Lampionový průvod Olomoucí

Den vzniku samostatného československého státu oslaví Olomouc tradičním lampiónovým průvodem, který zakončí ohňostroj. Lampionový průvod v OlomouciProgram k lampiónovému průvodu na Horním náměstí odstartuje v pátek v 15.30 koncertem Tradicionálu Olomouc a Vojenské hudba Olomouc. Po hudebních vystoupeních, v 17.40 vyrazí lampionový průvod ulicemi města.

„Pokud by účastníkům lampion do průvodu chyběl, mohou si jej i se svíčkami zakoupit přímo na Horním náměstí. Tam bude také zajištěné občerstvení," řekl vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

V průvodu půjdou také členové klubu vojenské historie. Trasa vede z Horního náměstí ulicemi Ostružnická a Denisova a pokračuje přes náměstí Republiky a ulici 1. máje na Žižkovo náměstí.

Finále slavnostního programu se pak odehraje na Žižkově náměstí v 18 hodin, kdy za doprovodu Vojenské hudby Olomouc budou položeny věnce k soše Tomáše Garrigue Masaryka a v závěru nebe rozzáří ohňostroj.

Strašidla. Magie. Věda!

Upíří experimenty, dýňové exploze, boxy s hady a pavouky, netopýři, výroba kostlivců, tajuplné šifry, filmy v planetáriu, ale také Centrum vědy Pevnost poznání nachystalo od 28. do 30. října tři dny plné zábavy i poučení.popularizační přednáška o původu strašidel.

Centrum vědy Pevnost poznání nachystalo od 28. do 30. října tři dny plné zábavy i poučení.

Děti, které dorazí v tematických kostýmech, budou mít vstup do všech expozic zdarma.

VÍCE ZDE…

Večer duchů v zoo

Dobroty pro zahřátí i mlsné jazýčky, úžasnou podzimní atmosféru a hlavně plno duchů nabídne poslední říjnová sobota v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Tradiční Večer duchů se letos poprvé koná v novém čase.

Večer duchů v olomoucké zoo„Akce je velmi oblíbená i u rodin s malými dětmi, proto jsme vyslyšeli jejich stesky ohledně začátku a posunuli ho už na druhou hodinu odpolední. Strašidla budou v tuto dobu ještě velmi umírněná, aby neděsila drobotinu a jejich temná verze nastoupí na scénu až při soumraku," vysvětlila mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Poznamenala, že ti nebojácní, kteří se těší na tajemnou večerní atmosféru, si musí ovšem vzít baterku nebo raději lampion, aby byli styloví.

Maskovaní budou nejen návštěvníci ale také zaměstnanci zoologické zahrady a zájemci je najdou ve všech pavilonech.

Večerní prohlídky Bouzova

Duchové a strašidla se těší na návštěvníky na hradě Bouzov. Tradiční večerní prohlídky se tam konají od 27. do 30. října, vždy od 17 Nasvícený hrad Bouzovhodin.

Organizátoři vzkazují, že tajemné prohlídky při svitu svíček jsou doprovázeny strašidelnými výstupy.

Chybět ale nebudou ani výtvarné dílny, které se na malé umělce těší od 13 do 17 hodin.

V neděli 30. října je pak začátek poslední prohlídky v 18 hodin. Plné vstupné je 200 korun, snížené 100 a speciální pak 50 korun. Je potřeba se však dopředu rezervovat na telefonu 775 888 960. (paš)

Sovinec zaplní Hofmistrova závěť

Historicko-pohádková akce láká o prodlouženém víkendu na hrad Sovinec. Tradiční Hofmistrova závěť, aneb Comedia dell'morte, je poslední letošní akcí, kdy návštěvníci mohou vidět oblíbené účinkující.

Během třech dní se jim od 9.10 do 17.30 předvedou šermíři i divadelníci. Příchozí si mohou vyslechnout také besedu o dravých ptácích a taktéž se s nimi vyfotit na ruce. Součástí akce je i prohlídka s průvodcem každých třicet minut. Vstupné je od 40 do 120 korun. 

Halloween na zámku s diskotékou

Dýně, dýně a zase dýně. Kdo o víkendu zavítá na Plumlovský zámek, může si připadat jako v jejich království. V sobotu od čtrnácti hodin totiž mohou milovníci oranžové hmoty navštívit Halloween na zámku. Pořadatelé ani letos nezaháleli a připravili řadu aktivit.

„Budeme dělat prohlídky strašidelného zámeckého sklepení, soutěže pro děti, diskotéku pro děti, různá vystoupení. Od sedmnácti hodin proběhne ohňová show. Během dne se pak děti mohou zúčastnit soutěže o ceny. Pokud tedy donesou vydlabanou dýni," lákají pořadatelé na již tradiční akci.

Bobříkova stezka odvahy

Zábavné odpoledne čeká na všechny, kteří se v sobotu 29. října vydají na Bobříkovu stezku odvahy do Chudobína, místní části Litovle.

„Čeká na vás zábavné odpoledne s šaškem Viky, vystoupení šermířské skupiny Rytíři řádu sv. Lucie nebo zapálení Bobříkovy vatry a opékání špekáčků. Po setmění pak nastává ten pravý čas začít se bát a projít tajemným lesem," píší v pozvánce pořadatelé.

Akce se koná v sobotu od 15 hodin a je určená všem odvážným a nebojácným dětem. Více informací zájemci najdou na stránkách www.bobrikodvahy.webnode.cz

Hrad Šternberk končí sezonu

S hlavní turistickou sezónou se o tomto víkendu rozloučí na hradě Šternberk. Pro návštěvníky všech generací si na sobotu 29. října pořadatelé připravili prohlídky hradu doplněné o zajímavý interaktivní workshop.

„Prohlídky budou po celý den od 10 do 16 hodin. Poslední prohlídka základního okruhu začíná v 16 hodin, poslední prohlídka velkého okruhu v 15 hodin," uvedl Jan Gottwald ze správy hradu.

Součástí každé prohlídky bude netradiční tiskařská dílna Tisk z výšky. Zábavnou formou se návštěvníci seznámí s historií tisku a každý návštěvník bude mít příležitost natisknout si vlastní kartu. Workshop ukončí jednotlivé prohlídky hradu. Vstupné na hrad se pohybuje od 75 do 140 korun. 

Halloween pro děti i dospělé

Tradiční lampionový průvod v maskách, strašidelnou stezku, netradiční soutěže a ohňostroj v zahradě chystá na pondělí 31. října Dům dětí a mládeže ve Šternberku. Sraz účastníků průvodu je v pondělí 31. října v pět hodin odpoledne u Základní umělecké školy.

Průvod pak za asistence městské policie dojde k Domu dětí a mládeže, kde bude následovat další program. Vstupné pro děti i dospělé 20 korun.

Výlet do údolí řeky Bystřice

Strávit státní svátek 28. října aktivně? Na pohodovou procházku podzimním údolím řeky Bystřice mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou na Olomoucku zavede další z výletů série Větrání, které organizuje Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

V plánu je třináct kilometrů, organizátoři informují, že v případě zájmu jich ale může být i více. Sraz účastníků je v 8.30 před hlavním nádražím v Olomouci, vlak směr Krnov odjíždí 8.59 a přijede do Domařova nad Bystřicí v 9.41.

Dopravu zpět organizátoři navrhují v 15.59 osobním vlakem z nádraží Hrubá Voda, příjezd do Olomouce je pak v 16.27. Jízdné vyjde na 48 a 35 korun tam a zpět. Více informací je uvedeno na www.radostzpohybu.cz