Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na rozsvěcení stromů i napoleonskou bitvu

Olomouc - Poslední listopadový víkend je na Olomoucku především ve znamení rozsvěcení vánočních stromů, trhů, dobrot a adventních dílen či vystoupení, v nabídce jsou ale i jiné zajímavé akce. Podívejte se.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Před bitvou u Slavkova - francouzská a rakouská vojska na zámku v Náměšti na Hané Foto: DENÍK/Lucie Bukvová

Vánoční trhy s rakouskou kuchyní

Lákavý hudební a gastronomický program je připravený na první adventní víkend na Horním náměstí v Olomouci.

V pátek a v sobotu tam v rámci vánočních trhů proběhnou dny rakouské gastronomie, které nabídnou pochoutky našich jižních sousedů. Na pódiu v pátek vystoupí November 2nd (17h) a také Empty Flag, finalista rakouské soutěže Grosse Chance (18h).

V sobotu pod rozzářeným stromem zahraje Mladá krev ze ZUŠ Žerotín (14h), Volks Musik z Rakouska a populární kapela AG Flek.

První adventní neděle nabídne jazzové koledy (14h), legendární seskupení Rangers – Plavci (16h) a Blues Power (18h). 

Před bitvou u Slavkova

Zámecký park v Náměšti na Hané obsadí o nadcházejícím víkendu vojáci v historických uniformách.

Akce s názvem Před bitvou u Slavkova startuje v sobotu 28. listopadu odpoledne. Ve 13 hodin se koná pochod účastníků obcí ze zámku na náměstí a zpět, zazní i slavnostní salva.

Ve 14.30 se představí rakouská a francouzská pěchota, k vidění budou ukázky výcviku. Ve 14.50 se pak představí dělostřelectvo a v 15 hodin je na programu ukázka vojenského střetu.

Závěrečné defilé uniformovaných účastníků je naplánované na 15.45. Vstupné je 20 korun pro dospělé, děti jej mají zadarmo. Občerstvení bude zajištěné.

Zářící stromy s programem

Vánoční strom se v pátek 27. listopadu rozsvítí na náměstí Přemysla Otakara v Litovli.

Slavnostní program začíná od 15 hodin a jako každý rok ho svým vystoupením vyplní děti z místních mateřských a základních škol. Příchozí se mohou těšit také na vystoupení pěveckého sboru Senzakord.

Ilustrační fotoChybět nebude ani Ježíškova pošta a občerstvení, prodej vánočních hvězd nebo speciální vánoční prohlídky radniční věže od 15 do 17 hodin za vstupné dvacet korun.

Hned druhý den, v sobotu 28. listopadu se pak Velký sál místní Záložny promění v místo adventního tvoření. Vánoční a adventní dekorace pod vedením zkušené floristky z Olomouce se uskuteční od 14 hodin, vstupné je 100 korun.

Také v centru Uničova v pátek 27. listopadu rozzáří vánoční strom. Dům dětí a mládeže, který akci od 17 hodin na Masarykově náměstí chystá, nabízí v programu pohádku O Červené Karkulce v podání dětského pěveckého sboru Rosička Uničov. V 17.40 by se měl rozsvítit vánoční strom.

Vánoční jarmark s předáním nového hasičského auta dobrovolným hasičům a rozsvěcením vánočního stromu se chystá v pátek 27. listopadu v Náměšti na Hané.

Jarmark na náměstí T. G. Masaryka startuje už ve 13 hodin, na programu je v 17.30 i adventní cesta.

Adventní věnci a ozdoby si mohou vyrobit šikovné děti v Senici na Hané.

V sobotu 28. listopadu se bude tvořit v přísálí tamního Kulturního domu. Akce startuje v 10 hodin. V neděli 29. listopadu se pak ve vesnici od 15 hodin koná adventní jarmark, který nabídne koncert v kostele sv. Máří Magdalény a v 17 hodin rozzářený vánoční strom.

Kam a kdy na rozsvícení stromu? Tady je VELKÝ PŘEHLED

Netradiční vánoční ozdoby ve Sluňákově

Chcete si vyzkoušet vyrobit netradiční vánoční ozdoby či drobné dárečky? Pak neváhejte a přijďte v pátek 27. listopadu od 16.30 tvořit do Centra ekologických aktivit města Olomouce, Sluňákova.

