VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na Svátky jara, šmoulování či košt

Olomoucko - Máme pro vás spoustu zajímavých tipů na víkend. A nepůjde jen o akce s velikonoční tematikou. Určitě si z naší nabídky vyberete podle svého gusta. 

18.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jitka Koděrová

Ve Velké Bystřici budou soutěžit v hodu vlaštovkou

Velká Bystřice – Vyrobit si vlaštovku a ještě si s ní zasoutěžit, nabízí skautští organizátoři sobotní Vlaštovkiády ve Velké Bystřici na Olomoucku. Akce, kde se bude závodit v hodu vlaštovkou, se koná v sobotu 19. března v místní Orlovně od 14 do 17 hodin. Registrace je od 14 do 14.20 a organizátoři ještě upozorňují, že účastníci by si s sebou měli vzít přezůvky. 

Sluňákov nabízí sovy i bobří rodinku

Horka nad Moravou – Večer se sovami, ale taky návštěvu bobří rodinky, nabízí o nadcházejícím víkendu Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku. V pátek 18. března tam od 18 hodin na návštěvníky čeká Soví noc, která nabídne večer se sovami ze stanice pro handicapované živočichy. Vhodné i pro děti, které vydrží vzhůru po sovím způsobu, ukončení organizátoři avizují po 20 hodině.

Hned druhý den, v sobotu 19. března se mohou návštěvníci vydat do míst, kde si našla domov bobří rodinka. Příchozí se dozví o dramatických osudech bobrů, ucpaném rybníce, nahlédnou k nim domů a taky se dozví, jak bobři pomáhají s péčí o areál domu přírody. Vstupné na obě akce je zdarma. Více podrobností zájemci najdou na www.slunakov.cz.

Olomoucký bleší trh láká i na možnost vyzkoušet si tetováníBleší trh – Vintage Market v Olomouci

Olomouc – Na veteš, přírodní kosmetiku, eko-kadeřnictví a veganskou kuchyni láká první jarní Vintage.Market­.Olomouc. S mottem Jaro je tu se v sobotu 19. března uskuteční další ze série olomouckých bleších trhů. Ve výjimečných prostorách kanovnického domu na Wurmově 7 bude možné zakoupit nejrůznější druhy veteše, od oblečení až po věci, které pamatují naše babičky…VÍCE

Ve Velké Bystřici se budou plést v neděli tatary

Velká Bystřice – Přijďte si o květné neděli 20. března do západního křídla zámku ve Velké Bystřici na Olomoucku, do růžového domečku, uplést pořádný tatar. Chlapi z Roviny vás to od 15 hodin naučí. Ukáží, jak si vybrat správné proutky a ti šikovní si mohou zkusit vyřezat i vrbovou píšťalku. Děvčata si mohou voskem zase vymalovat svou kraslici nebo ozdobit velikonoční perníček. 

V Nákle budou chodit s litečkem

Náklo – Oprášenou tradici, kterou se vítá jaro, chystají v neděli 20. března v Nákle na Olomoucku. Národopisný soubor Pantla tam chystá akci tradiční chození s litečkem. Začátek průvodu bude ve 13 hodin u pohostinství U Gajů v Nákle. 

Vyrobte si velikonoční dekorace v Července

Červenka – Na velikonoční výstavu zvou organizátoři do Červenky na Olomoucku. Akce se uskuteční v sobotu 19. března od 10 do 14.30 v místní sokolovně. Návštěvníci budou mít možnost koupit si originální výrobky, načerpat příjemnou velikonoční atmosféru a v dílničce si vyrobit velikonoční dekorace. 

Do Velkého Újezdu na velikonoční šmoulování

Velký Újezd – Tvořivé dílničky pro děti, prodej velikonočního zboží nebo zdobení šmoulích vajíček nabízí o nadcházejícím víkendu sokolové a zahrádkáři ve Velkém Újezdu na Olomoucku. Akce nazvaná Vítání jara se v obci koná v neděli 20. března od 10 do 12 hodin a pak od 14 do 16 hodin. Velikonoční šmoulování zaplní velký sál místní Sokolovny, vstupné je dobrovolné. 

V Mrsklesích nabízí jedenáct způsobů zdobení vajecIlustrační foto.

Mrsklesy – Hned jedenáct způsobů, jak ozdobit kraslice nabídne sobotní velikonoční dílna v Mrsklesích na Olomoucku. Kromě toho se v místním Kulturním domě budou od 14 hodin vyrábět také dekorace na stůl či věnečky na dveře. Výrobky bude možné si i koupit. Účastníci velikonoční dílny by si s sebou měli přinést nůžky, tavící pistoli, větvičky z břečťanu, břízy, vrby nebo třeba buxusu. Kraslice pak přijde na 7 korun, věnečky na 80 a dekorace na stůl mezi 30 až 90 korunami. Dílny je vhodná i pro děti asi do pěti let.

Litovelské muzeum nabízí tvoření i zvyky

Litovel – Velikonočním zvykům bude o víkendu patřit Muzeum v Litovli na Olomoucku. Ve výstavních prostorách se v sobotu 19. března od 13 do 16 hodin odehraje velikonoční tvoření. V neděli 20. března pak organizátoři zvou na vystoupení dětí z Národopisného souboru Pantla, které předvedou velikonoční zvyky a na hudební zážitek, o který se postará dechovka Nákelanka. 

V Přáslavicích se rozloučí se zimou

Přáslavice – Se zimou se o víkendu rozloučí v Přáslavicích na Olomoucku. Tamní mateřinka totiž zve na tradiční vynášení zimy, které se chystá v pátek 18. března za obecní zahradou. Akce startuje v 9.30, odchod průvodu dětí z mateřské školky na sídlišti a od základní školy bude v 9 hodin. Kromě toho v pátek v zasedací místnosti Obecního úřadu startuje i jarní výstava s velikonoční tematikou. K vidění budou výrobky dětí ze základní a mateřské školy a také Mateřského centra Motýlek. Výstava bude otevřená v pátek a sobotu 19. března, vždy od 10 do 17 hodin.

V Hněvotíně budou koštovat nejlepší pálenkyIlustrační foto

Hněvotín – Už posedmé zvou organizátoři z Hněvotína na Olomoucku všechny dospělé na tradiční ochutnávky pálených produktů Hněvotínský košt 2016. Akce voňavých pálenek se uskuteční v pátek 18. března od 18 hodin v sále místního kulturního domu. Jsou připraveny ceny, kulturní program a ochutnávka smažených koblih. Vstupné je 50 korun, vstupenka je zároveň poukázkou na ochutnávku patnácti soutěžních vzorků a právo lidového hlasování. 

V Krčmani obnoví zapomenuté velikonoční zvyklosti

Krčmaň – Vzkřísit staré velikonoční tradice se letos rozhodli v Krčmani na Olomoucku. Na tuto sobotu 19. března totiž připravují akci nazvanou Svátky jara – vynášení Morany s podtitulem Vážně i nevážně pro děti i dospělé.

„Vše se uskuteční v duchu dvacátých a třicátých let minulého století, proto nebudou chybět dobrovolníci v dobových kostýmech řemeslníků, obchodníků, úředníků či dobových civilistů," nastínil za pořadatele místní patriot Jaromír Jiřík.

Kostýmovaný průvod vyrazí obcí z návsi od kostela v 11 hodin, doprovázet ho bude živá dechová kapela, jehož čelu bude vévodit velká Morana. Veselá skupina navštíví předem domluvené domácnosti, přičemž na zastávce na Marcínku bude přítomným vysvětlena historie a původ této jarní tradice. Následovat bude symbolické zničení Morany u mostku a do obce budou jako symbol přicházejícího jara přineseny rašící nazdobené větve.

Odpolední program od 14. hodiny se přesune před místní hospodu.

„Tady si budou moci návštěvníci vyzkoušet stará lidová řemesla a hry, jako například kolování obručí, drátenictví, tlučení špačků, kuličky, chůzi na chůdách nebo střelbu z praku," popsal Jaromír Jiřík.

Atmosféru počátku minulého století přitom podtrhne dobová reprodukovaná hudba a výstavka starých fotografií z obce, pro srovnání doplněná i o snímky současné. Připravené budou i zabijačkové speciality.

„Snad se nám podaří zavést v Krčmani staronovou tradici a dění v obci oživit," uzavřel Jaromír Jiřík. Pro pořádání akce spojili síly místní nadšenci s dobrovolníky z Malé lišky, olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody.

