Slavnost kroje a trhy ve Velké Bystřici

Už posedmé se bude druhou květnovou neděli ve Velké Bystřici oslavovat krása lidových krojů nejen z Hané, ale i z jiných regionů Moravy či Slovenska. V centru dění tentokrát budou zástěry a sukně.

„Tanečníci z několika folklorních souborů je předvedou při svých vystoupeních. O sukních a zástěrách se bude debatovat i na semináři, který se chystá na nedělní odpoledne v kulturním domě Nadační," píší organizátoři v pozvánce.

Slavnost kroje je i tento rok spojena s Bystřickými selskými trhy, na nich zájemci mohou už od 8 hodin nakoupit první výpěstky ze zahrad a políček, zdravou výživu i dobroty od regionálních malovýrobců.

Tradiční Slavnost kroje se koná v neděli 11. května v amfiteátru, odstartuje v 9 hodin mší svatou, pak od 10.30 bude pokračovat vystoupením s ukázkou různých druhů zástěr. Více na www.velkabystrice.cz

Květinové trhy, písničkář Dobeš i ministr Jurečka

Venkovské trhy s přívlastkem „květinové" se konají v sobotu 10. května na Hlavním náměstí ve Šternberku.

Zaměřené budou na rozšířenou nabídku květin, keřů, přísad a všeho, co souvisí se zahradničením. Tradičně nabídnou sortiment keramiky a čerstvé zboží od regionálních farmářů a výrobců.

„Město Šternberk na těchto trzích seznámí veřejnost se systémem separace a svozu biologicky rozložitelných odpadů ve Šternberku. Vyhlášena bude také soutěž „O nejlepší květinovou výzdobu okna, balkonu a předzahrádky" pro rok 2014," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

O hudební doprovod se postará textař, skladatel a písničkář Pavel Dobeš, který ve Šternberku stráví sobotní dopoledne a zazpívá návštěvníkům svoje nejznámější skladby. Na trzích vystoupí také skupina ŠOK (Šternberští ochotničtí komedianti), která zahraje loutkovou pohádku O Budulínkovi.

„Trhy navštíví i ministr zemědělství Marian Jurečka. Setkat se s ním můžete v prodejním stánku Charity Šternberk, kde bude spolu se zaměstnanci této organizace nabízet tradiční české vdolky ve slané i sladké variantě," doplnila Irena Černocká s tím, že podporu Charitě Šternberk a jejím službám mohou zájemci vyjádřit také zakoupením perníčků a drobných dekorací z dílny centra denních služeb pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením DP Rozkvět.

Šermíři, mučení a buřty na Sovinci

Šermířské šarvátky a souboje na sekery, palcáty a meče, ukázka práva útrpného či prohlídky hradní mučírny. I to nabídne tento víkend na hradě Sovinec. 

V nabídce celodenního programu v sobotu i v neděli nechybí ani pohádky, sokolníci, výstava historických oděvů či opkání buřtů s čarodějnicemi. Podorbný program na akce.sovinec.cz

Prohlídky pro děti na hradě Šternberk

Především dětem bude patřit druhá květnová neděle na hradě Šternberk.

Chystají se tam speciální dětské prohlídky nazvané Technika je všude kolem nás.

Program o technickém zázemí hradu a každodenním životě jeho obyvatel je určen pro děti ve věku 5 až 10 let v doprovodu rodičů.

„Děti se krátce seznámí s historií hradu Šternberk,společně s lektorem si popovídají o hygieně hradních pánů, osvětlení hradu, komunikaci se služebnictvem a dalších drobných zařízeních, které stejně jako nám dnes v běžné domácnosti usnadňovaly život i před sto lety na hradě. Prohlídky nejsou vhodné pro dospělé osoby," sdělil Jan Gottwald ze správy šternberského hradu.

Začátky speciálních prohlídek pro děti jsou v 10.30, 13 a 15 hodin.

Mimo speciálních dětských prohlídek budou samozřejmě i klasické prohlídky pro širokou veřejnost na dvou trasách. Více informací na www.hrad-sternberk.cz

Hody v Třebčíně se SAXem a fotbálkem

Oslavy 69. výroční osvobození si připomenou obyvatelé Třebčína, místní části Lutína na Olomoucku. Pieta se uskuteční v rámci tradičních třebčínských hodů.

„Program začne v pátek 9. května v 19 hodin průvodem obcí, ve 20 hodin se zapálí vatra v Ohradě a následovat bude zábava se skupinou VIA Paběda," píší organizátoři v pozvánce.

Ve 21.30 pak vesnici ozáří ohňostroj.

V sobotu od 12.30 hod bude v Ohradě fotbalový turnaj a večer zábava se skupinou SAX, v neděli 11. května se v 10 hodin koná mše svatá v kapli sv. Floriána.

„Od 13 hodin v Ohradě vystoupí country kapela Country All, mažoretky z Lošova a taneční skupina z Olomouce. V 15 hodin se v kapli sv. Floriána uskuteční koncert vokálního souboru Madrigal. Občerstvení bude zajištěno po celé tři dny," doplňují pořadatelé.

