Reggae festival v olomouckém parku

Smetanovy sady v Olomouci v sobotu 15. června od 14 hodin obsadí příznivce reggae. Koná se tam totiž nultý ročník prvního olomouckého Reggae festivalu.

Vystoupí kapely Dub Artillery, Zion Squaw, Homeboyrasta, Ganja Band Ivana Štráfka. Chybět nebudou Dj King Natty Pete, Dj Sláva, Ras Svobey a další.

Doprovodný program nabídne pivo z Pivovaru Holba, prodejní stánky, půjčovnu koloběžek Kostka, Fair Trade & Promo stánky, skákací hrad pro děti, dětskou stage s moderátorem, soutěže a aktivity pro malé i velké, ale například i ukázky hry na etnické nástroje a ukázky Hudebního Institutu Olomouc.

Tvarůžkové hody s folklorem i Metallicou

Na první ročník Tvarůžkových hodů se múžete vyrazit do Velkého Týnce. Slavnost se uskuteční v sobotu 15. června od 14 hodin v zámecké zahradě ve Velkém Týnci.

V rámci programu vystoupí Roman Čief z Metalindy, olomoucká kapela FastMade, z Litovle přijede Metallica Revival, chybět však nebude ani národopisný soubor Týnečáci.

O večerní zábavu se pak postará skupina Žízeň z Grygova.

Na jídlo budou tvarůžkové speciality, žebra, cigáro z udírny a na pití bude sedm druhů piv, víno, alko, nealko. Pro dšti budou připravené atrakce. Vstupné je padesát korun.

Ve Šternberku se předvedou farmáři i siláci

Na další Venkovské trhy ale i silné chlapy se mohou těšit obyvatelé Šternberka. Farmáři a prodejci se na tamním Hlavním náměstí sejdou v sobotu 15. června, od 7.30. 

Mezi více než padesáti prodejci se objeví se svými produkty i několik nováčků.

„Pestřejší nabídka by měla být v sortimentu zeleniny od Hoštické zeleniny s.r.o., od pana Dvořáka z Olomouce i bio zelenina, nově řeznictví Žabčík nabídne své zabijačkové a uzenářské speciality a ochutnáme koláče, frgály a jiné sladké dobroty od nového výrobce z Hnojic," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Široké veřejnosti se představí i projekt Nakupuj na kole, kdy bude pro zájemce připravené k zapůjčení nákupní kolo nebo koloběžka. K tomu všemu bude hrát a zpívat dolanská kapela Heřmánek, připraveno bude i občerstvení.

Sobotní odpoledne pak bude patřit druhému ročníku klání silných mužů v extrémních silových disciplínách.

„Akce se koná u sportovní haly Ecce Homo pod názvem Strongman Šternberk 2013, od 14 hodin odpoledne. Jedná se o jediný oficiální závod nejen na území Olomouckého kraje, ale i celé Moravy a Slezska. Přijďte si vychutnat nevšední podívanou a povzbudit borce při zvládání extrémních disciplín. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován dětskému oddělení šternberské nemocnice," doplnila mluvčí.

Metalový festival na Korunní pevnůstce

Letošní ročník festivalu Bounty Rock Cafe Open Air naservíruje návštěvníkům tuto sobotu pořádnou porci tvrdého rocku a metalu.

Od 13 hodin se na podiu Korunní pevnůstky vystřídají kapely Votchi, Škwor, Bank of Joe, Dymytry, Arakain a jako hvězda večera vystoupí anglická skupina Girlschool.

VÍCE ZDE…

Na Sv. Kopečku si můžete zaběhnout zoomaraton

Na sportovní víkend se chystá olomoucká zoo na Svatém Kopečku. V sobotu se tady koná historicky první ročník zoomaratonu s hromadným startem v areálu zoo. Sraz účastníků je v 17 hodin na pokladně zoo.

Trasa je dlouhá tři kilometry, poběží se areálem zoo a vítány jsou všechny věkové kategorie. Pro ty, kteří zdárně dorazí do cíle, budou připraveny ceny.

V neděli si pak příchozí mohou vyzkoušet jízdu na netradičním čtyřkole na hřišti zoo.

Koníci na Lazcích: nový areál hostí špičkový parkur

Od pátku až do neděle bude nový jezdecký areál na Lazcích žít špičkovým jezdeckým uměním.

Poprvé se v Olomouci koná Skokový pohár, vrcholná tuzemská soutěž v parkuru.

VÍCE: Olomouc poprvé hostí špičkový parkur. Na Lazcích se jede Velká cena Brna

Hrad Sovinec ožije šermířským turnajem

O tomto víkendu pořádá občanské sdružení Dědictví na hradě Sovinec na Bruntálsku pohádkové netradiční prohlídky hradních zákoutí.

„Během celé prohlídkové trasy uvidíte známé pohádkové příběhy, jako například Perníková chaloupka nebo Otesánek, v podobě, jakou jste dosud neznali," uvedl Patrik Mondo Balon z pořádajícího Občanského sdružení Špinavci.

Na 5. hradním nádvoří bude doprovodný program v režii skupiny šermu Berendal, která představí nefalšovaný rytířský šermířský turnaj. Hrad bude po oba dva dny otevřený od 9.15 do 18 hodin.

Prohlídky s kostýmovaným průvodcem vycházejí každých 15 minut. Bližší informace k programu, případně možnost rezervace vstupenek na prohlídky, jsou k dispozici na telefonu: 725 577 726 nebo na e-mailu: hofmistr.mlok@seznam.cz.

Uničov slaví 800 let. S rytíři i středověkou muzikou

Rytíři, kejklíři nebo divadlo budou k vidění v sobotu 15. června v centru Uničova na Olomoucku. Město totiž slaví osmi sté výročí svého založení a pro širokou veřejnost nachystalo rozmanitý program, který nabídne velký historický jarmark.

Slavnost zahájí průvod kostýmovaných postav. Družina zakladatelů města, moravského markraběte Vladislava Jindřicha a lokátora Theodoricha, vyrazí v 10 hodin z náměstí Osvobození a ulicí Dr. Beneše dojde na Masarykovo náměstí.

Na velké scéně na Masarykově náměstí se představí kapely hrající historickou muziku, rytíři a kejklíři, malá scéna na nádvoří městského úřadu bude patřit zase divadelníkům.

„Vedle toho pro děti připravíme nafukovací atrakce jako skákací hrad a bludiště, dále řemeslné dílny, katovskou dílnu a řadu jiných aktivit," přiblížil Jiří Urbášek z odboru kultury uničovské radnice.

V odpoledním a večerním bloku se představí desítky účinkujících s celou řadou rekvizit i několika koňmi.

„Středověcí rytíři se pochlubí jezdeckými dovednostmi, budeme svědky výcviku dragounů, šermířských soubojů, uvidíme tance a veselice uničovských gotických krčem nebo kratochvíle švédských žoldnéřů," pokračoval Urbášek.

Přibližně v 19.30 hodin se pak utkají rytíři v turnaji O královnu slavností a kapela Clamortis předvede, jak zní středověké rytmy hrané na moderní nástroje. Po setmění se ke slovu dostanou žongléři s ohněm a přibližně ve 22 hodin nebo ozáří ohňostroj. VÍCE ZDE…

Ve skanzenu se předvedou stará řemesla

 Jak se přede na kolovratu, paličkuje, pletou košíky anebo tká uvidí všichni, kdo se v sobotu zastaví v Hanáckém skanzenu v Příkazích. Od 10 do 17 hodin se zde koná tradiční řemeslný jarmark.

Na příchozí čeká nejen občerstvení ale také zábava v podání folklórních hudebních sestavení. Zahrají zde olomoucké cimbálové muziky Tož tak a Frgál.

Vystoupí taky soubor muzikantů pod vedením ředitele skanzenu Viléma Švece s názvem Nepředstavitelná kapela. V ceně vstupného je i prohlídka lidových staveb, plné vstupné je 80 korun, snížené 60 korun, rodinné 200 korun.

Festival dračích lodí na Laguně

Fanoušci vodních sportů mohou o víkendu vyrazit na velkou slavnost do Přerova. V sobotu a v neděli se tam koná tradiční Festival dračích lodí.

V osvědčeném a prověřeném prostředí přerovské Laguny se letos sejde padesát posádek, které budou bojovat o vavříny ve čtyřech kategoriích.

Tradičně se utkají obchodní společnosti v Poháru firem, různé spolky a sdružení v Poháru FUN, žáci a studenti v Poháru škol a ženské posádky v Poháru dračic.

„V sobotu účastníky čekají od 10 hodin rozjížďky a po polední pauze finále ve sprintech na 200 metrů. V neděli se pojedou vytrvalostní závody na 1000 metrů okořeněné intervalovým startem a čtyřmi obrátkami. Na krátké trati si to navíc rozdají ještě policisté a adepti uniforem ochránců pořádku o Pohár ředitele Vysoké policejní školy a Střední policejní školy MV v Holešově," upřesnil Jaromír Maňák, předseda pořádajícího klubu Moravian Dragons.

Krom bohatého občerstvení se chystá také nabitý doprovodný program.

Po oba dny bude atmosféru svým hudebním výběrem dotvářet oblíbený DJ Vladimír Mádr a v sobotu po finálových jízdách se rozpoutá nefalšovaná Dragon party, jak ji pořadatelé znají z mezinárodních soutěží.