Šternberk rozduní závodní motory

Rally JeseníkyNadmíru atraktivní podívanou slibuje Rally Jeseníky, kterou hostí o víkendu Šternberk a okolí.

Na předposlední závod sprinterského šampionátu se totiž přihlásila celá špička, již navíc doplní i přední posádky rallyového mistrovství.

Závodní vozy odstartují z Hlavního náměstí v sobotu po půl osmé ráno, na cílovou rampu do centra by měli závodníci dorazit okolo třetí hodiny odpoledne. VÍCE ZDE…

Výstaviště obsadí akvaristé a teraristé

Terarijní zvířata, drobní savci, akvária ale třeba i krmiva budou v sobotu 20. září k mání na tradiční akvaristické a terarijní burze Aquatera Olomouc.

Výstava teraristů. Ilustrační fotoAkce se koná od 8 do 12 hodin na olomouckém Výstavišti Flora v pavilonech B a C.

„Na burze koupíte akvarijní ryby, terarijní zvířata, terária, krmiva živá, mražená, suchá, ale také akvarijní rostliny, dekorace do akvárií i terárií, drobné savce a další," píší organizátoři v pozvánce.

Vstupné pro dospělé je 40 korun, snížené pak 20 korun. Děti do 15 let mohou jít zdarma, avšak pouze v doprovodu rodičů. Více informací na webu aquateraolomouc.cz.

Sluňákov otevírá Dům přírody

Unikátní "dům" věnovaný přírodě Litovelského Pomoraví se otevírá veřejnosti. V okolí centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou u Olomouce vyrostla desítka originálních objektů spojujících přírodu, umění a poučení.

Sluneční hora. Součást Domu přírody u Horky nad MoravouSluňákov své nevšední novinky poprvé představí veřejnosti v sobotu 20. září, od 9.30 do 17 hodin.

Lidé si budou moci projít libovolně všechna stanoviště Domu přírody, mezi kterými najdou například Lesní chrám Miloše Fekara, Rajskou zahradu Františka Skály či monumentální Sluneční horu Miloše Šejna. Otevření se osobně zúčastní také samotní autoři unikátních děl.

V celodenním programu nebude kromě vycházkového okruhu chybět ani divadlo, dřevěné hračky, písňohraní nebo dobroty z ořechů.

„Na sobotu jsme připravujeme Ořechový den a Otevření Domu přírody Litovelského Pomoraví. Chystáme komentované prohlídky areálu za účasti autorů. Sraz účastníků je u vchodu do Sluňákova v 10.00, 11.30, 13.00 a ve 14.30," upozornil ředitel Sluňákova Michal Bartoš. VÍCE ZDE…

Vrtulník, hasiči i psi na Floře 

Hasiči, policisté, zdravotní záchranáři, horská služba či psovodi se svými čtyřnohými pomocníky budou v neděli 21. září k vidění v areálu olomouckého Výstaviště Flora.

Nový vrtulník pro záchrannou službu Olomouckého kraje Eurocopter EC - 135T2+Od 13 hodin se tam koná tradiční rodinná akce Bezpečná cesta do školy. Součástí osmého ročníku akce, kterou pořádá Nadace Bezpečná Olomouc, je i veletrh volnočasových aktivit.

Pro děti i dospělé se na nedělní odpoledne chystá program plný her, soutěží, vystoupení i poučných zážitků. „Policisté nastíní postupy užívané při vyšetřování a přivezou i laserovou pistoli. Hasiči zase ukážou vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel," uvedl Josef Kaštil tajemník Nadace Bezpečná Olomouc.

Český kynologický svaz se pochlubí dokonalou poslušností svých psích pomocníků. Chybět nebude ani každoročně oblíbené zpestření – záchranný vrtulník, hasičská cisternová stříkačka, hasičské auto, sanitka nebo policejní vozidlo a motorka.

Novinkou letošního ročníku bude prezentace Horské služby Jeseník, která představí svou práci včetně automobilu, čtyřkolky, materiálů do lavin a lezectví. Představí se i střední zdravotnické školy a chybět nebude ani mobilní dopravní hřiště, kde si děti mohou vyzkoušet svou znalost dopravních značek a bezpečného provozu na silnicích.

Navíc může každý zúčastněný vyhrát některou z lákavých cen v nejrůznějších soutěžích. Cenou největší je let vrtulníkem.

Na kole za vojenskou historií Olomouce

Vydat se na kole po zajímavých místech vojenské historie města Olomouce? Proč ne. Zájemci mohou do pedálů šlápnout v sobotu 20. září.

Fort RadíkovTrasa je zavede do Bystrovan, do tamního fortu č.IV, kde na cyklisty bude čekat průvodce s výkladem. Dále do Samotišek k vojenské studni, zastávka nebude chybět ani na Svatém Kopečku. Tam se mohou účastníci například kochat pohledem na Hanou, z jinak nepřístupné věže kostela.

Další cesta bicykly zavede do Radíkova, kde bude pro cyklisty připravena prohlídka fortu s průvodcem a výkladem.

Akce je zdarma, začátek organizátoři stanovili v 10 hodin u fontány před Krajským úřadem na Jeremenkově ulici v Olomouci. Konec je pak avizovaný asi okolo 15 hodiny na Radíkovském fortu.

Délka trasy je přibližně 14 kilometrů, k tomu je však nutné přičíst 16 kilometrů jako zpáteční jízdu.

„Doporučujeme použít trekingová kola, nutná je registrace a to z důvodu omezeného počtu účastníků. Minimální věk samostatného účastníka je 15 let," sdělil za organizátory Jan Bednář. Rezervace je možná provést na telefonu .: 585 319 472, kontaktní e-mail je info@olkolari.cz. Podrobnější informace na webu olkolari.cz

Vítání podzimu s tancem a dobrotami

Řemeslný jarmark spojený s hudební a taneční přehlídkou folklorních souborů se o tomto víkendu chystá v Příkazech na Olomoucku.

Ilustrační foto.Areál tamního skanzenu ožije v sobotu 20. září od 13 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Národopisného souboru Pantla z Nákla, Národopisného souboru Cholinka z Choliny a Folklórního soubor Hanačka z Litovle za doprovodu Hanácké mozeke.

Přijede i Valašský soubor písní a tanců Rusava, kterého doprovodí cimbálová muzika Bukovinka.

„Obecenstvu se představí i Občanská beseda Kyselovice s dětským vystoupením a jako host na Olomoucko zavítá ženská spevácká skupina Kytica z Bratislavy," lákají v pozvánce organizátoři.

Pestrá nabídka regionálních produktů potěší všechny milovníky řemeslných produktů a místních specialit. Účast přislíbili výrobci z Hané i Jeseníků.

V rámci doprovodného programu bude pro zájemce zajištěno pamětní fotografování v hanáckých krojích. Součástí programu bude také slavnostní předávání certifikátů značky Haná regionální produkt® certifikovaným výrobcům a držitelům nově certifikovaných služeb. Více informací na stránkách Hanáckého skanzenu Příkazy

Guláš fest s trenérem Pavlem Vrbou 

Nejen gastronomické, ale i sportovní a kulturní zážitky slibuje Guláš fest a dny přerovského fotbalu. Akce se uskuteční tento v pátek a sobotu na přerovském výstavišti. Netradiční Pavel Vrbafotbalové zápasy se odehrají v sobotu ve speciálních klecích, ve vodním bazénu a v nafukovacím hřišti.

Lidé se mohou těšit na zábavu, oblíbené gulášové pochoutky, které k výstavišti už neodmyslitelně patří. Účast přislíbil také kouč české fotbalové reprezentace Pavel Vrba.

Na neoficiální Mistrovství České republiky ve vaření kotlíkových gulášů má dorazit až třicet týmů z Česka a ze zahraničí. Návštěvníci se mohou těšit jak na tradiční guláše, tak i originální recepty tohoto oblíbeného pokrmu.

Vstup na všechny sobotní akce je zdarma. Výjimkou je pouze dnešní muzikálové představení taneční skupiny Duck Beat „In Time," za něž zájemci zaplatí vstupné 49,90 korun. Návštěvníci si v sobotu užijí bohatý kulturní program, na kterém vystoupí místní kapely jako Pohoda5, Spocená uklízečka, Ginger nebo Diversify

Víkend plný pohádek na Sovinci

Víkend plný pohádek připravili na tento víkend na hradě Sovinec.

Ten se v sobotu a v neděli otevře vždy od 9 do 18 hodin a na příchozí budou čekat loutkové pohádky, šermířské pohádky i netradiční prohlídky Rytířským sálem. Podrobný program pásma nazvaného Kmotra smrt na webu Akce na hradě Sovinec.

V Týnci oslaví návštěvu TGM, guláš zdarma

Návštěvu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka si v sobotu 20. září odpoledne připomenou ve Velkém Týnci.

Prezident do vesnice zavítal v září roku 1921.

„Od 14.30 zveme všechny na kopec Hradisko. K příjemné atmosféře bude hrát skupina Žízeň. O děti se postarají čechovičtí a týnečtí skauti. Gulášek bude zdarma," lákal starosta obce Petr Hanuška.

Zábavná sobota na hřišti v Litovli

„Mámo, táto, budeme si hrát," tak se jmenuje akce, která se chystá na sobotu 20. září od 9 hodin v Litovli. Malí i velcí soutěžící se sejdou na dopravním hřišti v parku Míru v Litovli.

Na příchozí čeká řada zábavných soutěžních disciplín, vystoupení tanečních kroužků při Domu dětí a mládeže v Litovli, ukázky hasící techniky, skákací hrad ale i ukázky leteckých modelů.

Pro děti budou připravené odměny a chybět nebude ani občerstvení. K poslechu všem zahrají Piňovští kanci.

V Mrsklesech budou hledat skřítka Podzimníčka

Hledat skřítka Podzimníčka se mohou vydat malí i velcí v sobotu 20. září v Mrsklesích.

Tamní sokolský sportovní areál ožije ve 14.30, kdy budou pro příchozí připravené trasy s úkoly a dílnička. Skupiny vychází v 15 hodin, v případě nepříznivého počasí se akce ruší. Organizátoři ještě vzkazují, že vstupné je dobrovolné, občerstvení je zajištěno.

Hasiči z Hané pobaví v Náměšti 

Kdo obdivuje hasiče, měl by v sobotu vyrazit do náměšťského amfiteátru na Den dobrovolných hasičů. Ragion Haná uspořádal jednu z největších přehlídek dobrovolných i profesionálních záchranářů na Olomoucku, během níž jednotky předvedou hasičské útoky, vyprošťování posádky havarovaného vozu, lezecké výkony či speciální výškovou techniku.

Slavnostní nástup je v 10 hodin na zámku, odkud se za doprovodu hudby hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje všichni vydají k přírodnímu amfiteátru.

Pro děti pořadatelé přichystali skákací hrad, promítání, pěnu. Zájemci se mohou svézt historickou hasičskou technikou. Vstup na hasičský den, který zakončí v 18 hodin zábava se skupinou Motors, je volný.