Vinné slavnosti u Trojice

Tradici vinných domů a prodej vína ve městě, připomenou nejen Olomoučanům Vinné slavnosti.

Stánky s vinaři budou na Horním náměstí v sobotu 5. října od 9 do 18 hodin.

V Kulturním programu vystoupí olomoucká rodačka, zpěvačka a finalistka televizní soutěže Supestar Monika Povýšilová a kapely Druhý dech a Hanácké Žudro.¨

V Holickém lese budou létat draci

Kdo by chtěl v Olomouci společně provětrat draka, může v sobotu vyrazit na drakiádu v budoucím Holickém lese.

Pouštět se bude od 15 do 18 hodin na polní cestě z ulice Šlechtitelů směrem k železnici na Přerov. Draky je nutno mít vlastní, občerstvení bude na místě.

Lazecká sklizeň na Letné

Lazecká sklizeň bude v sobotu 5. října bavit malé i velké obyvatele olomoucké městské části Lazce k návštěvě.

V parčíku Na Letné, od 15 do 17 hodin, bude na programu sklizeň úrody, senoseč, melounová dráha, výprava za vlkem, výtvarná dílna a řada dalších soutěžních stanovišť s odměnou za splněné úkoly.

Organizátoři nachystali také prodej včelařských produktů přímo od včelaře, pochutin z Dobrůtek a míchaného müsli pro celou rodinu. Na závěr nebude chybět živé překvapení. Vstupné za jedno dítě je třicet korun, dvě a více dětí zaplatí padesát.

Do akvaparku zadarmo

Centrum zdraví v Bohuňovicích slaví deset let od otevření. Všechny děti, které v sobotu do bohuňovického akvaparku přijdou, mají vstup do vodní zóny zdarma.

Dospělí tentokrát za koupání zaplatí jen snížené vstupné, počítá se rovněž s výhodnými vstupy pro seniory.

Pro nejmenší návštěvníky navíc bude od 10 hodin na venkovním prostranství připravený skákací hrad. Každé dítě také od pořadatelů dostane malý dárek.

Bobr Cup: extrémní závod v novém

Téměř tři stovky štafet se v sobotu v poledne vydají na populární extrémní závod v okolí Litovle. 

Mezi účastníky Bobr Cupu se objeví i olympijský vítěz, biker Jaroslav Kulhavý. Na týmy čeká náročná trať, na které se postupně vystřídají běžci, cyklisté a vodáci. Nebudou chybět ani tradiční brody či skok s lodí do vody.

Letos se Bobr Cup poprvé neodehraje přímo v areálu koupaliště, které nedávno prošlo důkladnou rekonstrukcí a modernizací. VÍCE ZDE…

Holické kombajn s drsnými hasiči

Sbor dobrovolných hasičů z olomoucké městské části Holice zve širokou veřejnost na sobotu 5. října, kdy se v areálu za tamní školkou koná Holické kombajn.

Hasiči tam budou od 11 hodin ukazovat svůj um, rychlost a zdatnost. Soutěžící budou muset překonat štafetově hned několik nástrah: transport barelů, zdolání lešení, traktorovou pneumatiku, motání hadic, hamer box nebo bariéru.

Soutěží se od 11.15 do 17 hodin v kategoriích muži, ženy, jednotlivci a veřejnost. Chybět nebude ani bohaté občerstvení a od 17.30 do 22 hodin ani živá hudba.

Světový den zvířat v zoo

Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce chystá na sobotu 5. října akci nazvanou Světový den zvířat.

Program pracovníci zoo a Domu dětí a mládeže v Olomouci nabídnou od 10 do 14 hodin.

„V rámci Světového dne zvířat se uskuteční již tradiční podzimní stezka v ZOO Olomouc na Svatém Kopečku. V letošním roce bude zaměřená na život medvědů," uvedla garantka akce Eva Havlická z olomouckého DDM a doplnila, že děti za soutěžení dostanou i drobnou odměnu.

Šternberský hrad bude patřit dětem

První říjnová neděle 6. října bude na hradě Šternberk patřit především dětem. Správa hradu připravuje speciální dětské prohlídky nazvané Technika je všude kolem nás.

„Program o technickém zázemí hradu a každodenním životě jeho obyvatel je určený pro děti v předškolním a mladším školním věku v doprovodu rodičů," uvedl ze správy hradu Jan Gottwald.

Děti se přiměřenou formou seznámí s historií hradu Šternberk a blíže si prohlédnou předměty, které bývají často u běžných prohlídek opomíjeny. Společně s lektorem si pak popovídají o hygieně hradních pánů, osvětlení hradu, komunikaci se služebnictvem a dalších drobných zařízeních, které stejně jako dnes v běžné domácnosti usnadňovaly život i před sto lety na hradě.

„Prohlídky jsou určeny maximálně pro patnáct dětí v doprovodu rodičů, proto doporučujeme rezervaci. Prohlídky nejsou vhodné pro dospělé osoby," upozornil Jan Gottwald.

Začátky speciálních prohlídek pro děti jsou v 10.30, 13.00 a 15 hodin.

Mimo speciálních dětských prohlídek bude možné se vydat i na klasické prohlídky pro širokou veřejnost na dvou trasách.

Vstupné na speciální dětské i klasické prohlídky je běžné – dospělí zaplatí na za prohlídku prvního okruhu stovku, snížené vstupné je sedmdesát korun a rodinné vstupné na první okruh je dvě stě sedmdesát.

Ti návštěvníci, kteří se na šternberský hrad vydají s platnou vstupenkou z výstavy Flora Olomouc, mohou navštívit velký okruh za cenu malého. Tedy namísto sto čtyřiceti korun zaplatí dospělí sto korun, snížené vstupné je pak o dvacet korun levnější, na sedmdesát korun a rodinu budou lístky stát o sto korun méně, dvě stě sedmdesát. Více informací zájemci najdou na www.hrad-sternberk.cz

Drakiáda u Rasovny i v Hlušovicích

Na tradiční Drakiádu láká Dům dětí a mládeže ve Šternberku. Podzimní plachtění se koná na louce pod Těšíkovem, naproti bývalé „Rasovny" u silnice směrem na tankodrom, v sobotu 5. října.

Soutěžit se bude s vlastnoručně vyrobenými a koupenými draky, vznášedly všech kategorií.

Prezentaci organizátoři stanovili od 13 hodin, začátek soutěže je pak ve 14 hodin. Drobné občerstvení je zajištěné a na závěr se chystá posezení s kytarou u táborového ohně, příchozí si mohou opéct i špekáčky. Organizátoři ještě upozorňují, že v případě nepříznivého počasí se akce přesouvá na další sobotu, 12. října.

Draci obsadí v sobotu odpoledne také obecní hřiště v Hlušovicích. Ve 14 hodin nejprve děti vyrazí na dračí stezku, aby hledaly dračí perly, poskládaly obrázek draka nebo přenesly dračí vejce.

Hodinu nato přijde na řadu hromadné pouštění draků. Pořádající Spolek žen Hlušovice zajistil pro malé návštěvníky nafukovací atrakce, na místě bude i občerstvení. Vstupné je dobrovolné.