Novinka: rodinný pochod z Radíkova

Zbrusu novou rodinnou akci – Hasičský pochod chystají hasiči z Olomouce – Radíkova. Už za několik dní si odbude svou premiéru, určený je pro všechny generace a hlavně ty, kteří se rádi pohybují v přírodě. Vše vypukne v sobotu 10. května od 8 hodin u hasičské zbrojnice v Radíkově.

„Je to nápad už starší, ale teď přišel impuls ještě od kamaráda, který na podobné akci byl. Chtěli jsme udělat akci pro širokou veřejnost a zviditelnit náš sbor," sdělil spoluorganizátor akce Petr Bernard.

„Myslíme, že je čas, aby se lidé místo víkendových nákupů vrátili ke zdravému pohybu v lese. Chceme využít toho, že jsme rekreační lokalita pro město Olomouc. Jezdí sem městská doprava, je tu krásná příroda a pohoda," pokračoval hospodář radíkovského Sboru dobrovolných hasičů.

Na příchozí čeká desetikilometrová značená trasa se čtyřmi zastávkami a na závěr posezení v cíli u bohatého občerstvení. Akci podpoří také Olomoucký klub nordic walking, který zájemcům ukáže a poradí, jak na procházky s holemi.

„Na jednom stanovišti bude pro děti přichystané lanové centrum, na dalším občerstvení nebo třeba možnost vyzkoušet si střelbu ze vzduchovky. Všichni, kteří projdou trasu v cíli dostanou Pamětní list a pro děti máme sladkou odměnu," doplnil Petr Bernard.

Pochod se koná v sobotu 10. května, start a cíl je u hasičské zbrojnice v Radíkově. Registrace účastníků je od 8 do 11.30.

Jarní myslivecký den provoní pečený divočák

Na Jarní myslivecký den, který se koná v sobotu 10. května od 9 hodin na střelnici u chaty Doubravy v Července, zve místní myslivecké sdružen.

Pro děti budou připravené vědomostní soutěže o znalosti přírody, k jídlu bude pečený divočák, kančí guláš a pečené makrely. Na hojnou účast se těší myslivci z Červenky, Tří Dvorů a Litovle.

Historická auta i letecké modely na letišti

Mezinárodní setkání historických vozidel a letadel do roku výroby 1980 se chystá na sobotu 10. května, na letišti v Drahouších, místní části Hranic.

Air-auto-moto Veteránfest se letos koná už po osmé. Jeho oficiální zahájení je naplánováno na 10 hodin a start okoření akrobatický skupinový průlet. Ve 13.30 se historická auta vydají na spanilou jízdu, která povede přes Hranice, Lázně Teplice nad Bečvou až do Hustopečí nad Bečvou.

Nablýskaní veteráni budou na tamním zámku k vidění od 14 do 15 hodin. Ve stejný čas, ve 14 hodin, na drahotušském letišti odstartuje i letecká část programu.

V odpolední části pak nebude chybět módní přehlídka, výstava veteránů, slavnostní vyhlášení vítězů odborné a divácké soutěže elegance.

„V průběhu akce bude možnost vyhlídkových letů, ukázky leteckých modelů, seskoky padákem, atrakce pro děti, možnost přenocování ve vlastních stanech a karavanech a to už od pátku, chybět nebude občerstvení. Vstup je po celou dobu konání zdarma," doplňují v pozvánce organizátoři.

Výstava německých ovčáků

Na výstavu německých ovčáků zve širokou veřejnost Základní kynologická organizace ve Velké Bystřici.

Přehlídka se uskuteční v areálu kynologického cvičiště v sobotu 10. května, zahájení posuzování je od 9 hodin.

Divadelní zážitek na plumlovském zámku

Vydejte se o víkendu za divadlem nebo hudbou na zámek Plumlov. Sobotní program zámku nabízí divadelní zážitek. Návštěvníkům zámeckého nádvoří se v rámci Zámeckého divadelního roku 2014 představí herci z prostějovského divadla Point.

Předvede se vám sedm chlapů, sedm povah, sedm nátur a sedm rozdílných hladin testosteronu aneb herci Pointu přivezou představení Testoren, které mělo v dubnu absolutně vyprodáno.

V drsné komedii o chlapech o sobě popovídají herci Vítěslav Lužný, Aleš Procházka, Vojtěch Pospíšil, Jakub Krejčí, Lukáš Kameníček, Jan Šprynar a Miroslav Ondra nebo David Kolba. V případě deště se zpovědi sedmi mužů na jevišti odehrají v sále pod Kamenným sálem.

„Vstupné na představení, které startuje v sobotu v 19:00, je 70 korun," vzkazují pořadatelé.

Neděle na zámku pak bude patřit maminkám. Na Den matek přijede tradičně zahrát a zazpívat hudební umělkyně s hlasem Marty Kubišové Zdislava Krausová – Otrubová. Nedělní odpoledne vám zpříjemní hrou na klavír a zpěvem písní známých i z vlastní tvorby. Koncert v Obřadní síni Vysokého zámku odstartuje v 15 hodin.