V nabídce budou především přírodní a odpadové materiály, akce je vhodná pro děti od 4 let a jejich rodiče nebo prarodiče.

Vstupné je 50 korun za dítě a 25 korun za každé další v rodině. Doprovod neplatí nic. Je potřeba se předem nahlásit a to na emailu: monika.kukalova@slunakov.cz nebo na telefon 585 154 882.

Vepřové hody u zámku 

Hodová sezóna ještě neskončila, alespoň ne v Plumlově. Na nádvoří zámku proběhnou už tuto sobotu od deseti hodin vepřové hody, plné zabijačkových specialit.

„Návštěvníci si pochutnají nejen na pochoutkách z masa, ale také jim neunikne široká nabídka piva, svařeného vína nebo horkého jablíčka," nalákali pořadatelé.

Soutěž robotů na Envelopě

Moravská část celostátního finále soutěže v robotice se o tomto víkendu uskuteční v Olomouci. First Lego League 2015 se odehraje v sobotu 28. listopadu od 9 hodin na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

„Slavnostní zahájení bude v 9 hodin a ve 13.15 začne čtvrtfinále, semifinále a finále Robotgame. Robot, musí za 2 a 5 minuty bezchybně splnit co nejvíce zadaných úkolů," sdělila garantka akce Zuzana Prizmová.

Haňovice zvou na nový zvon i stromeček

Nový zvon se v sobotu 28. listopadu poprvé ohlásí v Haňovicích na Olomoucku, v ten samý den se ve vesnici rozsvítí i vánoční stromeček.

Haňovice nový zvonStarosta obce Arnošt Vogel vysvětluje, že původně byly v Haňovicích dva zvony. Jeden v kapli a druhý ve zvonici vedle kaple.

„Za 2. světové války ale Německá armáda zvon z kaple odvezla a nechala pouze zvon ve zvonici a to proto, že nebyl z bronzu, ale neurčité slitiny. S tímto zvonem se zvonilo pouze při úmrtí občanů v obci," popisuje historii starosta.

Tím, že zvon nebyl ze zvonoviny, zněl špatně nebo spíš vůbec nezněl. Neměl ani elektrický pohon a kromě pana Františka Skládala z místní část Kluzov se zvonem nikdo neuměl zvonit. „

Proto, když onemocněl, musel být zvon elektrifikován. A symbolické bylo, že tento původní zvon zazvonil naposledy právě tomuto našemu občanovi, který začátkem listopadu zemřel," pokračuje Arnošt Vogel.

Haňovice živý betlémO tomto víkendu se nový zvon, který nese jméno Vavřinec, poprvé představí veřejnosti. „V sobotu ve 14 hodin jej v kapli sv. Cyrila a Metoděje požehnáme. Zvon odlila zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova, váží pětapadesát kilogramů a nese jméno podle původního zvonu Vavřinec. Tento světec byl i na původních pečetích obce Haňovice," prozrazuje haňovický starosta.

Poprvé se zvon rozezní ještě týž den, jen o několik hodin později. To, když se v 18 hodin vedle kaple rozsvítí vánoční stromeček.

„Na tomto adventním večeru zazpívají žáci naší základní a mateřské školy. Příchozím nabídneme smaženého kapra, rybí polévku a svařené víno, které provoní živé obrazy připomínající výjevy vánočního času," doplňuje Arnošt Vogel.

Kateřinská zábava v Moravském Berouně

Kateřinská zábava se v pátek 27. listopadu chystá v Moravském Berouně na Olomoucku.

Společenská událost se odehraje od 19.30 v prostorách sálu místního Národního domu. K tanci a poslechu bude hrát kapela Galaxy a vystoupí i imitátor Petr Martinák. Vstupné je 100 korun a v ceně vstupenky je i drobné občerstvení.

Puzzle na sobotní dopoledne

Rádi skládáte puzzle? Pak byste si neměli nechat ujít Puzzliádu, která se koná v sobotu 28. listopadu v muzeu v Litovli na Olomoucku. Zájemci si mohou přijít poskládat jednotlivé kousky od 9 do 11.30 a soutěž je určená všem věkovým kategoriím. Startovné je v rámci běžného vstupného do muzea. Více informací zájemci najdou na www.ddmlitovel.cz

Autor: Petra Pášová

26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení