VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na salsu, spoustu dobrot i nevšední cyklojízdu

Olomoucko - Bohatá a doslova i hodně výživná je nabídka zajímavých akcí na tento víkend na Olomoucku. Podívejte se na naše tipy.

15.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Rybářský karneval v Náměšti

Na pečených makrelách, uzeném kaprovi i kabanosu a dalších dobrotách si mohou pochutnat všichni ti, kteří se v sobotu 16. srpna vydají do Náměště na Hané.

Tamní rybáři totiž chystají VII. rybářský karneval u kapličky. Akce startuje ve 14 hodin, k tanci i poslechu budou hrát kapely Záskok a Nepijou. Vstupné od 18 hodin je za 50 korun.

Geby tančí salsu

Ilustrační fotoŽhavými kubánskými rytmy ožije v sobotu večer terasa na olomouckém přírodním koupališti Poděbrady.

"Pro podpoření odvahy nám barman připraví pravé kubánské drinky a o kvalitní žvanec bude také postaráno. Zasoutěžíme si o zajímavé cen a pro každého kdo přijde v CubaStylu máme CHUPITO grátis," lákají pořadatelé.

Přítomné rozhýbe i lektor salsy Vališ Stojčev, který se svou partnerkou zájemce naučí základní kroky kubánských tanců.

Kubánská noc na Gebech má ohlášený začátek v 18 hodin. Více info na facebooku Olomoucké Poděbrady .

Hody ve Velkém Újezdu

Cimbálová muzika, divadlo, fotbal, ale i jarmark tradičních řemesel o nadcházejícím víkendu nabídne návštěvníkům Velký Újezd.

Třídenní hodové slavnosti začínají v pátek 15. srpna v 16 hodin odpoledne zábavou se skupinou Trifid.

Druhý den v sobotu akce pokračuje v místní sokolovně, kde se od 15 hodin odehraje dětské představení olomouckého Divadla Tramtarie a následně tvořivé dílny pro děti.

Na sokolském hřišti se bude hrát mistrovský fotbalový zápas a od 20 hodin se tam koná i hodová zábava se skupinou Funny.

Posedět ale půjde i na náměstí, kde bude od 15 do 20 hodin hrát kapela THS Brzdaři.

Poslední den, neděle 17. srpna nabídne mši svatou v kostele sv. Jakuba Staršího, ale i prohlídku kostela a krypty, v časech od 9 do 11 hodin a pak odpoledne od 16 do 17 hodin.

Do Velkého Újezdu zavítá i ministr zemědělství Marián Jurečka, který zahájí hodový koncert v 17 hodin.

Už od samého nedělního rána, zaplní tamní náměstí jarmark, k vidění budou ukázky kovářské práce, hrát budou kapely a představí se i výtvarně nadaní žáci místní Základní školy.

Více informací na webu Velkého Újezdu.  

Slatinické hody s rallye veteránů 

Hodovými oslavami žijí teď i obyvatelé Slatinic. Slavnost začala v pátek 15. srpna a pokračuje i v sobotu.

Hned ráno mohou lidé fandit v utkání plážového volejbalu, o hodinu později v 10 hodin se široké veřejnosti otevře výstava s názvem Umělecké léto Slatinice v budově Obecního úřadu.

Během celého dne nebude chybět fotbalové utkání, ani posezení u muziky nebo večerní taneční zábava v areálu místního Sportovního klubu se skupinou VIA Paběda.

Do posledního dne oslav probudí v 7 hodin slatinické tradiční ranní hodový budíček s dechovou kapelou pana Pavlíčka.

Nedělní program pak nabídne Rallye historických vozidel, vyhlídkové lety vrtulníkem ale i tradiční hodový turnaj benjamínků. Více informací a podrobný program zájemci najdou na www.slatinice.com

Hodokvas rytíře Kobylky

Hrad SovinecNa třetí srpnový víkend 16. a 17. srpna, připravila posádka hradu Sovince letos už osmnáctý ročník akce s názvem Hodokvas rytíře Kobylky.

Příběh nás tentokrát zavede do roku 1614 a v pozvánce se píše – kterak byla hostinská Lucie katu pro urážku hradního pána vydána.

V průběhu tohoto tradičního historicko-řemeslného jarmarku budou k vidění ukázky starých hradních řemesel a prezentace zručnosti dávných řemeslníků.

„Hrad bude po oba dny otevřený od 9.10 do 17.45 hodin V sobotu bude navíc od 18 hodin do 22.30 hodin přichystaný večerní program nazvaný Poklad, při kterém bude k vidění celá řada speciálních ohňových efektů," píše se v pozvánce.

Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu účinkujících, mezi nimi třeba na skupinu historického šermu Adorea, kejklíře, sokolnickou ukázku, show gotických bubeníků, pohádky při nejmenší či na skupinu scénického šermu Grál.

„V sobotu budeme mít nejbohatší program večerní program od roku 2007," upozorňují ještě organizátoři na internetových stránkách památky.

Dospělí na vstupném zaplatí 110 korun, mládež od 15 let, důchodci a studenti s průkazem 90 korun, rodinné vstupné je za 300 korun. 

Více informací na www.akce.sovinec.cz

Tvaružkovy hode v Příkazech

Tradiční Tvaružkovy hode provoní v sobotu 16. srpna Hanácké Skanzen v Příkazech na Olomoucku. Akce tam startuje v 11 hodin a na příchozí čekají tvarůžky ve známých i neznámých podobách – slané, sladké nebo podávané z udírny.

K poslechu a tanci bude vyhrávat cimbálová muzika Valašský Vojvoda z Kozlovic, folk art rocková sestava Fofrklacek z Opavy a v neposlední řadě také Nepředstavitelná kapela Viléma Švece.

Na čepu bude domácí kvasnicové pivo z Pivovárku Melichárek z Horky nad Moravou.

Po celý den bude připravená tiskařská dílna, k vidění bude výroba domácích tvarůžků či pražení kávy a chybět nebudou ani komentované prohlídky skanzenu.

Vstupné je 60 korun, více informací zájemci najdou na webu Hanáckého skanzenu.

Cyklovýlet a bujará sláva v Bystřici

Cyklojízda mikroregionem BystřičkaDoslova našláplý program oživí v sobotu Velkou Bystřici a okolí. Pohodový a veselý Den regionu Bystřička a Den dobrovolných hasičů je totiž  spojený i s veřejnou cyklistickou jízdou.

Začátek cykloakce odstartuje ve sportovním areálu v Bystrovanech v 9.30. Trasa má celkem jedenáct stanovišť a na každém z nich obdrží účastník razítko.

Pokud cyklista projede všemi místy v jakémkoliv čase a získá všechna razítka, dostane ve Velké Bystřici zadarmo pivo a párek.

Na závěr výletu si jeho účastníci mohou dopřát oddych i pobavení na Dnu mikroregionu Bystřička, který se uskuteční v amfiteátru a v Zámeckém parku ve Velké Bystřici, v případě nepříznivého počasí pak v sále Kulturního domu Nadační.

Soutěž odstartuje v pravé poledne a potrvá do 16 hodin, v 15.30 před publikum předstoupí Hudba při hasičském záchranném sboru Olomouckého kraje a hned po nich v 18 hodin se návštěvníci mohou těšit na koncert kapely AG Flek.

Chybět nebude ani tradiční vystoupení starostů některých obcí regionu. Ti to tentokrát rozjedou na španělské rytmy ve vystoupení nazvaném Los Mikros Bystřičkos. VÍCE ZDE…

Ecce Homo zaplní longboardy

Příznivci netradičních a adrenalinových sportů pozor. Část šternberské trati Ecce Homo bude tento víkend opět uzavřena pro veškerou automobilovou dopravu.

Místo se totiž stane tratí pro jízdy na nejrůznějších prknech s kolečky. Koná se zde sraz longboardistů.

„Jedinečná sportovní událost Ecce Homo Freeride 2014 je určená pro všechny stoupence tohoto mladého a zatím nepříliš známého sportu," sdělila Irena Černocká, mluvčí městského úřadu ve Šternberku.

Organizátoři připravili pro letošní rok dva závody, přiznivci netradičního sportu se tak utkají v soutěži o nejrychlejšího jezdce tratě a v nočním závodu Night Rider Race.

Akce začíná zítra v 9 hodin, start závodu je ve 14 hodin. Noční závod pak začne ve 22 hodin. V neděli bude kopec patřit volným jízdám, a to od 9 do 16 hodin.

