Setkání veteránů

Olomouc - Tradiční IV. Svatokopecký okruh  - vzpomínkové setkání historických automobilů a motocyklů vyrobených před rokem 1964 se v sobotu 19. srpna koná v Olomouci.

Celá akce začíná srazem vozidel u Veteran Areny v Olomouci na Sladovní ulici, kde se mezi 9 a 10 hodinou sjedou a zaregistrují všichni účastníci setkání. Přihlášeno je více než 60 posádek.

„Nejstarší automobily a motocykly jsou z přelomu dvacátých a třicátých let. Převažují domácí značky jako Aero, Praga, Tatra, Walter, Zbrojovka, Jawa a ČZ,“ řekl  tajemník pořádajícího Středomoravského klubu automobilistů a motocyklistů (SKAM) Jiří Kohlíček.  

Z poválečných let pak diváci uvidí téměř celou výrobní řadu automobilek Škoda a Tatra, doplněnou například i o anglické vozy MG, Triumph a Jaguar. Nebude chybět ale ani Volha, Ford, Fiat, VW Brouk a z motocyklů zvučné značky jako Norton, BSA, Ariel, NSU či BMW.

V 10 hodin se od Veteran Areny vydají historická vozidla v koloně do centra města, aby pak směrem od Polské ulice najela do Smetanových sadů. V Rudolfově aleji, která mimochodem slaví své 150 výročí, budou do 12 hodin vozidla vystavena pro návštěvníky letní Flory Olomouc. Při odjezdu, v prostoru hudebního altánku naproti Restaurace Fontána, bude divákům představeno každé vozidlo i s posádkou.

„Po poledním výjezdu z areálu výstaviště Flora čeká na účastníky vzpomínková jízda po historických závodních tratích na Olomoucku, na nichž se až do roku 1964 tvrdě závodilo. I proto byl tento rok, tedy rok 1964, zvolen jako mezník pro stáří startujících veteránů,“ pokračoval Jiří Kohlíček.

Jako první úsek vzpomínkové jízdy projedou automobily a motocykly původní Svatokopecký okruh, podle kterého má akce i název. Ten se jezdil v letech 1946 – 1964 na trati Droždín – Bukovany – Droždín  – Samotišky. Pak se pojede na Svatý Kopeček, kde se v letech 1926 -1927 závodilo v jízdě do vrchu. Odtud budou vozidla pokračovat přes Lošov do Velké Bystřice, aby se malebným Mariánským údolím dostala do cíle první etapy. Ten bude v areálu Parku sportu v Hrubé Vodě, kde jsou účastníci očekáváni po 13 hodině.

„U Hotelu Hluboký Dvůr budou automobily a motocykly opět vystaveny pro diváky. Na zpáteční cestu se historická vozidla vydají zhruba v 16:30 hod. Odpolední itinerář účastníky zavede ještě na třetí historickou trať, tentokrát rychlostního závodu Příkazy – Křelov. Na této spojnici se jezdilo na čas v letech 1924 -1925,“ doplnil tajemník. S tím, že celá trasa se startem v Olomouci a cílem v Křelově má necelých 100 km. V cíli, v pevnosti Fort XX v Křelově, jsou posádky očekávány po 18 hodině. (paš)

Víkend rekordů v ZOO

Olomouc – Víkend rekordů připravila na sobotu 19. srpna olomoucká zoo na Svatém Kopečku.

„Rekordy tentokrát nebudeme plnit, ale zvídaví zájemci budou mít možnost prozkoumat, vyzkoušet a ověřit si superschopnosti z říše zvířat. Pro děti i dospělé chystáme řadu her a zajímavých informací,“ uvedla mluvčí zoo Karla Břečková. Š

ikovné děti si odnesou domů jako talisman vlastnoručně vyrobenou zvířecí hračku. Nebude chybět ani trenažer dopravních nehod zajištěný pojišťovnou Generali a stanoviště Pevnosti poznání s efektními chemickými pokusy, kde se dozvíte i jak můžete odhalit vzorek krve obsahující hadí jed.

Spokojenost návštěvníků přijdou zkontrolovat i některá kontaktní zvířata.

„Aby toho nebylo málo, máme u příležitosti tohoto dne, nachystaných 19 knih ZOO V OBRAZECH, jako dárek pro návštěvníky s určitými čísly vstupenek. Proto se neváhejte zastavit na dětském hřišti, třeba právě Vy budete tím šťastným,“ upozornila ještě mluvčí. (paš)

Pro nadšence železnice

Olomouc - České dráhy otevřou v sobotu 19. srpna od 10 do 16 hodin brány ČD Muzea v Olomouci. Partnerem muzea se tento den stane filmový festival Kralinale. Návštěvníci se vstupenkou na festival dokonce získají zlevněné vstupné. V muzeu pak návštěvníky čeká pohled do zákulisí historické železniční expozice.

„Nadšenci železnice a drážní historie nechají veřejnost v rámci akce nahlédnout do míst, kde se starají o historické parní i motorové lokomotivy a udržují je ve funkčním stavu. Součástí programu bude i představení jednotlivých strojů na nedaleké točně, svezení zájemců na stanovišti strojvedoucího, nebo prohlídka strojoven. V provozu bude k vidění i unikátní hasičská stříkačka z roku 1932 z Loučan u Olomouce,“ prozradila mluvčí ČD Monika Bezuchová.

Upozornila, že vstupné do ČD Muzea je 50 korun. Děti od 6 do 15 let 25 Kč, mladší pak zdarma. Návštěvníci se vstupenkou na festival Kralinale mají slevu 50 %. Ti, co zaplatí nejprve plné vstupné v muzeu, a až poté se vydají na Kralinale, po předložení ústřižku zaplatí za jednotlivou projekci filmu jen 24 korun.

První ročník festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“ se koná v olomouckém S klubu a přilehlém okolí od 18. do 20. srpna. Přinese divákům 12 filmů, které přiblíží nevšední životní příběhy a nelehká rozhodnutí, kterým museli lidé odjakživa čelit. Na programu tak bude jak filmová klasika, např. Casablanca z roku 1942, tak novější kusy, jako třeba Alois Nebel z roku 2011. Čestným hostem festivalu pak bude letos herec Leoš Noha.

Na všechny tři festivalové dny stojí vstupné 249 korun. Jednodenní vstupenka pak 99 Kč. Předprodej na místě konání přijde na 49 korun za jednu projekci. Vstupné na venkovní promítání filmů je zdarma. Informace o nostalgických jízdách ČD jsou na webu www.cd.cz/zazitky, detaily o MFF Kralinale pak na stránkách www.kralinale.cz.

Spartan Race

Litovel – Extrémní překážkový závod na 7,5 kilometru, Spartan Race, se uskuteční v sobotu 19. srpna. Borci se utkají v areálu vedle vodáckého kempu v Litovli na Olomoucku.Připraveny budou i dětské závody, občerstvení, hudba a spousta dalšího. Více informací je uvedeno na www.spartan-race.cz (paš)

Slet ultralehkých letadel

Uničov – Středisko leteckých sportů v Dětřichově, místní části Uničova na Olomoucku připravuje na víkend 19. a 20. srpna tradiční Slet ultralehkých letadel. Půjde o 17. ročník setkání majitelů a pilotů ultraligtů, vrtulníků či vírníků z celé republiky. K vidění dále budou akrobatické kousky leteckých modelů, různá rivala či motorové padáky. Brány areálu se veřejnosti otevřou vždy v 9 hodin a vstupné se neplatí. Navíc pořadatel sletu Vladimír Linhart se svým týmem tradičně připravuje bohaté občerstvení. (paš)

Beseda o oltáři

Uničov - Muzeum baroka v Uničově na Olomoucku připravilo na neděli 20. srpna besedu o zajímavostech oltáře Čtrnácti svatých pomocníků. Zájemci o toto téma se sejdou v uničovském kostele Nanebevzetí Panny Marie ve 14 hodin. (paš)

Hasičkás soutěž

Velká Bystřice – Pohárová soutěž v hasičském útoku a večerní zábava se chystá v sobotu 19. srpna v Zámeckém parku u amfiteátru ve Velké Bystřici na Olomoucku. Soutěž hasičských družstev mužů a žen startuje v 9 hodin, po celou dobu soutěže bude zajištěno bohaté občerstvení. Téhož dne večer je připravena hasičská zábava. (paš)

Hody v Loučce

Dlouhá Loučka – Hodové slavnosti se chystají tento víkend v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Program startuje v pátek 18. srpna, divadelním představením a promítáním letního kina. Sobotní hodová zábava v místním zámeckém parku nabídne kapelu Arconat a film, neděli pak zahájí mše svatá a taky třeba vystoupení kapely Legendy se vrací v 15 hodin. Vstupné je zdarma. Celý program je stránkách obce www.dlouhaloucka.cz (paš)

Hody v Hnojicích

Hnojice – Tradiční hodové oslavy se chystají o tomto víkendu v Hnojicích na Olomoucku. Akce startuje přátelským posezením v pátek v 18 hodin na hřišti. Sobota nabídne fotbalová utkání i hodovou zábavu. Slavnostní zahájení oslav se koná v neděli v 15 hodin, chybět nebudou se svou ukázkou hasiči a v nabídce je i večerní hodová zábava. Otevřeno bude i muzeum v místní mateřince, které nabídne výstavu ve stylu retro, obrazy, šperky z polodrahokamů, točit se budou i kolotoče a další atrakce pro děti. Kompeltní program je uvedený na stránkách obce www.hnojice.cz (paš)

Císařské hody

Přáslavice – Císařské hody na obecní zahradě se chystají v sobotu 19. srpna v Přáslavicích na Olomoucku. Od 14 hodin tam bude kulturní program, který zahájí místní mažoretky. Nebude chybět něco z udírny, grilovaná kýta, makrely, koláče, zákusky a také něco k pití. Pro děti bude připravený skákací hrad, malování na obličej a koník za humny. Od 18 hodin pak vypukne hodová zábava se skupinou ELIXIR, na kterou bude vstup po celou dobu zdarma. V případě nepříznivého počasí se celá akce koná na velkém sále. V neděli v 11.00 hodin hodová mše v kapli sv. Rocha v Přáslavicích. (paš)