Hadi, rybičky i vláčky na Floře

Rybičky, hmyz a další terarijní tvory budou moci obdivovat a nakupovat návštěvníci prodejní výstavy Aquatera Olomouc, která v sobotu zaplní prostor pavilonů B a C na Výstavišti Flora.

„Kromě samotných zvířat budou mít lidé možnost pořídit si i vše, co k jejich chovu patří. Chybět nebudou rostliny, dekorace, krmiva nebo klece a terária,“ popsal pořadatel výstavy David Kopeček.

Z vedlejšího pavilonu se zatím bude linout ptačí zpěv a možná i kokrhání kohoutů.

„Souběžně s Aquaterou se letos nově budou konat i ptačí trhy. Na nich budou zájemci moci prodávat a nakupovat odchovy papoušků, drůbeže, holubů i králíků a vše, co je potřeba k jejich chovu,“ popsal David Kopeček, který má výstavu na starosti.

Vstupné na obě akce je jednotné. Pro dospělé bude stát čtyřicet korun, pro děti polovinu. Brány pavilonů plných rozmanitých forem života se otevřou v sobotu v 8 ráno a zavřou v poledne.

Ptačí trhy budou začínat i končit o dvě hodiny dříve.

O víkendu se bude na Floře konat také výstava vláčků. V pavilonu E vás čeká třeba třicet pět metrů dlouhé kolejiště nebo jeden model, který skrze tablety mohou ovládat sami návštěvníci. Z

ákladní vstupné na výstavu modelů je padesát korun, zlevněné třicet. Modely železnice vystavují tento víkend i modeláři v Přerově. 

Zabijačkové hody na Poděbradech

V sobotu od desíti hodin se u přírodního koupaliště Poděbrady budou podávat masové speciality od lokálních řezníků.

Některé z klasických zabijačkových pokrmů budou připravovány přímo na místě.

Těšit se můžete třeba na ovar, prdelačku, jelita, tlačenku, jitrnice, prejty, škvarky, uzené maso, klobásy, koláčky a další pokrmy.

Prohlídka olomouckého podzemí

Koho zajímá, co se skrývá pod dlaždicemi historického centra hanácké metropole, bude mít šanci to na vlastní oči prozkoumat už tento pátek.

Sraz účastníků je za dvacet minut čtyři před info centrem v podloubí radnice. Je nutné se na ni předem přihlásit na emailové adrese rezervace@durancia.cz.

Návštěvníci se podívají do krypty pod kostelem svatého Mořice a také do bývalého podzemního velitelského stanoviště Štábu Civilní obrany Olomouckého okresu, které bylo vybudováno v padesátých letech minulého století. To se nachází pod zahradou za kostelem svatého Michala. Cena vstupenky na prohlídku s výkladem je sto korun.

Hledá se malá princezna

Dětskou princeznu budou hledat v soutěži Miss Princess tuto sobotu v Olomouc CITY. Registrace holčiček začne v půl čtvrté samotný výběr poté odstartuje ve čtyři hodiny.

Výtěžek z akce půjde na podporu péče o nemocné děti. Dívky si mohou připravit i krátké vystoupení. Bude se soutěžit ve dvou věkových kategoriích a to od čtyř do sedmi let a od osmi do jedenácti let.

Přespávání v dětském centru

Kdo si neví rady s tím, jak o víkendu zabavit své ratolesti, může je předat do rukou profesionálů z dětského centra Krokodýlek Olomouc. Z pátku na sobotu tam pořádají dobrodružné přespávání pro děti na téma Holmes nikdy nespí.

Děti si s ostatními zahrají hry, prolezou si halu plnou atrakcí, zasoutěží si o ceny a usnou při pohádce vyprávěné animátorem. Cena za program je 349 korun. V ceně je i snídaně a večeře.

Talkshow s Krobotem a Smékalem

Talkshow Davida Hrbka v Divadle hudby bude v neděli hostit tvůrce filmu Kvarteto režiséra Miroslava Krobota a psychologa a scénáristu Lubomíra Smékala.

Snímek Kvarteto se z velké části točil v Olomouci a publikum nedělní talkshow se o něm i o natáčení jistě dozví více. Vstupenky stojí sto korun a program odstartuje v sedm hodin večer.

Pomádová tancovačka i swingová show

Mladí skauti pořádají v pátek v prostorách Divadla na Cucky tématickou tancovačku. Celý večer se ponese v duchu filmu Pomáda. Na programu je vystoupení swingových tanečníků, kteří po své show naučí zájemce základní taneční kreace.

Vyplatí se dát si záležet na kostýmu. Nositel a nositelka nejstylovějšího účesu budou odměněni dortem. Vstupné je od dvaceti do padesáti korun a vše odstartuje už v pět hodin odpoledne.

Cyrano z Bergeracu v Moravském divadle

Už jen několik posledních míst zbývá na páteční premiéru adaptace slavného francouzského dramatu Cyráno z Bergeracu v podání Moravského divadla v Olomouci.

V hlavní roli se představí Petr Kubes a režie se ujali Roman Vencl a Michaela Doleželová.

Diváci se mohou těšit na hrdinský příběh o muži, který se stal symbolem mravní čistoty a ideálem spravedlivé společnosti. Představení začne v sedm hodin večer, vstupenky nyní stojí od dvě sta desíti do tři sta šedesáti korun. První repríza bude v pondělí.

Prago union v Patnáctce

Svérázná rapová kapela, která patří na vrchol české hip-hopové scény a drží se na ní už od roku 2002, přijede svými texty a rytmy rozhýbat olomoucký hudební klub 15 minut.

Jejich vystoupení začne v devět hodin večer a za vstupenku zaplatíte dvě stě dvacet korun.

Ozvěny mezipater

Ochutnávku z queer filmového festivalu, který se konal v Praze a Brně připravil tým neziskové organizace Ollove tento víkend v Olomouci.

Projekce budou probíhat na konviktu, v Hospůdce u Magora a v literární kavárně Druhý domov. Ozvěny festivalu probíhají ve městě už od středy.

O víkendu se diváci mohou těšit na promítání celovečerního snímku Propletení (Karera ga Honki de Amu toki wa) v pátek od sedmi hodin ve filmovém sálu na konviktu, následovat ho bude promítání bloku krátkých filmů s tématem střetu různých světů v Hospůdce u Magora od desíti hodin. V sobotu od čtyř odpoledne připravují program v Druhém domově.

Vánoční Jarmarky

Blížící se Vánoce přivítají tento víkend v Náměšti na Hané, Lutíně i Troubelicích. Návštěvníky čekají jarmarky a rozsvěcení vánočních stromků.

V Náměšti začnou už v pátek před pátou vystoupením dětí z místní školy.

V Troubelicích připravuje jarmark místní čokoládovna a nebude tak chybět mnoho čokoládových dobrot. Program tady začne už v deset hodin dopoledne a bude pokračovat celý den až do rozsvěcení stromku v pět hodin odpoledne.

V sobotu připravuje jarmark i rodinné centrum Klásek v Lutíně. Tam bude akce probíhat až odpoledne, od půl třetí do půl šesté.

Beseda u cimbálu ve Velké Bystřici

V tělovýchovné jednotě Orlovna ve Velké Bystřici připravují na sobotní večer odpoledne s cimbálovou muzikou.

Děvčata z muziky Krušpánek v lidových krojích oslaví vydání nového CD. Budou hrát od pěti odpoledne.

Vánoční punč s herci Moravského divadla Olomouc

V sobotu vám ve stánku Dobrého místa pro život na Horním náměstí prodají punč herci Moravského divadla.

Pokud tedy chcete vidět divadelníky z jiného úhlu než obvykle a prohodit s nimi třeba pár slov budete mít možnost už tuto sobotu od čtyř odpoledne do desíti večer.

Klára Slavíčková