Olympici zahrají na pláži 

Známá česká rocková kapela Olympic zahraje v sobotu na plumlovské přehradě na pláži U Vrbiček.

Koncert zahájí v 20 hodin předkapela Penzistor. Vstupní brány budou otevřeny už půl hodiny před samotným začátkem.

„Lístků je spousta. Stále jsou ještě v předprodeji a budou i na místě," ujistil ve čtvrtek pořadatel Radek Kocourek. V předprodeji lístek koupíte za 260 korun, na místě potom za tři stovky.

V případě nepříznivého počasí kapela vystoupí ve společenském domě na Komenského ulici v Prostějově.

Venkovské trhy ve Šternberku

Domácí pivo z Kroměříže, netradiční keramika, svatební koláčky nebo třeba poctivé uzené.

Centrum Šternberka v sobotu 16.srpna ožije dalšími Venkovskými trhy. Prodejci své stánky rozbalí přímo na Hlavním náměstí.

„Přivítáme některé nové prodejce, kterými je například se svým pivem 1.selský pivovárek z Kroměříže, také Štefan Gúber z Města Albrechtic se svou netradiční keramikou. Nováčkem na našich trzích bude i Jana Krušová z Leštiny s uzeninou. Vše bez rychlosolí a konzervantů, maso je uzeno dřevěným kouřem a získalo ocenění Regionální produkt Jeseníků," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Chybět nebudou ani okurky a nakládačky, dobré víno, zelenina, sezónní ovoce nebo třeba med.

„Na trzích bude své zboží tentokrát nabízet zhruba padesátka prodejců a myslíme si, že si každý to své zboží najde. K poslechu zahraje dvojice Šternberanů působící pod názvem Josef a Bohouš," doplnila mluvčí. 

Hody s fotbalem i modlitbou 

Tři dny plné zábavy a dobré nálady. V Hnojicích mají hodové oslavy, které začínají v pátek 15. srpna a potrvají až do neděle 17. srpna.

První den hnojických hodů startuje neoficiálním zahájením slavností a to v 18 hodin posezením rodáků a přátel obce na místním hřišti.

Sobotní program nabídne dvě fotbalová utkání a ve 20 hodin i taneční zábavu se skupinou Pandora.

Neděle je pak hlavním dnem hodových oslav. Slavnostní hodová mše se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hnojicích uskuteční v 8.30. Po modlitbě mohou lidé posedět u kostela pod lipami, kde nebude chybět ani drobné občerstvení nebo nafukovací hrad pro děti zdarma.

Odpolední část nedělního programu pak pokračuje na místním hřišti, kde vystoupí foklorní soubor Hagnózek, kromě toho se příchozí mohou těšit i na taneční zábavu se skupinou Sirius a podle počasí také na velké překvapení v 17 hodin.

Během hodů bude otevřená i výstava obrazů a fotografií umělců z okolí, na hřišti budou kolotoče a další zábavné atrakce pro děti i pro dospělé.

„Sokolové mají připraveno bohaté občerstvení a specialitou letošních hodů bude po loňském velkém úspěchu opět stánek s vynikající medovinou různých příchutí a tajemnými elixíry z všelijakých bylin a jiných surovin. Na své si přijde určitě každý milovník dobrého jídla, pití a dobré nálady," doplňují organizátoři v pozvánce.

Hasičská sláva ve Velkém Týnci

Velký Týnec – Velká sláva se chystá na sobotu 16. srpna i ve Velkém Týnci.

Tamní Sbor dobrovolných hasičů si totiž připomíná 130. výročí svého založení. Slavnost se odehraje v areálu velkotýnecké zbrojnice, odtud také v 9 hodin vyjde průvod.

Na programu je i položení věnců k soše sv. Floriána, v 10 hodin přijde na řadu ocenění členů sboru za dlouholetou činnost a ve 13 hodin se uskuteční 4. ročník seriálu Tohatsu Fire Cup. Akce se koná za každého počasí, občerstvení bude zajištěné.

V Luké se sejdou rodáci

Sraz rodáků v Luké a oslavy 120. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů chystají o tomto víkendu v Luké na Olomoucku. Oslavy se uskuteční v centru obce, u požární nádrže.

