Domácí burgery u orloje

Pečivo, ale třeba i těstoviny nebo burgery z hovězího masa a další dobroty slibuje nadcházející Hanácký farmářský trh v Olomouci.

Na farmářském trhu si lidé mohli koupit kraslice, velikonoční dekorace i spoustu dobrotProdejci rozbalí svou nabídku v sobotu 9. dubna od 8 hodin ráno na Horním náměstí před podloubím radnice.

Organizátoři kromě jiného slibují, že přijede i kolektiv z Frenštátu, který dělá skvělé chlazené a sušené těstoviny, řepové, špenátové, i čokoládové, pod značkou Fajna Pasta.

Taky přijede pan Evžen Zippe z Horního Hedeče u Králík, který farmaří, chová hovězí dobytek a v rámci občerstvení nabídne burgery z masa ze svého chovu v různých variantách.

Trhy končí ve 13 hodin. Více informací na www.olomouckytrh.cz 

Veteran Arena otevírá

Muzeum historických automobilů a motocyklů Veteran Arena v Olomouci otevírá už 6. sezónu s kompletní řadou automobilů Wikov včetně aerodynamické „Kapky", valníku a sanitky.

„Pro letošní rok jsme doplnili kolekci o sportovní vůz Wikov 7/28 SS, sanitní provedení a provedení malý užitkový valník pekařský," lákal Michal Konečný z Veteran Areny.

Kromě toho se motofanoušci mohou podívat na 160 exponátů historických automobilů a motocyklů, přes 400 kusů historických telefonů nebo přes 150 kusů historických radiopřijímačů.

Muzeum je otevřeno od 1. dubna od 10 do 17 hodin, mimo pondělí, včetně státních svátků. Více informací na www.veteranarena.cz

Běh Smetanovými sady

Běh Výstavištěm Flora - závody vytrvalců ve Smetanových sadechZe dvou různě dlouhých tratí si mohou vybrat účastníci už osmatřicátého Běhu Výstavištěm Flora Olomouc.

Jeden z nejstarších běžeckých závodů odstartuje v pátek 8. dubna v 17 hodin od Café Restaurantu Fontána v Rudolfově aleji Smetanových sadů.

Na účastníky hlavního závodu čeká 9,6 kilometru po asfaltových parkových cestách, mládež a příchozí poběží 3,2 kilometru.

Startovné v hlavním závodě činí 80 korun, ti, kteří se vydají na jeden okruh zaplatí 40 korun.

Za své startovné obdrží všichni závodníci kromě sportovního zážitku ještě dvacetikorunovou poukázku na občerstvení v Café Restaurantu Fontána a čaj v cíli.

Pro ty nejlepší v jednotlivých kategoriích jsou připraveny drobné finanční a věcné ceny a diplomy, pro všechny pak malá běžecká tombola po vyhlášení výsledků.

Propozice a posléze i výsledky a fotografie ze závodu naleznou zájemci na stránkách www.liga100.cz.

Pevnost zve do vesmíru

Nadcházející víkend bude v olomoucké Pevnosti poznání patřit vesmíru. V úterý 12. dubna si totiž připomínáme Den kosmonautiky, kdy právě v tento den se v roce 1961 konal první let člověka do vesmíru.

Pevnost poznání v Olomouci - planetárium„V Pevnosti poznání jsme připravili nové komentované prohlídky hvězdné oblohy, návštěvníci se dozví zajímavosti o sluneční soustavě a seznámíme je se znameními aktuální noční oblohy," řekla mluvčí interaktivního muzea vědy Univerzity Palackého v Olomouci, Martina Vysloužilová.

Doprovodný program se koná celý víkend 9. a 10. dubna od 9 do 18. Vstupné je 30 korun.

„Kromě toho budeme v digitálním planetáriu poprvé pouštět nový film New horizont, česky Nové obzory. Snímek nás vezme na dech beroucí cestu po sluneční soustavě. Pouze tento víkend mají návštěvníci jedinečnou nabídku absolvovat animační program a zároveň zhlédnout film v ceně jedné vstupenky," dodala Martina Vysloužilová.

Více informací na www.pevnostpoznani.cz

Vycházka za historií Olomouce

Na historickou vycházku láká v sobotu 9. dubna olomoucká nezisková organizace Malá liška – klub přátel přírody.

Sraz je v 9.30 u pomníku TGM na Žižkově náměstí. Během asi sedmi kilometrové vycházky se účastníci projdou dějinami, které v našem městě zanechali stopu v podobě hradeb a fortových pevností.

Procházku končí u Korunní pevnůstky, kde budou zájemci moci navštívit Muzeum olomoucké pevnosti, vstupné je tam 60 nebo 30 korun.

Vycházku vedou Radek Hrachovec a Hynek Pečinka, členové Přátel přírody neplatí nic, hosté 20 korun.

VELKÝ PŘEHLED ZAJÍMAVÝCH VÍKENDOVÝCH AKCÍv celém Olomouckém kraji najdete
v pátečním TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku V nové grafice a ještě vydatnější…

Expediční kamera na hradě 

Hrad ŠternberkFestival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, Expediční kamera, opět míří do kin. Už 7. ročník bude tradičně k vidění i ve Šternberku.

Promítání se uskuteční v sobotu 9. dubna od 16 hodin v prostorách hradu Šternberk. Na diváky bude čekat celkem osm snímků ve dvou blocích.

Vstupné na festival činí 150 korun, snížené vstupné pro děti do 15 let, studenty a seniory 100 korun. Po celou dobu promítání nebude chybět ani občerstvení.

Cyklovýlet k rodišti Jana Opletala

Litovel – Sednout na kolo a vydat se do okolí Litovle, nabízí cyklistický výlet, který v sobotu 9. dubna pořádá Muzejní společností Litovelska.

Trasa povede Mezicemi s krátkou zastávkou u ovocné školky a moštárny, účastníci navštíví také barokní faru a kostel sv. Jiří v Nákle, ve Lhotě nad Moravou se zastaví u rodného domu Jana Opletala a dřevěné zvoničky.

Sraz účastníků cyklovýletu je ve 13.30 před Muzeem Litovel, první zastávka poznávacího cyklovýletu je plánována v Mezicích přibližně ve 14 hodin.

Noc deskových her 

V tajuplném prostředí Muzea vězeňství v Uničově na Olomoucku se v sobotu 9. dubna sejdou čarodějové, rytíři, strašidla a další postavy světa fantazie. Koná se tam totiž tradiční Noc deskových her.

Účastníci budou mít možnost vydat se spolu s hobity do srdce Středozemě na draka.

Spolu s hrami Carcassone se stanou pomocníkem šlechtice s jediným cílem získat pro svého pána, co největší panství. Nebo třeba taky na koni a s pošťáckou taškou na zádech či v pohodlném kočáře budou mít děti za úkol doručit psaní do nejzazších koutů Evropy ve hře Poštovní kurýr.

Noc deskových her se koná v bývalé šatlavě od 17 do 24 hodin. Vstupné je 10 korun.