Soutěž hasičů

Sbor dobrovolných hasičů v Nové Dědině, místní části Ubničova na Olomoucku chystá okrskovou soutěž v požárním sportu. Soutěžit budou družstva mužů a žen z okrsků Uničov, Troubelice, Dlouhá Loučka, a to ve štafetě 4 krát 100 metrů a v královské disciplíně, kterou je požární útok. Okrsková soutěž se koná na hřišti v Nové Dědině v sobotu 12. května od 10 hodin. 

Traktor Open Air

Dnes již „prvoligový“ Traktor patří mezi jedinou českou rockovou kapelu, která má svůj vlastní speciální festival. Už třetí ročník Traktor Open Air se koná v pátek 11. května v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci.

Na akci vystoupí skupiny The Paranoid ze Slovenska, Komunál, Tanja s kapelou, Booters, Forest Jump a závěr festivalu bude patřit Traktoru, který opět předvede svou show včetně velké projekce a různých pyroefektů. Festival se v minulosti konal v Hranicích a Plzni.

Pro letošní 3. ročník Traktor Open Air si muzikanti vybrali krásné prostředí olomoucké Korunní pevnůstky. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream, akce startuje ve 14 hodin. 

Veggie Fest

Nejlepší veganské jídlo a pití, diskuze, promítání a taky živá muzika nejen v podání kapely Zrní, to je Veggie Fest. Třetí ročník festivalu se uskuteční v sobotu 12. května na olomoucké Korunní pevnůstce a Pevnosti poznání. Startuje v 9.30 a potrvá do 22 hodin.

Ve venkovním areálu Korunní pevnůstky se příchozí mohou těšit na množství stánků s prodejci nejlepšího veganského jídla a pití, kvalitní netestované kosmetiky, fair trade stylového oblečení i doplňků a samozřejmě také s neziskovými organizacemi. Během celého dne se v areálu bude odehrávat řada sportovních aktivit a workshopů.

Uvnitř Pevnosti poznání budou po celý den projekce, přednášky a diskuse. Program nabídne českou premiéru španělského dokumentu Bullfight, diskusi v angličtině s mezinárodními aktivisty z Polska, Španělska, Slovenska a USA, dále pak debaty o rodičovství v praxi, veganství v náboženství a na promítání dokumentu Cestou mléka včetně diskuze s jeho autorkou Ivou Strnadovou o mlékárenském průmyslu jako takovém. Do diskuze se zapojí také Silvestr Vandrovec Špaček jako jeden z hlavních organizátorů projektu Bílé mínus. Na Veggie Festu bude i dětský koutek s vlastním programem.

Novinkou bude také profesionální cooking show přímo na hlavním pódiu, kde veganští kuchaři živě i s komentářem ukáží, že příprava lokálních veganských pokrmů je snadná a zvládne ji opravdu kdokoliv. Celý den se ponese v duchu skvělé a netradiční hudby a vyvrcholí živými koncerty. Největšími hvězdami jsou ZRNÍ a také PRESENTO & DJ SMOG. Plné vstupné vyjde na 200 korun, snížené na 100. Víc informací je uvedeno na veganolomouc.cz.

Jarní selský trh

Druhou květnovou neděli se bude ve Velké Bystřici už podesáté oslavovat krása lidových krojů. Kromě toho bude k mání i zelenina, ovoce, květiny, masné i mléčné produkty z malých farem, regionální prodejci, zdravá výživa, pochoutky. Mnoho dalšího zájemci najdou na jarním selském trhu. Slavnost kroje a Bystřické selské trhy se konají v neděli 13. května od 8 do 13 hodin. 

Hodová veselice

Hodovou slavností ožijí tento víkend Střelice, místní část Uničova na Olomoucku. Oslavy startují v pátek 11. května, kdy se bude po setmění promítat film v letním kině. Sobota přinese na hřišti TJ Sokol výstavu malých a velkých motocyklů a chybět nebude ani žehnání jezdcům.

Obcí bude znít bude rock i cimbálovka a akci zakončí Retrobál, kam je vstupné za 60 korun.

Nedělní program pak nabídne budíček s dechovkou i liturgii nebo průvod s kladením věnců. Otevře se i místní Vesnické muzeum, ukáže novou výstavu klobouků. V sobotu bude mít otevřeno od 14 do 17 hodin, v neděli od 9 do 12 a pak od 13 do 17 hodin. 

Módní přehlídka

Spodní prádlo, klobouky, svatební šaty, ale hlavně módní trendy a inspiraci nabídne módní přehlídka, která se koná ve Velkém sále Záložny v Litovli na Olomoucku.

Akce se koná v pátek 11. května od 19 hodin, vstupné je v předprodeji 150 korun a 200 na místě. 

Čištění Vrtůvky

Kdo máte chuť a čas, může se v pátek 11. května zúčastnit tradičního Čištění Vrtůvky v Přáslavicích na Olomoucku. Sraz je v 8.30 hodin na „Prostředňáku“, na závěr pořadatelé slibují opékání kabanosu. 

Turistický pochod

Na už 45. ročník turistického pochodu zve v sobotu 12. května odbor turistiky TJ Sigmy Lutín. Tradiční Mánesova stezka nabídne 15 nebo 25 kilometrů a cyklovyjížďku na 50 kilometrů. Prezentace je na stadioně v Lutíně od 7 do 8.30 hodin, výdej diplomů je pak do 14 hodin. 

Setkání seniorů

Tradiční setkání seniorů se koná v pátek 11. května v Kulturním domě v Pasece na Olomoucku. Akce startuje v 16 hodin, k poslechu i tanci zahraje dechová kapela Rozmarýnka. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.