Organizátoři připravili bohatý kulturní program. Jeho sobotní část startuje v 10 hodin dopoledne slavnostním průvodem obcí, začátek je u meteorologické stanice. Během dne vystoupí mažoretky, pěvkyně Galla Macků, country skupina Karanténa či třeba kapela Herrgott. Ve 22 hodin sobotní oslavy uzavře ohňostroj.

Neděle pak pokračuje od 11 hodin, kdy vystoupí Holóbková mozeka z Protivanova a další účinkující, slavnost pak v 15 hodin uzavře vystoupení Železného Zekona.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu gramofonů Tesly Litovel, umístěnou v budově místního Společensko vzdělávacího centra. K vidění tam bude i výstavka prací dětí z kroužku Stonožka a spolku Lukovských dam, představí se i místní hasiči či myslivci," píše se v pozvánce. Přesný program a více informací zájemci najdou na www.obec-luka.cz 

Cyklovýlet do Pomoraví

Cyklovýlet do Litovelského Pomoraví se chystá v Šumvaldu. Tamní občanské sdružení Pulchra Silva, které akci pořádá, zájemcům o bicykl připomíná, že už v pořadí čtvrtý výjezd se koná v sobotu 16. srpna. S

portovci se vydají přes Troubelice, Pískov do Úsova, přes hájovnu Kluče Litovelským Pomoravím do Řimic, dále k Templu a kolem Nových Zámků na Královou, Medlov a přes Troubelice zpět do Šumvaldu. Sraz účastníků je v 8 hodin u Kulturního Domu v Šumvaldu.

Plumlovský zámek plný rytířů

Nádvoří plumlovského zámku tento víkend ožije středověkem. Chystá se tu šermířský víkend, který bude letos největší akcí na zámku v Plumlově.

V sobotu v deset hodin dopoledne přijede na zámecké nádvoří Mikuláš Opavský, zakladatel hradu Plumlov. S sebou bude mít průvod a zahájí tak víkend se zajímavým programem.

„Jakmile projdete bránou na nádvoří ocitnete se úplně někde jinde," říká Kateřina Jenešová. Především milovníci středověku a děti se mohou těšit na různé scénky z historie, šermíře, ukázky dobového tance, kovářské umění, lukostřelbu a mnoho dalšího.

„Děti se mohou těšit na dravce, koně a další zvířata. různé soutěže a také si budou moc vyzkoušet střelbu z luku," láká návštěvníky Kateřina Jenešová. „Představí se tu ty nejlepší šermířské skupiny z Moravy," dodává.

Pořadatelé mají také připravené překvapení v podobě historického občerstvení. Akce bude probíhat po oba dva dny od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé bude 100 Kč, pro děti od 5 do 15 let 60 Kč a děti do 5 let budou mít vstup zdarma.

Šermířský víkend s názvem Přijíždí pan Mikuláš pořádá zámek Plumlov ve spolupráci s občanským sdružením Phoenix Holštejn a Spolkem pro Plumlovský zámek z. s.

Autor: Petra Pášová, Veronika Kolesárová

15.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyberte nejhezčí vánoční strom v Olomouckém kraji
31

Hlasujte pro NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ STROM v kraji

Jakub Galvas

Vánoce za mořem. Jakub Galvas odlétá s dvacítkou na mistrovství světa

Pod Kosířem se natáčí nová detektivka s Martinem Donutilem

FOTOGALERIE / Na Hanou v těchto dnech opět zavítali filmaři. Rozhodli se zde natočit první část detektivního seriálu Případ pro Jáchyma Semiše: Dóm přízraku v hlavní roli s Martinem Donutilem.

Nepropásněte! Prvňáčci z Haňovic, Luké a Senice na Hané

Na stránkách tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Olomouc bude na náměstí hromadně koledovat i s finalistou SuperStar

Koledy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc a bez nich by to jednoduše nebylo ono. Ve středu 13. prosince se ty nejznámější ponesou celým Českem. Tehdy totiž vypukne další ročník projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Vlaky mezi Moravou a Prahou praskají ve švech, místenky jsou vzácnost

Vlaky z východu republiky do hlavního města jsou před Vánocemi ve špičce vyprodané i několik dní dopředu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT