a zapíšou potřebné údaje, soutěžní kupón odevzdávají opět u vstupu do zoo.

„Může se stát, že dané zvíře lidé neuvidí, tak se mohou do zoo i vrátit. Ale většinou odpoví na všechny otázky v rámci jednoho jediného dne, je to takové oživení procházky," pokračovala mluvčí s tím, že bádat nad počty těch kterých zvířat je možné po dobu otevírací doby zoologické zahrady.

Protože aktuálně není hlavní návštěvnická sezóna, zoo snížila vstupné. Dospělí tak zaplatí namísto obvyklých 110, 80 korun. Vstupenka za jedno dítě pak přijde nikoli na 70, ale na 50 korun.

S dětmi do divadla

Olomoucká divadla nabízejí o víkendu pestrý výběr programů pro děti.

Moravské divadlo v sobotu od 15 hod roztančí baletní verze Karafiátových Broučků, Divadlo Tramtarie zase ve stejný čas zve na novinkové Pohádky z mléčné dráhy.

Ve tři odpoledne začíná také v Metropolu promítání animovaného filmu Ledové království.

Divadlo na Šantovce má v neděli na programu dvě představení (od 14h a 16h) hry Pejsek a Kočička v podání pražského Divadla D21.

Velká plesová smršť

Pokud si chcete o víkendu pořádně zaplesat máte na výběr spoustu tanečních sálů. 

V pátek se například koná ples Gymnázia Čajkovského v olomouckém Clarion Congress Hotelu, bál zemědělské školy ve Slovanském domě, zahajovací ples Městského klubu v Litovli, maturitní ples Gymnázia ve Šternberku, Sokolský ples v Nákle či Myslivecký v Bělkovicích.

V sobotu pak roztančí RCO tradiční Hanácké ples, myslivci zase budou plesat například v Bohuňovicích, Daskabátu, Hněvotíně, Dlouhé Loučce, či v Července.

Na Hasičský ples můžete zajít třeba do Velkého Týnce, Grygova nebo Střeně. Hlubočky a Skrbeň zase zvou na Obecní ples, v Nové Hradečné pořádají Sidecar­crossový ples.

PODROBNÝ PŘEHLED PLESŮ na OLOMOUCKU ZDE

Houpací koně v topolanském Gruntu

 Fanoušci oblíbené indie-rockové kapely Houpací Koně by si neměli nechat ujít její sobotní (18.1.)koncert v restauraci Moravský Grunt v Topolanech u Olomouce. Skupina, která je největším objevem české nezávislé hudební scény loňského roku, zde představí své nové albu Everest, jež u kritiků sklízí samé pochvalné recenze.

Jako speciální host vystoupí Václav Havelka III z kapely Please The Trees a Carl Warwick s novým projektem WERE MUTE, v němž kombinuje analogové beaty, experimentální ambient a noise.

Koncert začíná ve 20 hodin a vstupenky je možné zakoupit za předprodejní cenu 100 korun v Moravském Gruntu a Infocentru města Olomouce nebo na místě za 130 korun.

Discosoutěž O hanácký koláček

Tradiční soutěž v diskotékovém, hip-hopovém a výrazovém tanci jednotlivců a duet všech věkových kategorií se koná v sobotu 18. ledna v olomouckém Domě dětí a mládeže na třídě 17. listopadu.

Soutěž nazvaná O Hanácký koláček se koná ve spolupráci s TS Rytmus Olomouc.

Španělský kytarový večer ve Velké Bystřici

Rytmy španělské kytary rozezní v neděli (19.1) Galeriizet ve Velké Bystřici. Postará se o to kytarový koncert Svět španělské a jihoamerické hudby v podání absolventa brněnské konzervatoře Libora Janečka.

Na programu jsou skladby Francisca Tárrega, Daniel Fortea, José de Azpiazu a mnoha dalších skladatelů. Koncert začíná v 17 hodin a vstupné je 50 korun.