Draci v Pevnosti poznání

K podzimu neodmyslitelně patří pestrobarevné listí a také nefalšovaní létající draci. Přijďte si s dětmi vyrobit svého draka do Interaktivního muzea vědy Univerzity Palackého v Olomouci. Pevnost poznání takovou možnost nabízí tento víkend, ať už v sobotu 22. nebo v neděli 23. října.

„Naše dračí vědecká výtvarka bude plně k dispozici oba dva dny, vždy od 10 do 17 hodin," uvedla mluvčí Pevnosti poznání Martina Vysloužilová. (paš)

Myslivecké slavnosti v centru Olomouce

Tradice myslivosti a Svatohubertská mše budou k v sobotu 22. října k vidění v centru Olomouce.

Program startuje v 9.30 průvodem z Biskupského náměstí do katedrály sv. Václava, kde Slavnosti sv. Huberta na Dolním náměstí v Olomoucise o půl hodiny později uskuteční mše.

V 11.30 se pak průvod vydá do centra města na Horní náměstí, kde se v pravé poledne uskuteční slavnostní zahájení programu.

Chybět nebudou vystoupení trubačů, přehlídka kynologické nebo sokolnické práce, ukázky vábení zvěře a nachystaná bude třeba i naučná stezka pro děti.

V nabídce budou také zvěřinové speciality. Z kančího, jeleního a dančího masa. (paš)

Mineral Expo

Tradiční prodejní výstava minerálů a šperků, Mineral Expo bude o víkendu hostit Střední škola polytechnická v Olomouci.

„Zveme všechny malé i velké příznivce přírodních kamenů, fosílií, šperků a dekorací z nich na prodejní výstavu minerálů. Kromě toho bude možné poznávání kamenů, výroba kameňáků, zdobení svícnů, misek a váziček kameny, navlékání korálků, oblíbené mandaly z písku, malování na obličej, retro stolní hry," píší organizátoři.

Prodejní výstava se koná v sobotu 22. října od 9 do 17 hodin, v neděli pak od 9 do 16 hodin. Vstupné je dospělé 40 korun, děti zaplatí 20 korun.

Tovačovský výlov

Chtěli byste ochutnat kapra na cibuli, zelenině nebo vyhlášené rybí hranolky? Nejen tyhle dobroty, ale především čerstvé ryby se budou prodávat na tradičním výlovu Hradeckého rybníka v Tovačově na Přerovsku. Oblíbená akce se tam koná v sobotu 22. a v neděli 23. října.

Ti, kteří do Tovačova zamíří pro čerstvé ryby, se mohou těšit na candáta, sumce, štiku, ale i třeba pstruha lososovitého o váze dvě až dvě a půl kila. V nabídce taky bude kapr, amur nebo třeba tolstolobik.

Chybět ale nebudou ani už hotové rybí dobroty.

Výlov po oba dny startuje v 8.30 na hrázi rybníka a potrvá asi do 17 hodin.

VÍCE ZDE…

Drakiáda ve Velké Bystřici

Na tradiční drakiádu lákají ve Velké Bystřici na Olomoucku. Pestrobarevná vznášedla zaplní tamní pole u hřbitova v sobotu 22. října od 13 do 16 hodin.

„Nekupujte draka v obchodě. Zkuste si letos postavit doma váš vlastní originál a přijďte ho vypustit na dračím leteckém dnu. Určitě se pobavíte. Občerstvení zajištěno," lákají organizátoři v pozvánce. (paš)

Detektivové na zámku 

Tajemný zámek aneb zločin na každém kroku. Tak se jmenuje akce, kterou chystají na sobotu 22. října na zámku v Náměšti na Hané na Olomoucku. Prohlídka trvá přibližně 60 minut a Zámek Náměšť na Hanéuskuteční se od 17 do 22 hodin.

Nejlepší detektivové pan rada Vacátko a Sherlock Holmes se návštěvníkům předvedou v akci.

Organizátoři však upozorňují, že je třeba se předem telefonicky objednat na čísle 585 952 184 nebo 737 291 359. Plné vstupné je 120 korun, snížené pak 60 korun. (paš)

Šternberský vandr 

Příznivci turistiky a zdravého pohybu se mohou o víkendu vydat na nový turistický pochod „Šternberský vandr", který všechny provede nádhernou podzimní přírodou s krásnými výhledy.

Akce se koná v sobotu 22. října, start je na koupališti ve Šternberku od 7 až do 13 hodin a do cíle musí účastníci dorazit do 17 hodin.

„Nějakou další rezervu máme, ale na konci října už se brzo stmívá, takže maximálně do 18 hodin," píší organizátoři v pozvánce.

Všechny trasy začínají u restaurace na koupališti a pokračují mírně do kopce do lesa směrem na Domašov.

Nad tankodromem se účastníci mohou kochat krásnými výhledy do okolí a také nádherně zbarvenou podzimní přírodou.

Po příchodu na Domašovskou vyhlídku čekají hlavně nejmenší hry a soutěže a také další překvapení, zapojit se mohou všichni.

Delší trasy pak pokračují dále směrem do Bělkovického údolí vlastním značením a nejdelší se odpojuje, aby zavedla turisty až do Jívové. Odtud přes Jedovou do Pohořan a dolů do Bělkovického údolí k rozcestníku „Podskalí".

Sedmnáctikilo­metrová trasa nepokračuje do Jívové a prochází velkou částí Bělkovického údolí až k Podskalí, kde spolu s pětadvacet kilometrů dlouhou trasou už účastníci pokračují po červené turistické značce až do Domašova u Šternberka a pak dále nad tankodrom a zpět lesní cestou na koupaliště.

Na koupališti je pak zajištěno občerstvení. Startovné je přibližně od 20 do 40 korun. (paš)

Pohádková svatba na hradě

Ať už plánujete svatbu nebo jen výlet, tipem kam se o víkendu vydat, může být hrad Šternberk. Svatebně vyzdobené prostory dodají hradu v sobotu 22. října od 10 do 16 hodin Hrad Šternberknevšední atmosféru.

„V tento den budou slavnostně vyzdobeny všechny svatební prostory hradu: nádvoří a park, Rytířský a Hodovní sál, hradní kaple a Rohový pokoj tak, jak tomu je při svatebním obřadu," uvedl za pořadatele Jan Gottwald.

Vstupné na prohlídku svatebních prostor je pro nastávající novomanžele 110 korun. Mimo svatební přehlídky se uskuteční i klasické prohlídky hradu na obou okruzích. Základní okruh přijde na 110 korun, celý hrad pak na 140 korun za osobu. (paš)

Krojovaný průvod v Příkazích

Pocta paní Boženě Langové. Tak se jmenuje akce, která se koná v neděli 23. října v Příkazích na Olomoucku a to u příležitosti 115. výročí narození paní Langové – Svozilové. „Paní Ilustrační fotoLangová byla velká znalkyně hanáckých krojů, které opravovala a také šila. Na radu k ní jezdívali lidé z celé Hané," píší pořadatelé v pozvánce.

Z její pozůstalosti a z exponátů, které zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Olomouci, vznikla výstava v prostorách obecního úřadu, jejíž zahájení je naplánováno na 14 hodinu.

V 15 hodin se projde krojovaný průvod obcí k Záloženskému domu, kde pak bude program od 16 hodin pokračovat promítáním filmů s paní Langovou, vzpomínkami s pamětníky.

Chybět ale nebude ani křest knihy o Boženě Langové nebo slavnostní raut pro všechny zúčastněné. Na slavnosti vystoupí Smíšený pěvecký sbor Příkazy, Folklorní soubor Cholinka z Choliny a Hanácká môzeka Litovel. (paš)

Draci pod Domašovem

Barevní draci, domácí i kupovaná vznášedla zaplní v sobotu 22. října louku pod Domašovem u Šternberka. Prezentace je od 13 hodin, začátek soutěže pak o hodinu později. Chybět nebude ani táborák, možnost opéct si vlastní špekáček. Vstup je zdarma, akci pořádá šternberský Dům dětí a mládeže. (paš)

Hubertova jízda v Charvátech

Hubertovu jízdu pořádají v sobotu 22. října v Charvátech na Olomoucku. Sraz účastníků a veterinární přejímka je od 8.30 do 9.30 u střediska ZD Drahlov. Na programu je pak slavnostní zahájení v 10 hodin, vyjížďka terénem, tradiční hon na lišku ale i židličkovaná nebo parkur. Večer v 19 hodin pak bude závěrečné posezení s bohatou tombolou v hospůdce U Davida. (paš)

Podzimní bazárek

Kožušany-Tážaly – Podzimní bazárek se chystá v sobotu 22. října v Tážalech na Olomoucku. Akce, kterou pořádají místní dobrovolní hasiči, se koná od 10 do 14 hodin a v nabídce bude oblečení, obuv, hračky, ale třeba i kočárky. (paš)

Výlet za perníkem

Na výlet do Pardubic nejen za perníkem, lákají v sobotu 22. října Přátelé přírody, skupina Malá liška Olomouc. Sraz je v 7.50 vlevo v hale hlavního vlakového nádraží Olomouc, vlak směr Praha odjíždí v 8.18.

„Pardubice se už stihly proslavit perníkem, na svou slávu tam ale ještě čeká nejmladší skupina Přátel přírody – Koala. Na její pozvání jedeme do Pardubic objevit památky bohaté historie v zachovalém centru města. Vystoupáme také na Kunětickou horu za městem, bývalou sopku, na níž trůní Rumburakův hrad," píší organizátoři v pozvánce.

Akci vedou Hynek Pečinka a Hanka Hulíková. Návrat do Olomouce je plánován do 19 hodin. Členové mají akci zdarma, hosté zaplatí 20 korun. Jízdné vlakem si hradí každý zvlášť, na srazu se lze domluvit na společnou zpáteční jízdenku za 230 korun. (paš)