Jarní výstava v Pasece nabídne i soutěž o nejhezčí dort

Paseka – Tradiční Jarní výstavu chystají v sobotu 19. března v Pasece na Olomoucku. Na příchozí čekají tradiční prodejní stánky s jarním a velikonočním zbožím, jarmarky dětí ze základní a mateřské školy nebo výtvarné dílničky dle nabídky vystavovatelů.

„Novinkou letošního ročníku je otevřená soutěž bez ohledu na věk autora nebo zkušenosti, a to o nejhezčí a nejzajímavější dort velikonoční, dort pro Pepíka nebo Patrika, který měl svátek před měsícem. Ve všech kategoriích mohou být udělena první tři místa," uvedla Jana Knápková, ředitelka místní Základní a mateřské školy, která spolu s Kulturní komisí obce akci pořádá. Akce se koná od 14 do 18 hodin.

V Hněvotíně vyrobí slámovou výzdobu obce v nadživotní velikosti

Hněvotín – Areál fotbalového hřiště v Hněvotíně na Olomoucku se v neděli 20. března promění ve velkou výtvarnou dílnu. Od 14 hodin tam totiž účastníci společně vytvoří velikonoční slámovou výzdobu obce v nadživotní velikosti. Kromě toho organizátoři slibují i výuku pletení pomlázek a také namalování spousty krásných vajíček. Občerstvení bude zajištěné. 

BONUSOVÁ NABÍDKA

Aktuální plesy na Olomoucku

Olomouc – Divadlo na cucky, VII. reprezentační ples na Cucky

Sobota 19. března, od 19 hodin, DŮM U PARKU v Palackého ulici v Olomouci

Hraje: New Street Band, DJ Mamon, DJ Gula

Tombola: ano

Vstupné: 250 Kč na stání

Olomouc – II. Hasičský ples

Sobota 19. března, od 20 hodin, kongresové prostory RCO Olomouc

Hraje: skupina Gama

Tombola: ano

Vstupné: 120 Kč na stání

Náklo, Dětský maškarní ples

Pátek 18. března, od 16 hodin, sokolovna Náklo

Hraje: vystoupí šašek Viky, vystoupení dětí MŠ Náklo

Tombola: ano

Vstupné: dobrovolné

Náklo, Josefovský bál

Sobota 19. března, od 20 hodin, sokolovna Náklo

Hraje: skupina Kartágo, Eva a Vašek revival

Tombola: ano

Vstupné: 60 korun

Náměšť na Hané, Rockový ples

Sobota 19. března, od 20 hodin, KD Náměšť na Hané

Hraje: Pryor, Sarcander, ZíZí Top revival
Tombola: soutěž o hodnotné ceny

Vstupné: 60 Kč (rezervace míst p. Havlík 602 150 614)

Šumvald, Školní ples

Sobota 19. března, od 19 hodin, Kulturní Dům Šumvald

Hraje: kapela Fofrovanka, vystoupení žáků ZŠ

Tombola: ano

Vstupné: 80 Kč

Velká Bystřice, Šibřinky

Sobota 19. března, od 20 hodin, sál Ravela Velká Bystřice

Hraje: hudba Galaxy Olomouc

Tombola: ano

Vstupné: Cena vstupenky: masky 50,– Kč, ostatní 100,– Kč. Rezervace míst na tel č. 734 236 502.

Autor: Petra Pášová

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda. Ilustrační foto

Počasí nepřeje motoristům, na silnicích se bourá

Setkání s občany na náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou - červené karty pro prezidenta
26

Sbírka na pokutu? Lidé vyjadřují solidaritu zvukaři z Lipníku

Třída 1. máje po opravě. Jak se vám líbí?

ANKETA, FOTOGALERIE / Po osmi měsících zmizeli ze třídy 1. máje stroje, dělníci a zákazové značky. Vylepšená důležitá tepna v centru Olomouce se vrátila k normálnímu provozu. Jak se vám po opravě líbí?

Olomouc rozsvítí vánoční strom, náměstí rozezní hity od Elánu

Na olomouckém Horním náměstí ve čtvrtek slavnostně vypuknou populární vánoční trhy.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Petr Pithart dostal v Olomouci Pelikána a objal se s Hradílkem

FOTOGALERIE / Český politik a právník Petr Pithart v úterý v Olomouci převzal cenu Pelikán. Tu uděloval dvouměsíčník Listy už počtrnácté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT