Novosadské slavnosti

Sedmý ročník Novosadských slavností se chystá v sobotu 10. června v olomoucké městská části Nové Sady.

Na akci, která startuje v 11.15, zazní lidová muzika Hejčíňan, Divadlo hysterie předvede Pohádky z kufru pro děti, zahraje i cimbálová muzika Kubíci nebo třeba fagotové kvarteto z Prahy Fagotiky.

Program zakončí ve 21 hodin promítání a přednáška z dějin Povlu. Lidé Novosadské slavnosti najdou v Olomouci, U Povelské kaple, na konci Rožňavské ulice, vstup je zdarma. 

Piknik po francouzsku

Třetí mezinárodní setkání, nazvané Jsme ze stejné planety 3: PIQUE-NIQUE, tentokrát ve francouzském duchu, nabídne v sobotu 10. června Zámecký park ve Velké Bystřici.
Organizátoři připravili celodenní program pro velké i malé, pro mladší i starší, start je v 11 hodin. Protože si akce klade za cíl vrátit zpět ke kořenům, opět se příchozí setkají s cizinci, kteří v roce 2015 vysadili v parku 29 stromů.

Také s jejich patrony-zahradníky, kteří jim při sázení pomáhali a s Jindřichem Štreitem, autorem cyklu fotografií, který byl inspirací pro tento projekt. Na třech pódiích se budou střídat vystoupení podobná těm, která lze vidět v ulicích Paříže, vystoupení mladých hudebníků a artistů.

Příchozí si mohou vyzkoušet pétanque, jen tak, se svými přáteli, nebo v některém z turnajů na novém hřišti. Pro nejmenší bude otevřená přírodní zahrada mateřské školky a pro ty větší je, ve spolupráci s česko-francouzskou sekcí Slovanského gymnázia Olomouc, připravena soutěžní hra s tématikou Francie. K přátelskému setkání, zvláště je-li inspirované Francií, patří dobré jídlo a pití. 

Hanácké Benátky

Zpěvačka Lenny, kapely Slza nebo Jelen rozezní v sobotu 10. června centrum Litovle. Program letošních Hanáckých Benátek míří hodně na mladé publikum.

 Novinkou je i dopolední pásmo pro děti přímo na hlavní scéně v centru města, který startuje v 10 hodin dopoledne.

V rámci doprovodného programu pak nebudou chybět ani tradiční projížďky na loďce pod náměstím, taky farmářské trhy, atrakce pro děti v parku, interaktivní výstava v místním muzeu nebo otevřené dopravní hřiště, kde si děti mohou zdarma půjčit kola a koloběžky.

Pro návštěvníky s platnou vstupenkou bude zdarma otevřené i litovelské biokoupaliště či krytý plavecký bazén. 

Festival Hanácké Benátky startují v Litovli v 10 hodin dopoledne a pestrý program uzavře ve 22 hodin ohňostroj.

Venkovské trhy

Červnové Venkovské trhy ve Šternberku budou ve znamení jahod, ovoce a zeleniny, kytek, přísad a bylinek. Prodejci obsadí centrum města v sobotu 10. června.

Kromě toho bude na Hlavním náměstí od 7.30 do 12.30 k mání pečivo, uzeniny, sýry, káva, víno, mošty, koření, masa a spousty dalších dobrot, také už i regionální zelenina a spousty doplňků souvisejících s venkovským způsobem života.

Jako vždy bude pro děti nachystán doprovodný program a k poslechu tentokrát zahraje kapela EXSTRES. (paš)

V Hněvotíně slaví hasiči

Už 125. výročí svého založení si o víkendu připomenou dobrovolní hasiči v Hněvotíně.

Oslava se koná v sobotu 10. června od 15 hodin, vstupné je zdarma a program nabídne například svěcení nového praporu, průvod k hasičské zbrojnici, taky skupinu Via Paběda a chybět nebude ani občerstvení. 

Otevřené zahrady

Podívat se do Arboreta v Bílé Lhotě, do Botanické zahrady přírodovědecké fakulty v Olomouci, projít si historický park zámku Jánský Vrch, Čechy pod Kosířem nebo se podívat třeba na přírodní zahradu ZŠ Struhlovsko v Hranicích.

To nabízí akce nazvaná Víkend otevřených zahrad. V Olomouckém kraji se veřejnosti v sobotu i neděli otevře jedenáct zajímavých zelených prostor. Kdo všechno se zapojil zájemci najdou na webu akce - vikendotevrenychzahrad.cz 

Královstvím na kole

Milovníci pohybu a cyklistiky zvlášť se mohou v sobotu 10. června zúčastnit akce nazvané Královstvím na kole. Sraz účastníků je ve 13 hodin u fotbalového hřiště TJ Sokol ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Každý účastník obdrží kartu s mapou a lístek do tomboly. Trasa s kontrolními stanovišti vede přes hřiště a Hradisko ve Velkém Týnci, další zastávka je u hospody v Přestavlkách, u Strejčova lomu a sokolovny v Krčmami, v Olší a koupališti v Majetíně. Předpokládaný dojezd do Majetína je v 17 hodin, chybět nebude občerstvení. 

Oslava házené s mistrem extraligy

Devadesáté výročí založení házené si o víkendu připomenou ve Velké Bystřici. Akce se uskuteční ve sportovním areálu Na Letné v neděli 11. června od 8.30 do 18 hodin.

Na programu budou především přátelská utkání mužů Velká Bystřice - Dukla Praha (mistr extraligy 2016/17) ve všech věkových kategoriích a žen Velká Bystřice - Zora Olomouc. 

Šumvaldský triatlon

Zdatní sportovci změří své síly v sobotu 10. června na 4. ročníku Šumvaldského triatlonu ŠUTR. Od 9 hodin bude na místním fotbalovém hřišti dětský překážkový závod Kamínek.

Od 11 hodin se mohou zájemci registrovat do hlavního závodu, který vypukne ve 14 hodin na hrázi rybníka v Mostkově.

První závodníci budou na kole přijíždět na fotbalové hřiště po 15 hodin, odkud je čeká pětikilometrový běh přes Šumvald. Po celý den bude pro diváky připravený doprovodný program a bohaté občerstvení. 

Rodinné odpoledne

Břevenec

Dětské odpoledne plné her a soutěží chystá na sobotu 10. června Břevenecký vesnický spolek. Akce se koná od 15 hodin na hřišti v Břevenci, místní části Šumvaldu. Vstupné je dobrovolné, občerstvení bude zajištěné. 

Třebčín

Na rodinné odpoledne v Třebčíně, místní části Lutína , lákají organizátoři. Akce se koná v sobotu 10. června od 14 hodin v areálu Ohrada. Ve 14.30 odstartuje animační program pro děti a dětská diskotéka plná originálních soutěží. Chybět nebude skákací hrad a kolotoč zdarma, taky bude připravená hasičská pěna nebo občerstvení. Akce pak ve 21 hodin zakončí letní kino, které nabídne animovaný snímek Hotel Transylvánie II. 

Pňovice

Letní kino v pňovickém parku se chystá na sobotu 10. června. Organizátoři vzkazují, že se bude promítat za příznivého počasí po 21. hodině a to rodinná komedie Špunti na vodě. Vstupné je 20 korun, občerstvení je zajištěno. 

Troubelice

Na jarmark láká čokoládovna v Troubelicích na Olomoucku. Čokoládové mlsání, regionální dobrůtky a výrobky nejen z Hané budou připravené v sobotu 10. června od 10 do 17 hodin. Chybět nebude ani nafukovací atrakce, malování na obličej nebo tvořivé dílny.