Ukaž, že jsi silný, jak Frištenský, vybízí akce

Olomouc – Zábavně sportovní akce k poctě slavného prvorepublikového zápasníka Gustava Frištenského se chystá v neděli 11. září na Korunní pevnůstce v Olomouci.

Návštěvníci se mohou zapojit do sportovních soutěží v netradičních disciplinách. Registrovat se mohou od 10 hodin, čekají na ně časové a vzdálenostní discipliny, jako je převracení pneumatiky, nošení kufrů 100 kilo do každé ruky, pětašedesátikilová jednoručka a zdvih dřevěné klády. Soutěž začíná ve 14 hodin a bude vyhlášena kolem 15 hodiny. Pro první tři borce jsou připraveny pěkné ceny.

Chybět ale nebude ani soutěž pro děti nebo vystoupení siláka Franty v 15 hodin. Připraveny však budou i ukázky zápasů různých silových a bojových umění z olomouckých oddílů. Program, který trvá od 10 do 18 hodin zpestří simulátory na změření síly, které si může každý vyzkoušet. V nabídce je i dobré jídlo a pití.

Sportovně-zábavné odpoledne pořádá spolek Muzeum Olomoucké pevnosti ve spolupráci s TJ Sokol Olomouc a Českou národní federací Strongman, patronkou je Zdenka Frištenská, praneteř Gustava Frištenského. Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví, vstup je zdarma.

Litovel nabízí otevřené památky i slavnost

Litovel – Víkend plný možností se chystá v Litovli na Olomoucku. Město v sobotu 10. září nabídne tradiční Litovelské slavnosti a taky otevřené památky u příležitosti Dnů evropského dědictví. Nabídka je pestrá. Radniční věž a muzeum se otevřou už v 9 hodin ráno, odpoledne od 14 hodin se přidá Muzeum harmonik nebo kaple sv. Jiří a kostel sv. Marka. Přesně ve 14 hodin se pak lidé mohou vydat po městě s průvodcem při komentované procházce.

Program Litovelských slavností na náměstí Přemysla Otakara startuje hodinu po poledni a program slibuje bubenickou show Dumping Drums, v 15.30 koncert Jakuba Smolíka, soutěže pro děti a třeba v 17.30 Josefa Náhlovského s kapelou Kozí bobky. Doprovodný program láká na šachy na náměstí, turistický vláček, kreativní dílničky, ukázku hasičské techniky nebo jízdy parním vlakem, které se konají u příležitosti výročí 130 let trati Červenka – Litovel. Chybět proto nebudou ani oslavy na nádraží v Litovli. Více informací, podrobný program je uveden na stránkách města Litovel www.litovel.eu.

Šternberk: Veteráni na Ecce Homo i oslavy 720 let

Šternberk – Město Šternberk si letos připomíná 720 let od své první písemné zmínky a vyvrcholení všech letošních akcí se uskuteční v sobotu 10. září na Hlavním náměstí. Další jubileum, které připomenou letošní Šternberské slavnosti, slaví pak pětiletá spolupráce Šternberka a německého města Günzburg.

„Oslavy se uskuteční pod taktovkou automotoklubu AMK Ecce Homo Šternberk. Ten se návštěvníkům postará nejen o hudební vystoupení na Hlavním náměstí, ale především pro ně připraví přehlídku historických vozidel, která se mezi sebou utkají v závodech do vrchu," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Významnými hosty letošních Šternberských slavností budou delegáti z německého Günzburgu. Také oni obohatí doprovodný program. Oslavy vypuknou v sobotu 10. září v 10 hodin na Hlavním náměstím, kde zahrají členové hudebního spolku Wasserburg Günzburg a o hodinu později v 11.20 je vystřídá místní dechový orchestr Harmonie. Ve 13 hodin se dají do pohybu nablýskaní veteráni, kteří se vydají na spanilou jízdu po městě a okolí.

Součástí oslav jsou i tradiční sobotní Venkovské trhy Šternberk, které budou na Hlavním náměstí nabízet jarmareční zboží již od půl osmé ráno. Tentokrát se však protáhnou až do sedmnácté hodiny.

Svou účast přislíbily mimo jiné i regionální pivovary. „Dvě stanoviště s grilovanými specialitami, masem a sýry budou určitě příjemným zpestřením venkovských trhů," doplnila Iveta Tomečková z pořádajícího živnostenského odboru šternberského Městského úřadu. V nabídce už bude také první letošní burčák a to z Velkých Pavlovic. K chuti jistě přijdou i moučníky z Tvarůžkové cukrárny v Lošticích. Více informací o programu je uvedeno na stránkách města www.sternberk.eu.

Výstava láká na vodní svět přes mikroskop

Litovel – Výstavu mikrofotografií s názvem Podivuhodný svět planktonu nabízí Informační centrum CHKO Litovelské Pomoraví na Šaršounu u Litovle. Otevřeno j v září vždy o víkendu od 10 do 15.30.

Domov důchodců v Července se otevře veřejnosti

Červenka – Zahradní slavnost se koná v sobotu 10. září v parku v areálu Domova důchodců v Července na Olomoucku. Akce, která se koná u příležitosti otevření zrekonstruovaného parku veřejnosti v areálu Domova důchodců a potrvá od 14 do 17 hodin, hrát a zpívat bude Hanácká muzika z Litovle. Zájemci si mohou také prohlédnout interiér i exteriér zařízení.

Netopýří noc v domu přírody

Horka nad Moravou – Dům přírody Litovelského Pomoraví centra Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku zve na večerní vycházku za netopýry s přístrojovým poslechem netopýřích hlasů. Před vycházkou na účastníky čeká ještě ukázka krmení handicapovaných netopýrů a drobné aktivity pro děti. Akce se koná v pátek 9. září od 18 do 21.30.

Protáhněte si tělo na koloběžkách

Olomouc – Půlmaratonské dopoledne se chystá v sobotu 10. září ve Smetanových sadech v Olomouci. Po asfaltu se tam budou prohánět koloběžky. Registrace na akce s názvem 1/2 maratón na koloběžkách je od 9 do 9.45, začátek závodu pak organizátoři avizují na 10 hodin.

Startovné je 250 korun a zapůjčení koloběžky 90 korun. Startovné zahrnuje občerstvení na trati, slosovatelné číslo s možností výhry značkové koloběžky Kostka. Pro nesoutěžicí je nachystán skákací hrad, nafukovací skluzavka a další atrakce především pro děti. Více informací na www.kickride.cz.

Amerikou bude vonět tekutý chmel

Olomouc – Už 9. ročník přehlídky minipivovarů se chystá na sobotu 10. září v areálu Amerika v olomoucké městské části Holice. Kromě pěnivého moku Chmelový dožínke nabídnou i hudbu, program pro děti, šermíře, žonglování, divadélko, jarmark nebo třeba výtvarné dílny.

Akce se koná od 13 hodin do půlnoci. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v Hospůdce U Kuděje v Olomouci či přímo na Americe za 100 korun, na místě se pak platí 120 korun. Děti do 15 let v doprovodu rodičů projdou zdarma.

Hrad Šternberk nabídne speciální dětské prohlídky

Šternberk – Speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky s názvem Technika je všude kolem nás se uskuteční v neděli 11. září na hradě ve Šternberku na Olomoucku. Na děti čeká zábava i zajímavé a netradiční informace. Začátek jednotlivých prohlídek bude v 9.30, 11.00 a 14.00 hodin.

Program o technickém zázemí hradu a každodenním životě jeho obyvatel je určen pro děti v předškolním a mladším školním věku (5 – 10 let) v doprovodu rodičů. Vstupné na dětské prohlídky činí 110 korun pro dospělé, děti zaplatí 75 korun.

Prohlídky jsou určeny maximálně pro 15 dětí v doprovodu rodičů, proto organizátoři doporučují rezervaci. Prohlídky nejsou vhodné pro dospělé osoby. Kontakt pro rezervaci: Tel. 585 012 935, 725 718 059, email: hrad.sternberk@npu.cz.

Pasečtí budou o víkendu slavit

Paseka – Na oslavu 690. výročí obce se chystají v Pasece na Olomoucku. Tamní tradiční Setkání Pasečáků se odehraje v sobotu 10. září od 13 hodin. Na programu budou už od 11 hodin zabíjačkové speciality, taky soutěž o nejlepší slivovici, guláš a jablečný štrúdl.

Ti, kteří se chtějí v soutěži poměřit s ostatními, by měli donést na sál Kulturního domu do 13 hodin litr guláše, jeden pás štrúdlu a půllitru slivovice. Chybět nebude ani koncert Libora Geiera a Bronislava Chromého, taky pohádkové představení Alenka v říši divů, které se u Kulturního domu odehraje od 15 do 17 hodin. Připravený bude i skákací hrad, projížďka na koních nebo malování na obličej. Více informací je uvedeno na stránkách obce na www.obecpaseka.cz

Silní dřevorubci se sejdou na Svatém Kopečku

Olomouc – Dřevorubecké závody na Fojtství na Svatém Kopečku u Olomouce se chystají na sobotu 10. září. Akce se koná na hřišti vedle restaurace Fojtství, program startuje od 10 hodin závodem dvoučlenných družstev. K vidění bude také prohlídka vybavení Městské policie Olomouc a hasičů, ukázka leteckých modelů nebo vyřezávání soch motorovou pilou, chybět nebude ani možnost projížďky na koních. Vstup je zdarma.

Sokolové chystají pro děti sportovní odpoledne

Olomouc – Sportovní odpoledne pro děti i rodiče chystají na Svatém Kopečku u Olomouce tamní sokolové. Akce se koná v sobotu 10. září od 14 hodin na hřišti Sokolák. Připravené budou soutěže pro malé i velké účastníky, ale třeba i posezení u táboráku s možností opečení buřtů.