Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na Svátky města, rychlá auta i lodičky

Olomoucko - První červnový víkend se rozhodně nehodí zůstávat doma. Na Olomoucku je připravena spousta skvělých akcí, podívejte se na naše tipy.

4.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Průvod s loučemi, bitva, dobroty

Koncerty, bitvu císařského a švédského vojska, ale především průvod ke cti svaté Pavlíny v doprovodu šermířů a kejklířů nabídnou od pátku do soboty tradiční Svátky města Olomouce.

Průvod ke cti sv. Pavlíny. Svátky města OlomouceV bohatém programu nebude chybět ani divadlo, nová historická expozice, a kdo bude mít zájem, může nahlédnout do zpřístupněné renesanční lodžie či vyrazit na den otevřené radnice a setkání primátorem.

Slavnostní průvod s ostatky patronky města vyjde v pátek výjimečně ve 21 hodin z Horního náměstí. Představitelé města v kostýmech historických konšelů a zhruba sto padesát šermířů s hořícími pochodněmi projdou městem až k chrámu svatého Mořice.

Živo ale bude v centru města už v pátek ráno. Na Dolním náměstí si příchozí mohou nakoupit domácí dobroty na Hanáckém farmářském trhu, uvítá je také flerjarmark a knižní a antikvární trhy. Později se přidá i historický a řemeslný jarmark s dílnami a také prezentace olomouckých minipivovarů.

Od 19 hodin pak čeká účastníky oslav veliký open-air koncert na Horním náměstí, kde vystoupí nejméně dvě stě zpěváků-účastníků festivalu Svátky písní, společně s kapelou Hudebního institutu.

Sobota pak zve milovníky dobrého jídla na nádvoří radnice, kde je čeká gastronomická přehlídka studené i teplé kuchyně Ochutnejte Hanou.

Během dne si dospělí i děti užijí na Horním náměstí koncerty, bohatý doprovodný program, dětskou zónu, divadla, dílny a výstavy.

V Bezručových sadech bude celou sobotu vojenské ležení s šermířskými vystoupeními, které v 16 hodin vyvrcholí Velkou historickou bitvou. Svátky města začínají v pátek v 15 hodin a program završí sobotní koncert v 19 hodin.

VÍCE ZDE…

Ecce Homo ve Šternberku

Silná auta, ale i spousta zábavy obsadí od pátku do neděle Šternberk. Jede se tam tradiční závod Ecce Homo.

V depu Ecce HomoAutomotoklub Ecce Homo, který závody Mistrovství Evropy pořádá, navíc zve také na otevření interaktivní výstavy Ecce Homo Park v areálu bývalého augustiniánského kláštera od soboty 6. června.

Slavnostní zahájení závodů proběhne v pátek 5. června od 18 hodin na Hlavním náměstí ve Šternberku.

Během závodního víkendu se bude konat také tradiční doprovodná akce Město v pohybu, jež se uskuteční na Hlavním náměstí a v tomto roce bude poprvé zcela zdarma.

DOPROVODNÝ PROGRAM ZDE…

Otevírání vody na Poděbradech

Otevírání vody zakončené prvním letním promítáním, láká o víkendu na olomoucké Poděbrady.

Projížďka na lodi na olomouckých PoděbradechAkce, která startuje v sobotu 6. června od 10 hodin nabídne sportovní program s provazochodec­tvím, volejbalem, fotbálkem, frisbee, ale třeba i projížďky na lodích.

Zájemci se také mohou vydat z Olomouce na Poděbrady hromadnou cyklojízdou, sraz je v 15 hodin u bývalého letadla v Olomouci.

Ve 21.30 se účastníci akce mohou těšit na promítání snímku Píseň moře a také večerní romantické projížďky na loďkách.

Dětský den s olomouckými hokejisty

Především dětem bude v sobotu 6. června patřit zimní stadion v Olomouci. Koná se tam sportovní Dětský den s HC Olomouc.

„Akce se uskuteční v prostorách zimního stadionu, v případě příznivého počasí i ve venkovním areálu, a to od 9 do 13 hodin. Děti i rodiče se mohou těšit na několik stanovišť, kde se jim budou věnovat hráči HC Olomouc a kde si vyzkouší své sportovní schopnosti i vědomosti o olomouckém klubu nebo ostatních týmech," sdělila za organizátory Zuzana Spurná.

Na dětském dni nebudou chybět hráčská jména jako je Rašner, Vodný, Vošvrda, Králík, Ostřanský nebo třeba i Török či Kafka.

Pro dospělé bude připraven netradiční vědomostní kvíz o HC Olomouc a hráčích. Děti se mohou těšit na drobné odměny. Občerstvení bude zajištěno.

Podpořtě projekt Jeden běh nestačí

Chcete si zasportovat a zároveň udělat něco dobrého pro druhé? Pak byste měli v neděli 7. června vyrazit na akci s názvem Jeden běh nestačí, která se od 10 hodin koná v olomouckých Smetanových sadech.

Sportovní událost nabízí závodní tratě pro věkové kategorie od 0 po 99 let na vzdálenostech od 50 do 10 000 metrů. Hlavní závod startuje ve 14 hodin a je dlouhý deset kilometrů. Na programu nechybí ani tombola, lukostřelba, lanové aktivity, divadlo pro děti nebo občerstvení. Charitativní startovné na místě stojí 250 korun, všichni předem přihlášení závodníci zaplatí 200 korun.

„Startovné bude použito na podporu rodin, které jsou v péči Střediska rané péče SPRP Olomouc. Více informací zájemci najdou na www.ranapece.cz.

Nejlepší králíci se utkají ve Štěpánově

Závody v králičím hopu se o víkendu konají ve Štěpánově na Olomoucku. Soutěžit se bude v několika disciplinách: rovinná dráha, parkur, skok daleký a skok vysoký.

Návštěvníci mohou na vlastní oči vidět držitele českého rekordu ve skoku vysokém, králici jménem Ramona Golden Kids, jenž překonala výšku 95 centimetrů a která se v letošním roce stala i mistryní Evropy ve skoku dalekém s výkonem 255 centimetrů.

Na závod dorazí také několik účastníků letošního Mistrovství Evropy. Konalo se ve Švýcarsku a pro české hopáky bylo velmi úspěšné. Závody se konají v sobotu 6. června od 14 do 18 hodin a v neděli 7. června od 9 do 14 hodin. Zájemci mohou soutěž navštívit ve štěpánovském Areálu chovatelů na Sokolské ulici. 

Activityfest na Korunní pevnůstce 

První ročník nového festivalu Activityfest zaplní v neděli 7. června Korunní pevnůstku v Olomouci.

Ilustrační fotoOd 13 hodun se tam představí sportovní spolky, letní tábory a různé další skupiny zaměřené na tvorbu a uměleckou činnost.

„Snažili jsme se, aby si v programu každý našel to svoje. Aktivity budou zaměřené jak na děti, tak na jejich rodiče," popsal pořadatel Jan Jílek.

Kromě samotných aktivit bude odpoledne doplněné o doprovodný program.

„Na místě bude mobilní u-rampa, kterou si zájemci budou moci rovněž vyzkoušet. Všechno potřebné bude k dispozici k zapůjčení," doplnil Jan Jílek.

Vstup do areálu je zdarma, stejně jako prezentace stanovišť.

Velký Dětský den v Čechovicích

Zábavné odpoledne věnované dětem se chystá v sobotu 6. června v Čechovicích, místní části Velkého Týnce na Olomoucku.

Dětský den na tamním hřišti nabídne od 13 hodin do 17.30 dětské soutěže, vystoupení cirkusu LeVitare, přijde i balónkový klaun a publiku se představí skupina Jumping Drums.

Chybět nebude ani jízda na koních, na kanoích, skákací hrad, kolotoč či malování na obličej. Od 20 hodin do pak bude hrát k tanci i poslechu Staňa band.

Lošov otevírá novou vycházkovou trasu

Do Lošova, městské části Olomouce zavede v sobotu 6. června všechny zájemce nová příměstská vycházková trasa. Slavnostně se otevře v 9.30 na konečné stanici busu č. 11 „Lošov".

Do Lošova, městské části Olomouce zavede v sobotu 6. června všechny zájemce nová příměstská vycházková trasa„Loni prošli členové a dobrovolníci olomoucké neziskové organizace Malá liška – klub přátel přírody okrajové části našeho města a zaměřili se na místní drobné historické památky, zajímavá zákoutí a okolní přírodu," vysvětlil Hynek Pečinka, předseda Malé lišky – klubu přátel přírody.

V rámci projektu Do přírody ve městě tak vzniklo šestnáct příměstských tras pro nenáročnou několikahodinovou turistiku.

„Byly vytvořeny pro potřeby rodin s dětmi, seniorů, ale i třeba studentů nebo návštěvníků našeho města, kteří chtějí poznat Olomouc z trochu jiné stránky, příjemně strávit svůj volný čas a něco se dozvědět," pokračoval.

Trasy, které měří jen několik kilometrů a ujde je doslova každý, začínají a končí na konečných stanicích MHD. „Jsou tedy jednoduše přístupné levně, rychle a bezpečně. Nejsou vyznačeny v terénu, zájemci si mohou stáhnout jejich popis na webu www.prirodavemeste.cz, vytisknout doma, nebo se připojit přímo na místě chytrým mobilem, pro který jsou stránky optimalizovány," doplnil Hynek Pečinka s tím, že brzy budou na konečných stanicích MHD informační cedule s QR kódy. Dopravní podnik města Olomouce věnoval projektu i dva vozy, tramvaj a autobus, které budou propagovat projekt mezi olomouckou veřejností a návštěvníky města.

První Meziobecní olympiáda 

Vůbec první Meziobecní olympiáda čtyř vesnic na Olomoucku se chystá na sobotu 6. června a soupeřit na ní budou jednotlivci i družstva z Bělkovic – Lašťan, Dolan, Tovéře a Samotišek.

Soutěžící si mohou zaběhat, zkusit si skok daleký i hod do dálky nebo se utkat ve smíšených štafetách. Akce se koná na atletickém stadionu v Dolanech u Olomouce.

„Je to poprvé. Vymysleli jsme to my v Tovéři a oslovili jsme starosty z okolí. Myšlenka se jim zalíbila a uvidíme, jak to dopadne, sami jsme zvědaví," říká tovéřský starosta Miroslav Majer.

Ilustrační fotoPočty sportovců zatím nedokáže odhadnout. „Vypadá to, ale, že spousta lidí přijde a registruje se až na místě. Budeme rádi, když to bude alespoň padesátka sportovců, což se snad splní. Zasportovat si může, kdokoli kdo přijde," vysvětluje a dodává, že soutěžního klání se mohou účastnit i obyvatelé jiných vesnic. „Jejich výkon se však nebude započítávat do celkového klání mezi obcemi, které se na akci podílí," upozorňuje.

V historii všech čtyř obcí se prý nikdy nic podobného nekonalo. „Sousedsky jsme si ty nejbližší obce, Tovéř, Dolany, Bělkovice – Lašťany a Samotišky. Máme nadstandardní vztahy ve všech věcech, v problémech i v příjemných věcech. Takže varianta uspořádat hry ze začátku mezi sebou, v nejbližším okolí, se nabízelo. Navíc v Dolanech mají velmi pěkný sportovní areál," pokračuje starosta Tovéře.

„Mám za to, že se nikdy nic podobného nekonalo. Navíc pohyb by se měl trochu víc propagovat. Děti dnes sedí spíše u počítače a tak jsme spojili příjemné s užitečným a pokud to dobře dopadne, tak z toho uděláme tradici," míní Miroslav Majer.

Akce startuje v sobotu 6. června na atletickém stadioně v Dolanech.

Zájemci mohou vybírat hned ze tří soutěžních kategorií, určené jsou pro děti do 12 let, mládež do 16 let a svoje místo najdou i junioři a dospělí. Soutěžní disciplíny nabídnou běh, skok a hod do dálky, smíšené štafety a jako doprovodné soutěže pak plážový volejbal a nohejbal.

Start je v 9 hodin, prezentace závodníků je mezi 9 a 9.30. „Předpověď hlásí hezké počasí, tak snad to vyjde a půjde o příjemně strávený den. Věříme tomu, že se hry uskuteční i příští rok, kdy popřípadě už vychytáme věci, které nás letos ještě nenapadly. Jsme teprve na startu," dodává starosta.Autor: Petra Pášová

4.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brankář Sigmy Miloš Buchta vyráží balón - vlevo Milan Baroš, vpravo od gólmana Ondřej Šašinka, Martin Šindelář a Lukáš Kalvach
26

Gólman Sigmy Buchta: Baník nás předčil bojovností, my jej kvalitou

Ilustrační foto

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Dopravní hřiště v Olomouci se výrazně zvětší, odkloní cyklostezku

Dopravní hřiště u plaveckého stadionu v Olomouci bude dvakrát větší.

Mlha Zlámala nepřekvapila: Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli střet fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení