Festival Michalský výpad

Pátý ročník festivalu Michalský výpad vdechne život schodům vedle secesní vily Primavesi a celé ulici Na Hradě už tento pátek a sobotu.

Akce přinese stejně jako v loňském roce divadlo, filmovou projekci, skvělé jídlo a pití, živou přehlídku Street Art a mnoho dalšího. (kač)

Běh v parku s Dopitou

Společnost pro ranou péči v Olomouci chystá už čtvrtý ročník charitativního běhu Jeden běh nestačí.

V sobotu 19. května od 15 hodin bude ve Smetanových sadech u jezírka připraveno hned několik tratí. Kondiční běhy na 2,5 a 5 kilometrů, hlavní běh na 10 kilometrů nebo štafetové běhy na 4×2,5 kilometru.

Připraveny budou také tratě pro děti od nejmenších do 15 let. Užít si mohou návštěvníci Běh pro radost na 500 metrů.

Přijďte vyzkoušet venkovní fitness, lanové aktivity, potrénovat s házenkáři Tatranu Litovel nebo volejbalistkami VK UP Olomouc a převzít si medaili od olympijského vítěze z Nagana Jiřího Dopity.

Program doplní také bubenická show. Základní charitativní startovné na místě stojí 300 korun a bude použito na podporu rodin, které vychovávají těžce nemocné děti nebo děti s postižením v Olomouckém kraji. (kač)

Farmářský trh u orloje

Hanácký farmářský trh provoní v sobotu 19. května centrum Olomouce.

K mání bude sladké i slané pečivo, mošty, sezonní zelenina, sýry nebo uzeniny, ale i produkty oceněné regionálními značkami Haná, Jeseníky a Moravská brána a další dobroty. Trh bude otevřený od 8 do 13 hodin. (kač)

Olomoucký den dětí

V sobotu 19. května ve 13 hodin startuje ve Smetanových sadech – Rudolfově aleji Olomoucký den dětí 2018 s tématem Svět řemesel a povolání.

Pro malé i větší budou v parku připravena stanoviště ze světa povolání, která si budou moci hned vyzkoušet. Součástí akce je také bohatý program pro celou rodinu včetně hudebních vystoupení a sportovních ukázky. Celým dnem provede moderátor Radia Haná Marek Berger. Vstup na akci je zdarma. (kač)

Ro(c)k na statku s Kabáty

Opět po roce se ve Skrbni chystá Ro(c)k na statku. Těšit se mohou návštěvníci na známé kapely Fastmade, Hazydecay a písně kapely Kabát v podání Kabát Tribute, kteří zahrají od 22 hodin.

Jako bonus proběhne ve 21.30 autogramiáda dvou členů kapely Kabát – Tomáše Krulicha a Oty Váni. Další členové jsou v jednání. Na závěr celé akce bude před půlnocí připravený ohňostroj. (kač)

Muzejní noc

Olomoucká muzejní noc zpřístupní v pátek od 18 hodin do půlnoci obyvatelům krajského města a dalším návštěvníkům sbírky významných muzeí, galerií a jiných kulturních institucí. Jde o jedinečnou příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře.

Na komentované prohlídky se lidé mohou těšit například v Arcibiskupském paláci Olomouc, krytu civilní obrany v Bezručových sadech, v Domu u parku, na Korunní pevnůstce nebo olomouckém výstavišti.

Nudit se nebudete ani na přírodovědecké fakultě, kde bude bohatý program pro děti i dospělé. Detailní program a další informace najdete na webu www.olomouckamuzejninoc.cz. (kač)

Kováři na fortu

V areálu Křelovské pevnosti FORT XVII o víkendu zaplanou ohně a rozezvučí se ocelové tóny kovadlin. Kdo sem v pátek, sobotu nebo neděli přijde, bude mít možnost z blízka sledovat špičkové umělecké kováře z Česka i ze zahraničí. Svůj um přijede ukázat také výrobce kroužkové, nýtované zbroje.

Touto historickou a velmi náročnou technologií už dnes nikdo jiný nepracuje. Odvážní se mohou s kovářským řemeslem i osobně seznámit a pod vedením zkušeného odborníka si vykovat svůj vlastní předmět, třeba hřebík, nebo skobu. Vstupné pro dospělé stojí 70 korun, pro děti 40 korun. (kač)

Litovel ovládnou siláci

Spolek Gustava Frištenského ve spolupráci s městem Litovel a litovelským muzeem tuto sobotu pořádají festival Silácká Litovel Gustava Frištenského.

Na programu, který začíná v deset hodin dopoledne ve Sportovní hale ZŠ Vítězná Litovel, je kromě soutěže čtyřčlenných družstev v silových disciplínách také exhibice nejsilnějšího muže do sto pěti kilogramů na světě Jiřího Tkadlčíka. Siláckou Litovel o půl třetí odpoledne uzavře vyhlášení výsledků. (lub)

Helfštýn plný šermířů a vojáků

Největší šermířský festival na Moravě se bude konat na hradě Helfštýn v sobotu 19. a neděli 20. května, a to vždy od 10 do 18 hodin.

Milovníci historie i rodiny s dětmi se mohou těšit na pestrou přehlídku skupin historického šermu z různých období válečných dějin, tanečnice, kejklíře a také divadelní představení.

Na Helfštýn tak přijedou například Keltové, Velkomoravané, Germáni, Rytíři svatého grálu, šermíři, gotičtí rytíři, mušketýři třicetileté války či Portáši, Československé legie.

Empírový den pod Kosířem

Návštěvníci zámeckého parku v Čechách pod Kosířem mají již tuto sobotu jedinečnou šanci vrátit se do doby před 200 lety a to právě díky Empírovému dnu, který se zde koná.

„Jedná se o jedinečný zážitkový den pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet historii. Ti, kdo dorazí, se mohou těšit na piknik, taneční lekce nebo empírový ples,“ pozvali organizátoři.

Celou atmosféru dokreslí kulisy krásného zdejšího zámku s rozlehlým parkem. Pořadatelé dále zvou na anglické tance, lodičky, projížďky kočárem, živou hudbu nebo anglické občerstvení.

Bouzovská třicítka

Putování romantickým krajem pěšky i na kole si mohou v sobotu 19. května užít účastníci Bouzovské třicítky. Už 44. ročník akce nabídne trasy pro pěší dlouhé 3, 8, 15 a 30 kilometrů a cyklotrasy 25, 40 a 55 kilometrů.

Pěší a cykloprůkazy budou očíslované a slosovatelné. První cena je let balonem. Prezentace a start bude probíhat na fotbalovém hřišti v Bouzově od 7 do 11 hodin, startovné pro dospělého stojí 50 korun, pro děti polovinu. (kač)

Majetínský a Rodinný běh

V sobotu 19. května se v Majetíně koná třetí ročník Majetínského a Rodinného běhu. Startovat se bude u místních stájí – rodinný běh ve 13.30, Majetínský v 15 hodin. Rodinný závod je dlouhý 2,6 kilometru a podmínkou účasti jsou minimálně dvě osoby, z toho jedno dítě do 11 let.

U Majetínského běhu si mohou účastníci vybrat mezi trasou dlouhou 5 nebo 10 kilometrů. Pětikilometrového běhu se mohou účastnit i junioři od 11 do 15 let. Registrační poplatek 100 korun se hradí při prezentaci. Podrobné informace, mapa závodu a registrační formuláře najdete na webu www.konik.snadno.eu. (kač)